PİS KOKULAR GELİYOR


 
  Nereden mi; Marketten, hastaneden, denizden, sokaktan, devlet dairesinden...
  Yahu, b*ktan işlerle uğraşmayayım diyorum ama gel gör ki ortalık çok  pis kokuyor! Adam markette, kadın hastanede, turist denizde... 
 Geçen hafta, markette kakasını yapan adamın videosu yayınlandı sosyal medyada. Ya nereye yapacaktı tuvaletini, zavallı adam! Markette tuvalet mi var? Var olmasına var, çalışan personelin ihtiyacını gidermesi için arka bölmelerde var ama müşteri kullanamaz! Biri sorsa, muhakkak arızalıdır(!) Hah o zaman da senin marketinin ortasına s*çarlar! İyi yapmışlar, keşke birkaç tane daha yapsalar da tuvaletinizi, parasını aldığınız müşteri ile paylaşmayı öğrenseniz. Oraya gelen, tuvalete diye gelmiyor ama oraya gelenin tuvaleti gelebiliyor! Siz yine adamın utanıp da rafın altına sürmesine şükredin. Ya ortada bıraksaydı!
  Denizde yüzdüğünüzü hatırlıyor musunuz? Tuvaletiniz geldiğinde ne yapıyorsunuz? Var mı kıyılarda bir tuvalet? Muhtemelen küçük su ise, suyun içine bırakıyorsunuz çaktırmadan. Büyük işletmelerin havuzunda bıraktığınızda su renkleniyor ve ayıp açığa çıkıyor. Ama denizde öyle bişey yok! Bırak gitsin. Millet de sizin iş*diğiniz suda yüzsün, hatta gusül abdesti alsın, öyle mi? 
  Ya denizde kakanız gelse... Kumu eşeleyip çaktırmadan üzerine oturarak donumuzu sıyırmışlığımız çoktur, gençken. Ama şimdi utanırız, farkedilir diye! Tıpkı bebeğinin altını değişen annenin kirli çocuk bezini kuma gömmesi gibi… Sonra da  başka birileri gelip onun üzerine yatarak güneşlensin! (Acaba yağmurlar temizleyebiliyor mu?)
  Hastanede yapmıştı bir kadın, hem de ayakta! Ya ne yapsaydı? Hastanemizde tuvaletlerin yerini kaç kişi biliyor? Sanki mahrem yer..! Yahu en önemli ihtiyaç ki, işaret levhaları konulmalı wc diye. Sanıırsın inadına saklıyorlar.
  Hadi Karasu hastanesi, küçük Kent Hastanesi, ödeneği azdır, temizlik masrafından kaçıyorlardır vs, bir sebep nuldular diyelim, yahu Adapazarı, Korucuk araştırma hastanesinin sakat tuvaleti kilitli! Düşünebiliyor musunuz, sakat bir hasta çok sıkıştı, tuvaletin anahtarını arayacak! Ya merkez araştırmaya ne diyeceksiniz? Yoğun bakımdaki tuvaletler çalışmıyor! Bodrum kattakiler de öyle... Zaten labirent gibi, tuvaleti ararken kaybolmazsanız altınıza kaçırırsınız! Tuvaleti bulamazsınız bir görevliye sormadan. 
  Karasu Hükümet Konağı`nda hiç tuvaletiniz geldi mi? Yarısı kilitlidir! Üst kattakilerin açık olma ihtimali daha yüksek, buradan tüyo vereyim.
  Ya bir pasajda tuvalet arıyorsanız...! Olan tek tuvalet de kilitlidir. Ama pes etmeyin, muhakkak pasaj içindeki esnaflardan birinde anahtar vardır. Rica edin! Rica etmeden de, sattığı ürünlerden biriyle ilgileniyormuş gibi yapın, kaç para diye sorun ki, garanti olsun anahtarı almak!
  Ya Karasu otogarı gibi paralı olan yerler... Ailece gitsen, bir 10 kağıt harcarsın. (Çoğu yerde eski paraylaa iki milyon oldu!) Bunun yerine, ikinci kattaki tuvaletin anahtarının nerde olduğunu öğrenin. Genellikle açıktır ama demir sürgülü kapısı sanki kilitli süsü verir.
  En garantili tuvalet, cami çevresindedir. Ama orada da bakın, girdiğiniz kabinin musluğu çalışıyor mu? Hele bir de cenaze varsa, millet sıraya girmiştir, abdestini uzun süre tutabilmek için ihtiyaç gidermeye. Olan, ciddi tuvalet ihtiyacı olana oluyor zaten. 
  Bir de son zamanlarda, "Müslüman ayakta işemez!" türü bir batıl inanç hasıl oldu, tüm pisuvarları söktüler tuvaletlerden, resmi dairelerden. Neyimiş, ayakta işeyenin önüne şeytan süpürge tutuyormuş! Hiç bir din adamı da bu konuda konuşmuyor! Hadi ordan len, şeytanı görmüyorsak, süpürgeyi de mi görmüyoruz! Cuma da  ve cenazede sıkıntıyı halk çekiyor tabii!
  Ha bir de akaryakıt istasyonlarında vardır, temiz tuvalet. Ama kurnazlık etmişler, marketin içinden geçiyorsunuz tuvalete. Eğer marketten bir şey almayacaksanız, suçluluk duygusu duyup gözünüzü kaçırıyorsunuz kasiyerden! Sanki, çıkışta alacağım bir şeyler görüntüsü verip, ihtiyacınızı giderdikten sonra da kapıya kadar ürünleri süzerek ilerler, dış kapıya varınca da hızlıca tüyersizin zaten.
  Benden size tavsiye, bir iş yeri açacaksanız, en güzel yeri tuvaleti olsun. Tuvaleti temiz olan işletmenin her şeyi temizdir.
  Bir de misafirliğe gidilen evlerde vardır tuvalete gitme sıkıntısı...
  Temel, Dursun`a misafirliğe gitmiş. Gece yarısı tuvaleti gelmiş. Don gömlek koridora çıkmaya utanmış, giyinmeye de üşenmiş. Odadaki saksılardan birinin toprağını dökmüş gazete kağıdına ve saksıya yapmış hacetini. Sonra da saksıya toprağı geri doldurmuş. Aradan bikaç sene geçmiş ve Dursun Temel`e telefon etmiş; "Ula temel, tuvaletini nereye yaptıysan söyle, üçüncü defa ev değiştirdik, hala b*k kokusu bizimle geliy..!"

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 53