SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

KONUT SATIŞLARINDA PATLAMA


   Durun, hemen heyecan yapmayın. Bu sabah haberleri dinlerken ben de heyecan yaptım!

  Öyle ya, hem mesleğimiz icabı, hem de Karasu’nun gelirinin büyük kısmının konut inşaatı olması sebebiyle haber dikkatimi çekti.

  Haber şu; “20017 Yılında konut satışları % 4,7 artmış!”

  Karasulu müteahhit ve emlakçılar konut satamadıkları için kan ağlıyor! Ya çok konut satılıyordu, azalınca satışlar durdu gibi geldi, ya da Karasu dışında işler iyi… Ekonomi düzeliyor sanki diye sevinmeye bile başlamıştım..!

  Fakat haberi biraz irdelediğimizde, Çok da içaçıcı durum olmadığı anlaşılıyor. İpotekli konut satış satışlarının % 6,3 arttığını görüyoruz (38.743 Adet). Yani icralık ya da teminat olarak verilen konutlar el değiştirdi. Artış da buradan geliyor!

  (İlk defa satılan konut sayısı %5 artmış, 56500 olmuş. İkinci el olarak satılan da %4,5 ve 63.700…)

  Dikkatimi çeken bölüm, yabancılara satılan konutlar… Irak vatandaşları 317 konut, Suudi Arabistan 198 Konut, Kuveyt 135, Rusya 95, Afganistan 81…

  İsrail, Filistin’i işgal etmeden önce büyük geniş araziler satın aldı. Sonra burası bizim tapulu malımız diyerek silah zoruyla hâkimiyetini ilan edip sınırlarını geliştirdi. Bilmeyen gençlere ve hafızası zayıf olanlara hatırlatalım. Ekonominin zayıflaması ve alım gücünün düşmesi, Zengin Arapların ilgisini çekiyor ve hızla Türkiye’den topraklar satın alıyorlar!

  Bakalım 2018 ne gösterecek! Umarım işler düzelir.

                     ESKİ KARASU

  İlçemiz vatandaşlarından ve Yurt dışında yaşayan Ümit Altuntaş, ilginç bilgiler paylaşmış sayfasında. Bilgileri de yine ilçemiz Aziziye vatandaşlarından Mustafa Fidan’dan almış. Bir kısmı tanıdık gelebilir ama bir kısmı da şaşırtıcı…

  Şu an taşocağı olan yerde iki adet su değirmeni varmış ve halk sırayla mısır öğütüyormuş. (Şimdi değirmen olmadığı gibi mısır üreten de yok!)

  Eski Adapazarı yolu Kuzuluk mahallesinden geçip Tuzla’dan itibaren devam ettiğini, Eski Kocaali Yolunun Aziziye’den geçtiğini, Kızılcık yolunun da Aziziye’den geçtiğini…

  Eski Karasu Devlet Hastanesinin ve İlkokulu yerinin mezarlık olduğu…(Kocaali Otağ Otel de mezarlık üstüne yapılmıştı ve uzun süre hayalet-yatır hikayeleri dinlemiştik)

  Eski Devlet hastanesinin Karasu Merkez Cami karşısında olduğunu…

  Finansbank ve Vakıfbank’ın olduğu arazinin Cezaevi olduğunu… (Sonrasında da Akaryakıt İstasyonu..)

  Küçükboğaz’da eski köprü olduğunu ve araçlar geçerken yolcuların indiğini…

  32 Evler yolunun çok bozuk olduğu ve bir çift öküz yerine iki çift öküz koşulduğunu…

  Aziziye Mahallesi Kurucusunun Aliağa Ödül lduğunu ve buraya yerleşmesinin en büyük sebebinin Tıntın suyu olduğunu…

  Karapelit, Kirazlı, Aktaş, Paralı köylerinin tamamının Rum köyü olduğunu…

  Açmabaşı köyünde 2 Kozluk köyünde 3 Fındık fabrikası olduğunu…

  Zekeriya Şirin’in kuru yük gemisi olduğu, Karasu’dan Zonguldak’a ağaç çektiği, dönüşte Zonguldak’tan İstanbul’a çimento taşıdığı…(Eski Karasuluların ağaç ihracatı yaptığı, bu sebeple gemilerinin olduğunu, İpsiz Recep’in hikayelerinden duymuştuk).

  Eski Aziziyelilerin düğünlerine Sinanoğlu’ndan Kemençeci Rüştünün çağırıldığı ve düğünlerinin onunla yaptığı, daha da eskiden Denizköy’den deve getirilip güreştirildiğini…(Karapınar’da bir düğünde güreş müsabakası yapıldığını hatırlıyorum.) Bir de Kemençeci Musa dayı varmış!

  Yenimahalle’de 1934 yılında Rıza Yetim’in çoban olan Babası’nın kaçırdığı ateşin yangın çıkardığını, bu yangının Küçükboğaz’a kadar yayıldığını ve 6 ay sürdüğünü ve şimdiki sahildeki tarlaların ortaya çıktığını… (Tabi şimdi hepsi konut alanı..)

  Şu an top sahasının olduğu yere vahşi yaban hayvanlarının (canavar) geldiğini, Ekşioğlu Murat’ın ineğini yediğini, O’nun da; “İneğe yazık oldu, sağılıyordu. 50 metre daha yukarı gelseydi de Oğlum Aydın’ı yeseydi, dediğini…

  Sahilde Belediye gazinosu olduğunu, burada şarkı, dans ve çeşitli yarışmalar düzenlendiğini, düğünler yapıldığını…(Hatta bira içme yarışması düzenlenmişti ve ben de katılmıştım. Bira o kadar soğuktu ki, içememiştim bile..)

  Ve bana göre en önemlilerinden, tüm bunları yazan “Karasu” adlı bir kitap yazıldığını…

  Biliyor muydunuz?

                             ZABITA

  Pazardan beğenerek aldığımız meyvelerin eve getirilip poşeti açtığımızda çürük çarıklarla dolu olduğunu gördük. Tezgahta Öön tarafa iyilerini dizip arka taraftan ezik-büzüklerin verilmesine neden müsaade ediyorsunuz. Vatandaş dolandırılmış olmuyor mu?

  Karasu Merkez Bulvarda hoparlörün rahatsız edici şekilde yüksek volümle açılıp satış yapılmasına kim müdahale etmeli? (Diğer esnaflar da aynı yolu deneseler, ne curcuna olur ama..!)

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 381