• Ana Sayfa
  • »
  • MOBESA KAMERALAR NE İŞE YARAR

MOBESA KAMERALAR NE İŞE YARAR


      

  3-4 Yıl önce kuruluşunu ve çalışmaları heyecanla izlediğimiz sistem, rantabl değil ve amacına uygun kullanılmıyor. Halbuki amacına uygun kullanılsa, İlçemiz çok daha huzurlu bir kent olacak. Mesela;

  Trafikte: -Hatalı park eden araçları görüp ilgili birimleri uyarmak…

   -Hatalı sollayan araçları görüp gereğini yapmak,

   -Radarların olduğu yerde hız sınırını aşanları tespit edip ceza yazmak (Bir ara kullanılıyordu ama sanırım canı yanan çok oldu ve tepki alınca uygulama kaldırıldı.

   -Kavşaklarda drift atanları tespit etmek,

   -Plaka tanıma sistemi kullanılarak çalıntı, ya da yakalaması olan, terör amaçlı kullanılacağı ihbar edilen araçları tespit edip yakalamak, ( Böylece jandarma Kent girişlerinde nöbet tutmak zorunda kalmaz)

  -Trafik lambalarının denetiminde ve kontrolünde, (Trafiğin yoğun olduğu saatlerde yeşil ışığın daha fazla ya da az yanmasını sağlayıp trafiği rahatlatmak, ambulans geçişi sırasında yanan kırmızıyı yeşile çevirebilmek, hırsızı ya da gaspçıyı vs takip ederken, yanan yeşili kırmızıya çevirebilmek..)

  Emniyette: -Hırsızlık yapılmasında caydırıcı olmak, (Çalınan bir kayık için müracaat ettiğimizde, “O bölgedeki kameramız çalışmıyor” denilmişti)

  -Kavga olduğunda önceden görüp hemen müdahale etmek,

  -Yüz tanıma sistemi kullanılarak, arananları, teröristleri tespit etmek ve olası bir olayı önceden engelleyebilmek,

  -Şüphe uyandıran kişileri, kalabalıkları, araçları erkenden fark edip tedbir almak, (Ziraat Bankası önünde baltasını saklayan adamı görüp hemen müdahale etmişler ve ne yapmak istediğin sormuşlardı. Olası bir kavga-cinayetin önüne geçilmişti.)

  -Bir afet esnasında tehlikeli bölgelere daha kolay ulaşabilmek, (Sel, yangın, zincirleme kaza, deprem..)

  Bu kadar çok amaçlı kullanılması muhtemel olan Kamera Sistemi, yazın en çok ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılmadığı hissi uyandırıyor. Her hangi bir polisiye olay vukuu bulduğunda ise çevredeki esnafın kameralarından medet umuluyor..

                        ***

  Bayramda Dörtyol trafiği kilitlenmişti, 155’i aradım. En azından bir trafik ekibi gelip trafiği çözmeye çalışır diye düşündüm. Açan olmadı! Az sonra geri aradılar, umutlandım. Ben daha bir şey demeden “Kaçak tekel ürünleri satan bayiyi siz mi ihbar ettiniz?” diye soruyorlar. Olayla ilgim olmadığını söyleyip arama sebebime geçtim ki, cevap, “Evet biliyoruz, bakarız” oldu. Sorunların öncelik farkı değişmişti bana göre.

                         ***

  İlçemiz trafiğinin en sıkıntılı olduğu günler, Cuma geliş, Pazar dönüş trafiği… Bu günlerin akşamlarında kavşaklar tıkanıyor.

  Bu Pazar da tesadüfen Küçükboğaz tarafından Karasu’ya gelirken, Üniversite sapağında kilitlendik. Trafik lambası, 7-8 sefer yandı, geçemedik! Geçemediğimiz gibi, trafikten kurtulmalık yan yola bile rastlamadık. Halbuki, sağ taraftan bir çıkış olsa, en azından Karasulular trafikten çıkar, Anayolu rahatlatırdı.

  Orada o kadar eziyet çeken insanların sorununu acaba birileri görevi olduğunu düşünmez mi? Yöneticiler, Başkanlar ne için göreve talip olur, halkın sorunlarını çözmek, onlara hizmet etmek için değil mi?

                        ***

  Karasu Belediyesi, Belli ki Karayolları ile uyum içinde çalışmıyor. Dörtyol kavşak, günün her saati tıkalı… Çağdaş kavşağı buranın yükünü biraz hafifletiyor. Halbuki benzer alternatifler biraz daha artırılıp Karayollarına ihtiyaç duymadan trafik rahatlatılabilir. Denizden Dörtyola gelen araçlar, Öğretmenler sitesi kavşağında Adapazarı tabelası konularak Yenimahalle istikametine yönlendirilebilir. Liman yoluna bir döner kavşak konulup Plaj tabelası konulabilir. Zaten buraya bir döner kavşak konulmazsa, Akaryakıt istasyonu, liman gelişi, anayol üzerinden dönüş yapacaklar, burun buruna çarpışabilirler. Karasu’dan Kocaali istikametine giden araçlar da, Çağdaş ya da Üniversite kavşağına yönlendirilebilir.

  Aslında en büyük çözüm, Karasu-Kocaali yolundaki yanyolların bir an önce yapılması… Karasulular, minibüsler, anayola çıkmadan kendi güzergahlarında rahatça seyretsinler diye...

                              PAZARCILARIN İSYANI

  Olağanüstü sıcaklar var, özel durum denilebilir. Ama yazın her Pazartesi insanların alışverişi işkenceye dönüşüyor. İnsanlar arasında sabah erken ya da akşam serinliğinde pazara çıkma eğilimi artıyor.

  Peki, Pazarcı esnafı ne yapsın? Tüm gün kapalı yerde, oksijen almaya çalışarak, ter-kir içinde mal satmaya çalışıyor!

  Pazaryerinin her iki tarafına konulabilecek dev vantilatörlerle hava sirkülâsyonunu artırmayı düşünen, bunu kendine görev edinen bir Yönetici, Esnaf odası, Pazarcılar Derneği yok mu?

  Har(a)ç almasını biliyorsunuz ama…!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 691