HANİ TATİL YERİYDİK!


            

  Sahiller bomboş. Gece sokakta gezenler yok. Kafeler, eğlence yerleri ve diğer esnaf umduğunu bulamıyor. Plaj bile beklenen kalabalığa ulaşmadı.

  Peki, sebebi ne?

  Öncelikle ekonomik… İnsanların alım gücü düştü. Zaten Karasu’ya gelen yazlıkçılar, İstanbul’un gelir seviyesi düşük olan kısmıydı.30.000 Liraya yazlık satarsan, patron akımı gelecek değil. Gelse de hovardalık için gelir zaten!

  İkinci sırada ise iş bilmez yöneticiler var. Asfaltlanmayan yollar, direkleri yeni olduğu halde aydınlatması yapılamayan yollar, fahiş fiyat satış yapanlar, zırt pırt yapılan anonslar, “Fırtına geliyor haa..!” diye defalarca halkı korkutmalar. Ha, bir de DEAŞ’a yapılan operasyon ile 9 kişinin yakalanması haberi yazlıkçıları ürkütmüş olabilir.

  Muğla’daki deprem sonrası Belediye Başkanlarının “Tatilinizi yarım bırakmayın, tehlike yok!” şeklinde basın açıklamalarını örnek alıp; Bizde kimse öyle bir yükümlülük hissetmiyor nedense!

  Son ümidimiz Festival. Onda da beklenen kalabalığa ulaşılamazsa, gör sen yazlık fiyatlarındaki düşüşü…

                      “YİĞİTHAN” İÇİN ÖNERİM

  Bu saatten sonra Gemi için bir şey yapılamaz, sahilin temizlenmesi önemli.

  Ben olsam; Avukatlar vasıtasıyla “acil sıfatıyla” mahkemeye verir, keşif yaptırırım. Sonra gemiyi düz bir alana çıkartır, icra kanalıyla bir hurdacıya satışını sağlardım. Masrafları düştükten sonra kalan parayı emanet hesaba alır, hak iddia edenlere resmi olarak öderdim. İşte bu kadar kolay…

  Bunu yapacak Yönetici, İlçenin sahibi yok tabii.

  Var 45 milyon, yer misiniz?

                      KARASU’NUN TADI NASIL ÇIKAR

  Akşamüstü ailemle sahile çıkıp çay içelim, dedim. Karasu’nun gerçekten güzel bir olduğuna defalarca ikna oldum. Çok güzel, denize karşı, püfür püfür işletmeler, bomboş. Bunu, girişteki kısımda da yazmıştım zaten. O güzel yerlerden birine oturup sahilin tadını çıkaralım dedik. İçerde her türlü hizmet var. Çay, nargile, tost, dondurma, gözleme vs. Etrafta bir tane fiyat tarifesi yok. 3 Çay ve çocuğa bir meşrubat söyledik. Tekrar söylemeden önce fiyatları öğrenmek için hesap istedik. 14 Lira… Meğer çay 2 liraymış. Öneride bulundum, “Çayı 1 Liraya satsanız da herkes gelse ya!” Aldığım cevap, “Abi burası tatil yeri..!”

  Demek ki tatil yeri olunca 2 kat fiyata satılabiliyor. Hâlbuki 1 Liraya satsa, o işletme dolar.

  Tatil yerinde oturduğum için şanslı mıyım, şanssız mıyım, bilemedim.

                          BELEDİYEDEN BÜFE KİRALAYANLAR

  Belediye, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir çok dükkânı kiraya verdi sahilde. Sütlü mısırından dondurmasına, giyim kuşamdan alet edavata ve kitapçıya kadar… Bunların en düşüğü 2.000 Lira. Tabi aydınlatma tam sağlanamadığı için hem gece karanlıkta kaldılar, hem de satış yapamadılar. Verdikleri para da aklı parası olarak kaldı.

  Hem kiraya verip hem de aydınlatmayı sağlamayan Belediyeden paranızı geri isteyin. Vermiyorsa da gidin mahkemeye. 2-3 Kişi buna yeltendiğinde paçası tutuşan Belediye bakın nasıl harekete geçip aydınlatmayı sağlıyor. Hem siz hizmet alın hem de biz.

                            ÖLÜM İLANLARI

  Anons yapan kişiden bir ricam var;

  Ölüm ilanlarını verirken, kişinin neden öldüğünü de kısa bir ekle bize bildirse…

  Mesela; “Geçirdiği kalp krizi neticesinde...”

  Mesela, “Yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak…”

  Mesela, “Trafik kazasında…”

  Mesela, “Düğünde atılan kaza kurşunu ile...”

  Anonsları dinlerken insanlar birbirine soruyor, “Yahu daha dün beraber gülüp eğleniyorduk, neden öldü acaba?”

  Aynı merak, cenaze evinde de devam ediyor, neden öldü? Hele ölen kişi gençse… İnsanları merakta bırakmayıp bilgilendirseniz, iyi olmaz mı? Tabii, çok mahzuru yoksa…

  “Yoksa, taciz ettiği kadının kocası tarafından bıçaklanarak…” ya da “Kocası tarafından aldatılırken yakalanıp 3. Kattan aşağı atılarak..!” öldürüldüğünü herkes bilir ve konuşur. (Bunu yazarken herhangi bir kişi ya da zümreyi kastetmedim, mizah amaçlı yazılmıştır!)

                  CELİL’DEN SİTEM

  Köşemi okuyarak yorum öneri ve teklif getiren arkadaşlar, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

  Celil arkadaşımız da, geçen hafta yazdığımız, Ahlaksızlıklar listesine bir gurubu daha ilave etti; “Halk Bankası sıra makinesinden sıra alıp bekleyenler varken, Müdürün yanındaki memurdan sıra alıp en öne geçen ensesi kalınlar ve onların yancılarını yazmayı unutmuşsun.”

 Celil Kardeşim, Bu ahlaksızlık hemen her bankada var. 3-4 Ayrı sıra numarası verip ensesi kalın müşteriye çaktırmadan öncelik tanıyan sistemden herkes şikâyetçi.

 Ha, ahlaksızlık banka tarafından yapılıyor diye ahlaklı sayılmaz tabii, onları da ekledim listeye. Haberin olsun.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 535