HALK PODYUMU


   Kocaali Kent Meydanı, uzun yıllardır değişikliklere sahne oldu. Önceleri kadınlı erkekli yürüme ve alışveriş alanıyken, tam ortaya, göbeğe yapılan açık çay ocağı benzeri yapı, kadınları meydandan uzaklaştırdı. Erkekler, çaylarını içerken, gelen geçen kadınları süzüyor, kadınlar ise bundan rahatsız oluyordu. Kadınlar meydandan ayaklarını kesince erkekler de gitmez oldu. Çünkü seyredecek bir şey de kalmamıştı.
   Daha sonra orası kaldırıldı. Meydana yapay göl konduruldu. Bakımsız olan göl de kaldırıldı.
   Şimdi Kocaali Kent Meydanı yanındaki kahvehane, meydana masa sandalye atmaya başladı. Yine erkekler boş boş oturup bekliyor yoldan geçen birilerine bakmak için Ama Koca meydanda hala gelip geçen kadın görmek zor!
   Ya Karasu…
   Trafiğe kapalı alan, akşama kadar boş boş oturup gelip geçen kadınları süzen erkeklerle dolu… Her bank-sandalye de, yan taraftaki bir çay ocağına bağlı. Çaycılar memnun bu durumdan. Çoğunun müşterisi aynı... Bazıları hesap bile açmış çaycılarda.
   Kabul edelim, oturanlardan bir kısmı, o bölgenin esnafı. Hani insanın sorası geliyor, “Arkadaş, neden akşama kadar kendi işyerinde oturmuyorsun da ooo meydanda oturuyorsun?” 
   Bu kadar boş insan olamaz. Hani meydan da o amaçla yapılmış, oturup çay içmek için. Peki, arka tarafta yeni yapılan meydana neden kimse gitmez, oturup çay içmez? Sebebi belli, kimse gitmediği için. Boş boş oturmanın alemi yok ki! Gelen geçen kızları, üstelik oturarak tam kalça hizasından seyretmek varken…!
   “Yahu burada oturuyorum, belki bir tanıdık gelir de lak lak ederim” diye masumane savunmalar olabilir. Doğrudur, biz de her oturan, kadınları süzmek için oturuyor demiyoruz zaten. 
   Burada kadınlar da oturuyor bazen. Ama dikkat ediyorum, genellikle köylerden gelen kadınlar ailece ya da gurup halinde oturuyorlar. Meydandaki gizli tuzağı fark etmediklerinden…!
   Özetle, bu meydanda hava güzel olduğu vakit sabahtan akşama kadar oturup gelip geçen kadınları süzen, bakışlarıyla taciz eden kalabalık bir gurup var! Bundan bazı kadınlar rahatsız. Bazıları da çok umursamıyor zaten. Allah’tan Kocaali gibi olmuyoruz! Kadınlar hala ayaklarını kesmedi!
   Bunun yasayla düzenlenmesi mümkün değil. Ancak eğitimle ve mahalle baskısıyla(!) olur. Ama sattığı çaydan ve vitrinini seyreden müşteriden memnun esnaf, pek şikayetçi değil gibi. Kim bilir, seyrede seyrede gün gelir bıkarlar da arka taraftaki çay ocağına da gider, orayı de şenlendirirler. 
 SOKAK HAYVANLARI
   Sokaklardaki hayvanlardan korkan, ürken ciddi sayıda insanlar var. Bunların çoğu kadın. İnsanlar, köpeklerden daha çok zarar veriyor ama insanlardan korkan yok!
   Zavallı hayvanlar, insanların kalabalık olduğu kent meydanında toplanıyorlar, o kalabalık insanlardan medet umuyorlar ki biri yediğinden  bir parça  verir diye… Verenler de oluyor. Esnaf da veriyor bazen artan malzemelerden. 
   Ancak;
   Barınakta olduğu gibi başıboş dolaşan hayvanlarla da ilgilenen bir ya da birkaç Belediye görevlisi olması gerekir. Özel kıyafet giyerek herkesin tanıyacağı bu formalı ve motorize kişi, hayvanlarla insanlar arasında iletişimi sağlayacak bir köprü olmalı, köpeklerden korkan insanları teskin etmelidir. Hayvanların korkulmayacak bir yaratık olduğunu insanlara anlatmalı, mesela gece yarısı uluyan bir köpeği gidip susturmak görevini de üstlenmelidir. Bir hayvan kaza geçirip yaralandığında, sokağa atıldığında, küpesiz hayvan gördüğünde müdahale etmelidir. 
   Zaten küpesiz hayvanlar da arttı şu son günlerde! Komşu ilçe ve köylerden getirilerek Karasu`ya bırakılan hayvanlardan, sahipsiz kedi ve köpeklerden mesul olmalı, bunların barınağa gitmesi gerekenleri barınağa getirmeli, vatandaşın da bu hayvanlar yüzünden yaşadığı mağduriyeti gidermelidir. Hangi hayvanın tedaviye ihtiyacı var, hangisi aç, tespit ve gereğini yapabilmelidir. Hatta sokak hayvanlarının genel doyurulma işini de üstlenmelidir. Malum, bunun için maddi yardımda bulunacak çok insan var.
   Doğrudan Belediyenin beyaz ma-sası ile irtibatlı çalışacak bu motori-ze ekibe Karasu`daki İnsanların ve Hayvanların ihtiyacı var.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1368