SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

OKULLARIN SORUNLARI


     Her hafta burada yazıyorum. Nadiren birileri beni buluyor ve şunu da yaz diyor.

  Bu hafta, söz verdiğim öğretmenler arkadaşların sorunlarını yazacağım. Aslında sorunlar kişisel değil, genel.

  Okullar, okul aile birliği başkanı seçmede zorlanıyor. Çünkü sene başında bu işle gönüllü olanlar var mı diye sorduklarında kalkan parmaklar çok az. Bazen hiç yok. Bu ulvi görevi yapmak isteyen olmayınca da mecburen seçme şansı olmadan birilerine vermek zorunda kalıyorlar.

  Okullar, eksiklerini bu Başkana iletiyor ve Başkan ailelerden yardım toplayarak sorunları çözmeye çalışıyor. Eskiden buna muhtar da dahil olurmuş ama muhtarlıkların da yetkileri olmadığından onlar da pek yardımcı olamıyor. Eskiden muhtar ya da Okul aile birliği başkanı, durumu iyi olan birine rica eder, eksikleri giderirmiş. Artık ne ricacı var, ne de ricayı kırmayacak durumu iyi insanlar..!

  Ailelere, istekleri gidermek için çocuklardan para isterlermiş. Artık aileler de göndermediği için eksikler nasıl gideriliyormuş, biliyor musunuz, öğretmenler kendi aralarında...

  Bir ortaokulun öğretmenleri (Sezai Eratik), sınıfları kendi imkanları ile boyadıklarını söylüyorlar. Eh, bu ayıp da bize yeter.

                             OYUNCAKÇI DEDE

  88 yaşındaymış. O kadar dinç, o kadar yaşama bağlıydı ki, kendimi ezik hissetttim. Hayrettin Amca, öğretmenlikten emekli olduktan sonra, yurt dışı dahjil hemen her işte çalışmış. Rahmetli Dedeme o kadar çok benziyordu ki, bir an onunla sohbet ettiğimi sandım, ürktüm.

  Hayrettin amcanın söyledi,klerinden çok şey kaptım ama en önemlişsi bana göre şu;

  "Gençler, yabancı dil öğreniyor, İngilizce, Fransızca, Almanca..Ne için? Neye faydası oluyor. Ancak bir turistik gezi esnasında derdini anlatmaya yarar. Ticarete faydası yok. Türkiye, kimlerle ticaret yapıyor; Rusya, Çin, İtalya, Japonya... Bu dilleri bilen var mı, yok!"

  Hayrettin amcanın bu nasihatını ben de buradan gençlerimize duyurayım.

                        DEDELİK ZORMUŞ

  Kendimi genç hissettiğim için, çocuklara işittiriyordum, "Sakın çocuk yapmayın, kendimi dedeliğe hazır hissetmiyorum" 2 Yıl kadar bekledikten sonra baktım küçük çocuklar bana hep Dede diyor. nerden icap etti bu dede lafı derken, öğrendim ki bizimkiler beni alıştırmak için Dede dedirtiyormuş.

  Geçen hafta Dede olduğum müjdesi verdiler. Sevinmem gerekirken ince bir burukluk yaşadım.Artık yaşlıydım. Bizim dede demeye dilimiz varmayan yaşlı amcalar gibi olmuştum ben de, Dede...

  Ne yapmam gerek, ne yapmama gerek diye düşünüyordum. Dedim oğlum artık genç sayılmazsın, kendine bir çeki düzen ver. Biraz daha yaşlandın. Bir de kayınpederimin kızımı severken dediği söz geldi aklıma, "Ben bunu çok seviyorum, herhalde doyamayacağım" Doyamadı da rahmetli. ya Ben de doyamazsam...!

  Ha, bir de kendi çocuklarımın her birine çok sevinmiştim doğduklarında. Büyüdükçe asiliklerini görüyorum da,... Ya yine aynı olursa...

  Dedelik bana göre değil, zor... Bu arada tebrik eden tüm arkadaş ve dostlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.

                          ERGENLİĞE ERDİK

  Karasu Haber Gazetesi, 16 yaştan gün aldı. artık ergen sayılır. Bunu kutladık bu hafta.

  Geçen yılki gibi bir kalemle geçiştirileceğini sandığımız geceye katıldığımda, şaşırdım. Çok kalabalık bir davetli gurubu ve çalışanları vardı.Neler neler yaşamışız geçtiğimiz 14 yıl içinde. Şaka gibi, ilk yazdığım yazıyı hatırlıyorum da... Bir iki hafta yazarım, sonra bırakırım dediğim köşemde, Siz saygıdeğer okuyucuların da gayretiyle, 15 yılı devirdik.

  İnsan, sohbet ederken yanlış bir laf etse, özür dileyerek düzeltebiliyor. Bizim burada yazdığımız bir yazıyı düzeltmemiz, bir hafta sonra olabiliyor. O sebeple hata yapma şansımız pek yok.

  Bu köşede yazmamın en güzel yanı, Siz değerli Karasulu hemşerilerimizle daha bir samimi, daha bir yüzgöz olmamızı sağladı. Yolda selam veren hiç tanımadığım insanları yüzündeki tebessüm, bana bu köşeyi daha da sevdirdi. Hiç tanımadığım bir esnaftan alışveriş yaparken adımı dıuymak gururlandırdı beni.

  Karasu halkı ve esnafı ile ortak noktam artık Karasu Haber. Ben burayı ve sizi sevdim.

  Teşekkürler...

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 359