MADEN ÖYLE...


 
  Doğa harikası ilçemizin bir çok güzellikleri var. Bunlar; Karadeniz, Sakarya Nehri, Yenimahalle, Acarlar Longozu, Küçükboğaz Gölü ve MADEN DERESİ... Diğer güzellikleri saymıyoruz bile, fındık bahçeleri, dereler, Kızılcıktepe ve ormanlar...
  Zaman zaman bu güzellikleri kullanarak turizmden gelir bekleyen yönetimler oldu. Fındık Festivali, Yenimahalle Mersin Balığı Festivali, Kızılcıktepe Festivali gibi... Müteahhitlerin daire satması için bir sebep teşkil eden bu festivaller artık unutuldu! Akçakoca`nın Festivali yeniden hatırlaması, içimizde bir umut kıvılcımı çaktırsa da, Bizim yönetimden henüz ses seda çıkmadı! 
  Kazandıkları Belediyeyi, kendilerine miras kalmış hayırsız evlatlar gibi savurganllık yaparak, para yoksa da havası var diyerek personel ile müdür kıyımları yapmayı, yönetmek sanıyorlar! Halka hizmet için geldiklerini unutuyor, halkın kendilerine hizmet etmesini umuyorlar adeta! 
  İlçemizin başka hiç bir tanıtıma ihtiyacı yok, "MADEN DERESİ" yeter! Buraya gelen her yabancı, methede methede bitiremiyor. Sadece Maden Deresini tanıtsak, Turizm kapasitemizi aşarız. Şelalesi, şelaleye giden tabii yolları, eski-yeni yapıları, asırlık gürgen ağaçları ile bütünleşmiş Maden Deresini ve bakirliğini bozamadığımız tabiat güzelliğinde hemfikiriz.
  Bir konuda daha hemfikiriz, "Bir turizm merkezi bu kadar pis olamaz!" Bu kadar pislik, bu kadar çöp, bu kadar bakımsızlık ancak özel eğitimle olur! Tuvalete gitseniz, tuvaletinizi yapamazsınız pislikten! Her taraf piknikçilerin attığı çöpler ve mangal külleriyle dolu.
  Öncelikle şu konuyu bir halletmeliyiz; Dere, Kocaali İlçe sınırları içinde kalmasına rağmen  kullanımı Karasu tarafından yapılmaktadır. Turizm potansiyeli Karasu`da oluşmaktadır. Bu  sebeple her iki ilçe Kaymakamının burası ile ilgili bir sorumluluk üstlenmek istemediği kanaatindeyim. Öncelikle idari olarak bir karar alınmalı ve bu güzelliğin tasarrufu Karasu`ya verilmelidir. Zaten yolu ve müşterileri(!) Karasu tarafındandandır. Kocaali tarafından Maden  Deresine gidilmez bile.  
  Maden deresine giderken, yol üzerinde buraya gidenlerden nemalanmak isteyen yerel halkın kişisel gayretleri var. Kimi dere kenarında mangal, kimi piknik imkanı sunuyor. Bazıları da bahçelerinde yetiştirdikleri meyve ve sebze için tezgah kurmuş, satmaya çalışıyor.
  Girişte bir para talep ediliyor, ne için bilinmez. Bölgenin temizliğini sağlayamıyorlarsa, neden para alırlar ki? 
  Devlet bakımını sağlayamıyor, kimseye de devretmiyor. Maden deresi işletiminin başlıbaşına ihale edilmesi lazım. Buradaki tarihi yapıların restarasyonu yapılmalıdır. Şelaledeki çirkinlik abidesi çıplak demirler kesilmeli, şelaleye bir ahenk verilmelidir. 
  Burada yapılmış otele otel-lokanta olarak sınırlı çalışma imkanı verilmeli, ya da istimlak edilip halkın hizmetine sunulmalıdır. Olmadı, yıkın kardeşim. Gittikçe çirkinleşmesine seyirci kalmayalım.
  Şelaleye giden üst mağaralı yol, tehlike arzetmektedir. Hemen her yıl  ölüm haberleri gelmektedir. Buraları çelik ağlarla, parmaklık demirlerle daha güvenli hale getirmelidir. 
  Paradan dert ağlayan Belediyemiz, işte maden burada...  Temizliğini sağlayıp turizmin hizmetine sunun ve para kesin. Sadece özel araçların değil, minibüs hattı kurarak özel aracı olmayanların da yararlanmasını sağlayın. Gelen turistlere rehberlik ve tanıtım hizmetleri de sunun. Neresindeymiş maden, kimler işletmiş, hangi yolları kullanmış, hangi madeni çıkarmışlar, şimdi neden atıl vaziyette duruyor?
  Birkaç yıl önce keşfedilen bir maden galerisi de var yukarılarda, ben gördüm. İçinde vagonların hareketi için ray izleri bile belirli. Definecilerin her tarafını kazdığı bu mağarayı da keşfedip turizme adayın. Alabalık tesislerinin yerini gösterin. Bunları Devlet yapmayacaksa kim yapacak?
  Eh, Maden kendi kendinin tanıtımını yapar zaten sonrasında...! Siz turizmin keyfini çıkartın!
                  KÜÇÜKBOĞAZ GÖLÜ ÖZEL Mİ?
  Küçükboğaz gölü kenarında bir gezinti yapmak istedik. Her zaman kullandığımız, alışık olduğumuz çamlık bölgesine sürdük aracımızı. Karşımızda çıkan tel çitin üzerinde "Özel Mülk-Girilmez" yazısını gördük. Burası halka ait bir mesire alanı değil miydi? Burayı da mı Araplara sattınız yoksa!
  Burada ihbar ediyorum; Küçükboğaz gölü çevresindeki kıyı kenar şeridi bazı kişilerce paylaşılmış olup halkın kullanımında değildir. Göl kenarı boyunca halkın yararlanması için bir doğal yol bırakılmalıdır. Buradaki işletmelere, bu yolu açmaları şartını koyun, işletme ruhsatlarını yenilerken. Buraların işletme ihalelerinin Bakanlıktan ve Büyükşehir`den yapılmasının önüne de geçin, sahip çıkın!
                      SAHİ, NE OLDU?
  İlçemizde her haftasonu çocuklara harçlık dağıtan bir İşadamı-Müteahhitimiz vardı. Sahildeki ofislerinin önünde sıraya giren çocuklara yaşlarına göre 5, 10, 20 lira harçlık dağıtıyorlardı. Birkaç senedir yapılmıyor, unutulmaya yüztuttu! 
  Bunun artık yapılmamasına sebep, ekonomik kriz değil, kuyruğa giren Suriyeli çocuk ve kadınların çokluğundan olduğu söyleniyor. Suriyelileri memleketlerine gönderebilirsek, yeniden harçlık dağıtımına başlanacağı düşüncesindeyim.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 111