SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ


   Devlet eliyle kurulan sivil toplum örgütü de iflas etti.

  Halbuki ne heyecanla başlamıştık. Hemen her alanda bir Başkan ve 5-6 üye vardı. Adını bile unuttuk derneğin; Kent Konseyi miydi neydi? Var mı bir faaliyeti? Kentle ilgili bir şeyler planlayıp sorguluyor musunuz? Çoğumuz görev aldık, neydi sahi o görevler?

  Kasiad vardı bu Kentin en güçlü organizasyonunu yapan… İlçemize termik santralin gelmesini önlemişti. Ama ne önleyiş… Çocuklarımıza, torunlarımıza anlatılası bir direniş… Koskoca Kalkavanlara ders verdik bir salona tıkıp da… Bütün Sivil toplum kuruluşları oradaydı ve hemen hepsi, ne yapıp da nasıl engel olacağını özetledi orada. Sonra Şehit Üsteğmen Konferans salonundaki sloganlar ve yüzlerce pankart… Acaba yine gelseler aynı mukavemeti gösterebilecek miyiz?

  Ne oldu. Görev tamamlandı mı? En son Garajların oradaki düğün salonunda toplantı yapıldığında, Kaymakam uğurlaması yapıldı. Başka şeyler yapıyor da haberimiz mi olmuyor yoksa? 

  Yoksa ilçemizdeki her şey dört dörtlük mü? Yok mu hiç şikayetiniz? Her şey yolunda mı? Neden kimse sesini çıkarmıyor? 

  Turizm derneği; var mı ilçeye turist getirmek gibi bir gayretiniz? Yurt dışından vazgeçtik, yurtiçinde tanıtımlar ne durumda? Sahilimiz, Acarlar Longozu, Maden deresi, batık gemilerimiz ile ilgili tanıtımlar neden durdu? Müteahhitlerin daire tanıtımı sizden daha çok valla..!

  Hastane Derneğimiz vardı, kulis yapıp, araya hatırlı adamlar koyup doktor ihtiyacımızı gideren… Daha doğrusu gidermesi gereken… Tam mı bütün doktorlarımız? Hastanede neler oluyor? Bak, Cihan Hoca yırtınıyor burda, bizim kendi öz çocuğumuz, İstanbul’da rahatken Karasu’ya gelip hizmet etmek için can atıyor. Ama bazı siyasi kurmaylar, yoktan sebeplerle engelliyorlar. İlçeye hizmet, liyakata mı bakıyor yoksa iktidara yakınlığa mı? Bir sor hele?

  Çok uzak değil, yakın zamanda bu kentin hastanesi çok daha iyi durumdaydı. Basit ameliyatlar çorap söküğü gibi halloluyordu. Yeni hastaneye geçince sanki biraz daha işler durdu, doktor ihtiyacı baş oluştu!

  Okul aile birlikleri Başkanları bile o kadar popüler değil artık. Eskiden Okul müdürünün tepesinde boza pişirirlerdi okulun eksiklerini tamamlamak, daha iyi bir eğitim almak için. Şimdi görüyorum da Neredeyse Müdürler yalvarıyor Okul Aile Birliği Başkanlarına… Duyulmayan anketler yapıldığı söyleniyor. Biz duymuyoruz ama kıyafet serbestliği de bu anketler sonrası kalkmış! Yahu hangi aile istemez çocuğunun okula dilediği kıyafetle gitmesini?

  Karasu’nun bu günkü yönetim kadrosunu yetiştiren Karasu Şehit İbrahim abanoz Lisesi bahçesine giremiyor çocuklar yağmurlu günlerde! Şaka gibi değil mi? Yol güzergahı boyunca kaldırım taşları koyup onların üzerinde sekerek giriyorlar okul bahçesine.

  Sadece Merkez Lise değil tabii! Yeni yapılan İmam Hatip Lisesi yolları çamur deryası içinde. Namık Kemal önü şiddetli yağmurlarda su toplanma havzası… Diğer okullarda da vardır muhtemelen benzer sıkıntılar. Nerdesiniz Okul dernekleri? Müdürler eğitim ile meşgul. Ya Sizler?

  Eskiden çocuklar derlerdi okuldan para isteniyor diye… Artık her şeyiniz tam da ondan mı istemiyorsunuz?

  Partilerimiz bile duyarlı değil çevrelerine! Görüyorum da Karasu Dışında, hatta ülke dışındaki olaylara daha çok tepki veriyorlar! Kudüs’ün Başkent ilan edilmesine, Filistin’e, Arakan’a… Yahu Karasu sokaklarındaki on kişiden biri Suriyeli… Bunlar sizi hiç mi rahatsız etmiyor?

  İşsizlik artmış. İflas eden edene… İnşaatlar elde kalmış, işyerleri kapanıyor. Tersane iflas etmiş, kapatılmış. Organize Sanayindeki diğer fabrikalar neden kurulup üretime geçmiyor. Kibar Holding ne oldu? BMC ne zaman temel atacak? Tren yolu inşaatı seçimi mi bekliyor? Hiç sesiniz çıkmıyor?

  Yollar defalarca kazılıyor. Daha dün hizmete giren park yıkılmış, yeni bir şeyler yapılıyor. Köylerdeki muhtarlıklara ve belde belediyelerine ait olan mal varlıkları peşpeşe ihale edilip satılıyor ya da kiralanıyor. Bunlarla ilgili görüş belirten bir STK ya da bir Partili yok mu?

  Belediyede milyonlarca liralık ihale yolsuzluğu aylarca yer aldı gazetelerde. Konu, mahkemelere taşındı. Harcanan paralar Karasu Halkının paraları. Hiçbir toplum dernek kuruluş ya da partili demiyor ki, “Hoop, neler oluyor bakalım, orda dur!”

  Savaş kapımızda… Her an sıcak savaşa girebiliriz. Müttefikimiz Amerika, PKK ve aynı amaçlı değişik isim taşıyan gurupları sınırımızda silahlandırıyor. Bazı gurupların yurt içinde silahlı kamplar kurduğu yazıyor basında. Savaş çıkarsa ne yapacağız, kimin dediğini dinleyecek, kimin peşinden koşacağız? Var mı herhangi bir tedbirimiz? İlçemizde kullanılabilir durumda kaç sığınak var. Kimler nerede toplanacak? Nerede Sivil Savunma, nerede seferberlik?

  Kuvvetli bir deprem olduğunda nerede toplanacağız sahi? Yağmayı nasıl önleyeceğiz? Tsunami olur mu? Nasıl doyacak, nasıl ısınacağız? Kimlerin peşinden koşacak, kime inanacağız? Hangi Parti ve Hangi Sivil Toplum Örgütü önderlik edecek bize?

                      

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 435