GEREKLİ MİYDİ?


                                                          

  Eğer bir adam KENDİ PARASINI KENDİSİ İÇİN harcıyorsa, iki şeye bakar FİYATINA ve  KALİTESİNE.

  Eğer birileri BAŞKASININ PARASINI KENDİSİ için harcıyorsa sadece KALİTESİNE bakar.     

  (Devletin parasıyla kendime pardesü alacaksam sadece kalitesine bakarım, fiyatına hiç bakmam.)

  Eğer birileri KENDİ PARASININ BAŞKASI için harcıyorsa SADECE FİYATINA BAKAR, kalitesine hiç bakmaz.

  AMA eğer birileri BAŞKASININ PARASINI BAŞKASI için harcıyorsa, NE FİYATINA BAKAR NE DE KALİTESİNE. (İşin kötü tarafı son 40 YILDIR, BAŞKASININ PARASINI başkası için harcarken, KENDİNİZE ve PARTİLERİNİZE KOMİSYON ALIYORSANIZ..)  

              ***

  Bulvarda yapılan yıkım şart mıydı? Üstelik Karasu’nun birçok yolu asfaltlanmamışken, birçok yolun asfaltı delik deşikken! Sen gel Karasu’nun en güzel yerini, Bulvarını yık! Sebebi ne? Daha güzelini yapacak! Hadi oradan, Biz biliyoruz daha güzelinin yapılacağı vaadinin verildiği Plaj caddesini… Güzelim palmiyeleri söküp buz görüntüsü direkleri diktiniz. Üstelik tanesi 25.000 Lira olan direğe 102 bin lira fatura kestirerek! Oldu mu daha güzel? Hey, sizlere soruyorum, Plaj Caddesi eskisinden daha güzel oldu mu?

  Bulvar, neden söküldü? Hani insanın aklına birkaç sebep geliyor ya… Mesela, En baştaki Atatürk büstü rahatsız etti! Etmedi mi? Hani içten içe Atatürk’e düşmanlık beslediğinizi biliyoruz da…(Başkan, büstün parkın girişine dikileceğini söyledi, bakalım sözünü tutacak mı?)

  Organize sanayi tarafındaki yola hiç gittiniz mi? Ya da ne bileyim, Aziziye’den Küçükboğaz’a doğru kanal boyu hiç yürüyüş yaptınız mı? Buraların yolu bile yok! Bulvara yapacağınız (Her ne yapacaksanız) masrafla buralara asfaltlamak ya da parke döşemek gelmedi mi aklınıza!?

  Sayın Başkanın, Belediye Başkanı seçilmeden önce taahhüdü var, Karasu’ya yapılacak her hizmette Halkın ve uzmanların görüşünü alacağım diye… Bulvara yapacak olduğu şey için halktan ya da uzman mimarlardan, şehircilerden görüş alındı mı?

  Her ne kadar başkasının parasını başkası için harcıyorsanız, o paranın hesabı er geç verilir. Bu dünyada verilmese bile, tüyü bitmedik yetimin hakkı ötede sorulur.

  Bulvarın yıkılması için hiçbir esnaf, hiç bir STK tepki vermedi. Demek ki duyarsız bir toplum olmuşuz. Orada 3-5 esnaf, kepçenin önüne yatsaydı, kazma dahi vurulmazdı. En azından halka yapılacak proje ile bilgi verilir, Halk ikna edilirdi.

  Halkın bir diğer kanaati nedir biliyor musunuz, Sayın Yönetim, Tıpkı statlarda yaptığınız gibi, 200 bin liraya yapacağınız “Yeni Bulvar” için 1.200.000 (Birmilyonikiyüzbin) Liralık fatura kestirerek bunu seçim masrafınız olarak kullanmak..! Sanırım fatura çok daha yüksek olacak, ben biraz mütevazı davranıyorum!

  Biz o kadar zengin bir millet miyiz? Yapacağınız Bulvarın tabureleri altından, kaldırımları gümüşten, bordürleri bronzdan olsa ne olur, Kentin diğer taraflarını b*k götürdükten sonra. Haydi diyelim yaptığınız şey doğru ve güzel, eskisi çok mu kötüydü? Eskisini yapan diğer partinin Başkanı mıydı? Önceki Başkan mı müsriflik yaptı da Bulvarı bu hale getirdi? Ondan mı hesap soralım?

  Yoksa Ahmet Genç’in yeraltına gömdüğünü söylediği Yüzmilyon lirayı mı arıyorsunuz? Gelmiş geçmiş en müsrif ve en başarısız Belediye Başkanı olarak anılacaksınız. Sizden sonra Karasu’ya gelecek Belediye Başkanları, sizin bıraktığınız enkazı temizlemekle uğraşacaklar. Tam da seçim zamanı partiniz oy telaşına girmişken, tam da Bulvar Esnafının ümitlerinin yeşerdiği zaman, tam da Partiniz Atatürk yanlısı görülme isteğinde yol alırken,…

  Bunun hesabını partiniz sormazsa Halk sorar, Karasu’nun geleceğini ipotek verdiğiniz için. (varsa) Vicdanınızın acısı da size en büyük ceza olur!

                                         İMAR AFFI

  Medyada pek yer bulmadı ama sessizce geçirilen bir imar affı var? Gerekçesi, “Ruhsatsız yapılmış sağlam yapıların cüzi bir masrafla ruhsatlı hale getirilmesi” için yapılmış! Alınan “Cüzi” paralar, deprem fonuna aktarılacak, olası bir afet zamanı kullanılacakmış!

 Gerekli miydi?

 Halen yürürlükteki yasalara göre, ruhsatsız yapılmış yapılar, imara uygun hale getirilip ruhsatlı hale getirilebiliyor. Ancak bu durumda, belediyelerin “Neden ruhsatsız yaptın?” diye okkalı bir ceza kesmesi gerek! Geri kalan prosedür, yapı denetim ile yapı sahibi arasında… Yeni yasa, işte bu okkalı cezadan kurtarıyor!

  Şimdi vatandaş, (muhtemelen) yapı denetime gitmeyecek, ceza da ödemeyecek. Yapıyı projelendirip ilgili kuruma teslim edecek. Tek şart, alınacak cüzi para, deprem fonu diye bir fona aktarılacak. Yani belediye “Ver bin lira” deyip kendi kasasına atamayacak.

  O cüzi paralar belediyeden belediyeye değişecek sanırım, biraz da pazarlığa tabii olacak. Bu da ahbap-çavuş ilişkisi gibi olacak, kişiye göre de değişebilecek herhalde!

  “Du bakali nolcek!”

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 363