NE OLACAK ŞİMDİ?


                   

  Hani sık sık değişen imarımız var ya bizim… 5 kat, 6 kat, 7 kat, 3 kat, 3+bodrum+çatı kat filan… İşte imar 5-6 katlı iken yarı yapılmış yapılar var. Sorum onlarla ilgili, ne olacak?

  5-6 Katlı ruhsat alınmış. Kat irtifakları da yapılmış. Hatta bazı açıkgözler, bina varmış gibi kredi de çekmişler. Ama temel atılmamış. Binayı şimdi yapsalar, imar 3 kat. İlk 3 katın sahipleri daire sahibi olacak ama onlarla aynı arsa payına sahip geri kalan hissedarlara bir şey yok! Kendi katlarını çıkamayacakları gibi diğer yapı sahiplerinden hak da ilan edemeyecekler!

  Koskoca site yapılmış, 5-6 katlı yapılarla. Yalnız sona kalan bir blok 3 kat yapılmış ve deprem olmuş. Tabii bu arada inşaat da durmuş. 3 Katın yapı sahipleri dairelerine kavuşmuş. Ama 4 ve 5. kattakiler, sadece arsa payına hissedar. Yapıya devam edemiyor, yapıyı yıkamıyor!

  Yapı, 5 kat üzerine ruhsatlandırılmış. 3 kat yapılıp bitmiş. Biten ve bitmeyen kısımlar satılmış. Bitenler oturmuş. Yapıya devam edilemiyor. Hepsinden önemlisi, yapıya çatı yapılamıyor. Üst kattakiler, yazın sıcaktan, kışın soğuktan rahatsız. Çatı yapsalar, hak sahipleri müsaade etmiyor. Hepsinden önemlisi, yıkıp yeniden de yapamıyorlar!

  Yan yana 2 bina, biri 5-6 katlı, diğerine çatı katına bile izin verilmemiş. Deprem anında kısa bina uzun binaya çekiç etkisi yapacak, yıkacak. Bunu herkes bildiği halde var mı yasal müdahale? Yok!

  İşte bu imar değişikliği sebebiyle mağdur olanlar için yasada bir düzenleme yapılması gerekiyor ama mevzuatı çok iyi bilen de yok, hâkimler dahil.

  Neden hâkimler dahil dedim; Kocaali’de, yola terki yapılmış bir arsa sahibi, arsasını geri istemiş ve Mahkeme de vermiş! Şimdi o arsa sahibi imar izni alamayacağı gibi, yanındaki okul girişini de kapatıyor. Belediye, zamanında anlaşmış, şimdi para vermek istemiyor. Arsa sahibi arsayı hiçbir şekilde kullanamaz!

  Bina sahipleri, binada tadilat yapacak, ortak karar almışlar ama bir dairenin üzerinde on tane icra var! İcra koyanların hepsinden yazılı muvaffakatname alınması isteniyor! Hani şahıs olsa git rica et. Ama icrayı koyan banka ve kamu kuruluşu ise uğraş dur!

  Müteahhit, iskan almadan binayı satmış. 12 Dairelik binada 12 aile de birbirini bulup toplu iskan almak için zorlanıyor. Biri İstanbul’un bilmem neresinde, diğeri Ankara’nın… Birinin iskan için gerekli parası var, diğerinin yok! Belediyenin buna bir çözüm bulması gerekiyor! Mesela, iskan toplu değil de, iskan almayanın suyunu elektriğini kestirip iskan almaya mecbur bırakmak gibi…

  Hani, mahkemeye git derler ya, tam da mahkemelik konular… Ama ülkemizde mahkemelerin karar vermesi yıllar alıyor.

  Düşünsenize, 4. kattan daire satın almışsınız, ama bina 3. katta bitirilmiş! Belediyeyi mi vereceksiniz mahkemeye, yoksa ilk 3 kattakileri mi? Hani arsa payı bedelimi alıp çekileyim deseniz, kimden nasıl isteyeceksiniz. Ayıklayın pirincin çöpünü.

  Siz olsaydınız ne yapardınız?

                 KİMİ KİME ŞİKAYET

  Hep modern toplumlarla ilgili örnek veririz ama bu sefer geri kalmış ülkeleri örnek versek de olur. Hani onlarda bile olmayan bir aykırılık var güzel ilçemde. Bir fotoğrafçı resmini çekse, ulusal basında manşet olur.

  Eski adı Dombay Caddesi, Yeni adı sanırım Selahattin Tatlı Bulvarı…(Bir zamanlar İlçemizde Dombaylar varmış! İsim değişmeseydi torunlarımız da bunu bilecekti). Bulvarın Doğu tarafında bir beton kutu yapıldı, Tıntın suyunu Kanala vermek için, biliyorsunuz. Üzerine de kaldırım döşendi. Yakında hiç oradan geçtiniz mi?

  Yahu, Ben kaldırım diyeyim, siz su borusu teşhir koridoru…

  Stat tarafından gelen su boruları, kanalın içinden geçirilemeyince, üstünden geçirilmiş. Yani anlayacağınız, yeraltından geçirilmesi gereken borular, yüzeyde…

  Bunun, görsel çirkinliği yanında başka sakıncaları da var. Hepsinden önemlisi, o yolu kullanan bir çocuk, hele koşarak gidiyorsa, ayağı takılıp betona çakılır. Çünkü o yoldan 3-4 tane okula gidiliyor! Elalem, kaldırımına, sakat arabalarının da geçebilmesi için düzenek koyuyor, bizimkilerden sağlam insan geçemiyor. Mozambik’te de var mıdır böyle bir şey acaba?

  Bir diğer sakıncası, açık havada kışın soğuk havalarda donma riski var, aile susuz kalabilir. Hele uzun caddede esen soğuk kış rüzgarları hepten dondurucu etki yapar!

 Esasında o box yapılırken, karşıdan karşıya doğalgaz, su, elektrik vs geçirilebilmesi için boşluklar bırakılması gerekirdi. Ama artık iş bilene değil, adamına göre dağıtılıyor!

  Bir kentin Belediye Başkanı, aracıyla gezerken gördüğü aksaklıkları müdürlerine bildirip düzeltilmesini istemelidir. Bizim Başkan, ya kenti gezmiyor, ya aksaklıkları görmüyor, ya da müdürlerine söz geçiremiyor!

  Alın o boruları yüzeyden, bak vallahi ulusal basına bildiririm sizi tefe koyarlar!

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 346