SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

İMAR AFFI


                

  Hükümetin çıkardığı bir “İmar Affı” yasası var. Yasa ve bu hafta ya da önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek, Meclis komisyonunda imzaları tamamlanıyor.

  Yasa 30.09.2017 Tarihinden önce yapılmış binaları kapsıyor ve 31.12.2018 Tarihinde sona erecek.

  Yasada, sağlam olan her yapı, Afet fonuna harç yatırarak iskan alabilecek. Fazla kat, yüksek yapı, imarı aşan yapılar, projesinden farklı olan yapılar yapı kayıt belgesi alabilecek.

  Harç, Yaklaşık olarak yapı denetim bedelinin 2 katı… Yapı yaklaşık maliyeti ve arsa emlak değerinin % 3’ü… Yapı yaklaşık maliyeti 1.000 Lira gibi bir rakam. Yani m2 olarak yapı bedeli için 30.000 lira yatıran, ruhsat ve iskanına sahip olabilecek. (Arsa için de %3 değer beklentisi olabilir)Bu rakam, takdir komisyonunca yapının önemine göre 2 katına kadar çıkarılabilir ya da yarı fiyatına indirilebilir.

  Yapı sınıfı ve gurubu, yapının ve arsanın emlak değeri, yapı sahibinin beyanına göre belirlenecek.

  Daha önce hakkında yıkım kararı olan yapılar, Belediyeden ceza yiyen yapılar faydalanabilecek ve kesilen cezalar af olacak. Örneğini Belediyeden 50.000 ya da 100.000 lira ceza yiyen yapı sahibi, mesela 30.000 lira ceza ödediğinde, önceki cezası iptal olacak.

  Yasadan yararlanmak için bir mimari proje ile yapı sahibinin müracaatı yetecek.

  Yasa, yapıdakilerin 2/3 çoğunluğun imzası ile kat irtifakı kurup kat mülkiyetine geçebilmesine de fırsat tanıyor.

  Başvuru süresinin uzatılmasına Bakanlar Kurulu yetkilidir diye de ek var. Ama biz millet olarak son günü beklemeye ve son günü kurum önünde sıra beklemeye alışığız.

  Bu yasa ile toplanacak paralar, afet fonuna aktarılacak.   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 404