KARASU OVASI


   Sakarya İlimizin bazı bölgeleri, tarım alanı olduğu gerekçesiyle SİT alanı ilan edildi. Malum, SİT alanı olduğu zaman inşaat yapılamıyor!

   Listedeki Karasu Ovası neresi diye merak ediyorum. Çünkü ilçede inşaat yasağı olan yer yok. Yenimahalle’den Denizköy’e, İhsaniye dahil, her yer inşaat alanı… Öyle ki bazı bölgeler üstelik sanayi bölgesi olup inşaatın ağababası yapılacak demektir.

   Sahi, dünya mirası longoz sebebiyle Denizköy civarına sanayi kurulamayacağı gerçeği ne oldu?

   TOKİ kurulurken dedik ki, İlçenin nefes alan bölgeleri hızla azalıyor, yeşil alanlara dokunmayın. Şimdi de Samanyolu Caddesinin kuzey batısındaki yeşillikler hızla çıplak kalarak Sanayi Bölgesi ile birleşiyor!

   Hadi, diyelim tarım bölgesi, tarım ne ile yapılacak. Litresi 4,71 lira olan mazot ile tarım mı yapılabilir sanıyorsunuz? Yoksa siz, Karapınar’daki TİGEM arazisi için mi inşaat yasağı koydunuz?

             TİGEM ARAZİSİ

   Adatepe’nin Bey Davası gibi Karapınar halkının da Tigem Davası var.

   Vaktiyle bölgede işsizliğin azaltılması için halkın müsaade edip arazilerini neredeyse bağışladığı Hara adıyla anılan bölge özel kişiliğe kiralandı biliyorsunuz. İşletmeyi kiralayanlar da arazinin sınırlarını yeniden belirleyince, bazı köy halkının evi ve ahırı ile bahçeleri de TİGEM alanında kaldı. Bu sebeple açılan davalarda hiçbir hak elde edemeyen köy halkı, zamanında cömert davranıp arazilerini Haraya devrettikleri için pişman...

   Köy halkından bazıları, bahçelerini ancak yıllık taahhüt vererek kullanabiliyorlar; “Bahçeme hiçbir yapı yapmayacağıma ve istendiğinde boşaltacağımı taahhüt ediyorum” diyerek.

   Köy halkının babalarından, dedelerinden miras kalan ve yıllarca kullandıkları yerleri birilerinin muvafakatnamesiyle ekip biçmeleri ve taahhüt vermeleri zorlarına gidiyor.

   Siyasilere hatırlatalım, belki yarın oy istemeye gittiklerinde lazım olur!

             POSTACI

   Eskiden postacı geldiğinde sevinilir, mektup var mı diye sorulurdu. Şimdi ise postacı mahkeme ilamı, icra bildirimi gibi sebeplerle geliyor, kimse de sevinmiyor!

   Bir kaza sonucu devam eden tazminat davası sebebiyle kapıma gelen postacıya sitem ettim şakayla karışık, hayırlı haber getirmiyorsunuz diyerek. Postacı genç pek bir alındı ve ; “Abi haklısın, sırf bu sebepten mesleği bırakmayı düşündüm. Her defasında amirlerim, bu işi biri yapacak, diyerek beni razı etti” dedi.

   Takıldığıma takılacağıma pişman oldum ve gönlünü almaya çalıştım.

             ÇALIŞMALAR SEBEBİYLE

   Araçların bulunduğu yerden çekilmesi anonsunu kanıksadık. Ama yeter artık yahu, diyorum. Bu çalışmalar bir günde başlamadı ve bir günde bitmeyecek. Her gün her gün aynı anons, gürültü kirliliği yapıyor. Bir gün önceden çalışma yapılacak yere işaretler koyar, burada çalışma olacağından araç park etmeyiniz, araçlarınız çekilir, diye tabela koyacaksınız.

   Hoş, koyacaksınız da ne olacak, çekme işlemi gerçekleşmesi için emniyetin elinde çekiciler yok, birincisi. İkincisi, bölge halkı tipik Karadenizli yapısıyla, aracını çekene ne tepki vereceği belli aşağı yukarı. Deyim yerindeyse, silahlar oynar!

   Üçüncüsü ve en önemlisi, park edecek başka yer yok! Yıllardır bu bölgenin park ihtiyacı olduğunu görmezden gelip yol kenarlarını otopark olarak görenlerin artık yol kenarlarının da otopark ihtiyacını karşılamadığını görmeleri gerek.

   Peki, ne yapılmalı?

   Bana göre yapılması gereken, Pazaryeri kenarındaki park alanına acilen ihale düzenleyip Yap-işlet-devret metoduyla katlı otopark yapmak… Tabii burası ihtiyacı karşılamayacak ama şimdilik en acil çözüm bu. Buranın iyi bir gelir kapısı olduğunu gören merkezdeki başka boş alan sahipleri de arsalarını otopark yapımı için değerlendirmeliler.

   Ama önce, yol kenarına araç parkını yasaklayıp otoparkların işlevliğini ve cazibesini artırmaları gerekir.

                    SİNEMA

   Geçen hafta iki gazetenin, Karasu Haber ile Kuzey Gazetesi manşetlerini yan yana koyduğumuzda, ikisinde de sinema haberi vardı. Artık vizyondaki filmler aynı anda Karasu’da da olacak. İlgimi çeken bir ayrıntı daha vardı, AVM Sahibi Hakan Bey, hem Cihan Hoca ile hem de Münir Ali Kara ile fotoğraf çektirmiş. Cihan Hoca ile çektirdiği fotoğraf karesinde her ikisinin de yüzü gülüyor. Ancak Münir Ali Kara ile çektirdiği fotoğraf dikdörtgeninde (kendi ifadesi) ise ikisinin de yüzü asık..

   Önce Cihan Hoca ile komedi, Kara ile de korku filmi izlediklerini düşündük ama film izlememişler!

   Sonrasında ise, Tamam dedim, Cihan Hoca sinemanın reklamı için anlaştı, Kara anlaşamadı, yüzdeki ifadelerin sebebi bu!

   Meğersem Hakan Bey ikisine de reklam vermemiş. Reklam işini şimdilik Belediye hoparlörüyle bedavaya götürüyormuş. Ama her iki gazetenin manşeti ile AVM ve Sinema Salonlarının reklamının üst düzeyde yapıldığını düşünüyorum. Hakan Bey de artık elini cebine atsın ve her iki gazeteye ilan versin. En azından yazın AVM açılana kadar…

                   BELEDİYE ALT GİRİŞ KAPISI

    Neden kapalı?

   Büyükşehir Belediye Başkanı da aynı soruyu sormuştu Başkana ve “Bir şey deniyoruz” cevabını almıştı.

   Şimdi hala zaman zaman kapalı olan alt giriş kapısının neden kapalı olduğunu merak ediyoruz, deneme bitmedi mi!?

   Yoksa oranın anahtarını da Facebook sayfasının şifresi gibi başkalarına mı verdi Başkan?              

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 801