SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

ZABITAMIZ


   Belediye kolluk kuvvetleri… (Eskiden silahları da vardı.)
   Doğrudan Belediye Başkanı`na bağlıdır. Başkan isterse bu yetkilerini Başkan yardımcılarından birine devredebilir. Özetle görevi; “Kanunların belediyelere görev olarak verdiği takip, kontrol, izin ve yasaklayıcı hususları yerine getirmek.” Bütün görevleri bu maddede özetlenmiştir.
   Daha önce de birkaç kez değindik. Hiçbir şey yapmazsan eleştiri almazsın. Bir şeyler yapmaya çalışında da eleştiriler olur.
   Geçen haftalardan birinde, Zabıtanın pazaryerindeki esnafın tartı aletlerini denetlediğini öğrendik. Hani, sevinmedik değil. En azından varlığını gösterdi. Arada bir bu şekilde yapılan rutin görevlerin, haber değeri olmamalı aslında. 
   Zabıtanın görevlerinin, haber değeri olmaması için; 
   -Zabıta, eksik gramajlı kantar ile tartı yapan bir ya da birkaç kişi yakalarsa…
   -Gramajından düşük ekmek satan fırıncıyı yakalayıp ekmeklerine el koyarsa,
   -Yakaladığı dilencinin üzerinden çıkan yüksek meblağlı para ya da banka cüzdanı gibi değerli şeyleri halka teşhir ederse…
   -Kaçak et kesip satan kasaplarla at-eşek kesip etini ya da bunlardan yapılmış sucuk vs. yapanları, satanları yakalarsa, 
   -İzinsiz kazı yapanları, ruhsatsız inşaat ya da baraka yapanları yakalarsa, 
   -Ayıplı mal satanları yakalarsa… Haber değeri olur.
   Mesela, tartı kontrolü yaparken, malların iyisini öne, vitrine dizerek, çürük, yaralı meyveleri arkaya koyan ve buradan satış yapan esnafın mallarına el koyup bedava dağıttırabiliyor musun? Çoğu vatandaş eve gittiğinde, çürük çarık malların poşete doldurulduğunu görünce isyan ediyor! Zabıtanın belli başlı görevlerinden… Her Pazartesi Pazaryerinde devriye gezen zabıtalar, lütfen tezgah arkalarına da bakın ve müdahale edin.
   Pazaryerinde, çarşıda ve hatta işyerlerini dolanarak para isteyen dilencileri toplayıp ceplerini boşaltarak şehir dışına bırakabiliyor musun? Ve hatta bunları toplayıp akşama kadar bir yerde bekletip, akşama basını da çağırarak teşhir edip akşama salsan bile, caydırıcılık yapmış olursun.
   Pazar yerine insanlar zaten alışverişe geliyor. Bağıra çağıra satış yapmalarının önüne geçebiliyor musun?
  Ve dikkat,…
   Geçtiğimiz haftalarda, sanırım Mersin Belediye zabıtasının yaptığı bir olay, ulusal medyaya taşındı. Zabıtalar, Kentin işlek yerlerinden birinde müzik aleti çalarak para toplamaya çalışıyorlardı. Zabıtalar, Türkçe bilmeyen bu yabancı şahısları kameraların huzurunda toplayıp derdest ettiler. Büyük infial yaratan bu olay, birçok kişi tarafından kınandı.
   Buna benzer bir olay da, Karasu Bulvarda oldu. Uzun zamandır burada sazıyla müzik çalan Romen Vatandaşımız Turgay, Karasu Belediye zabıtaları tarafından kovuldu. Kimseye zararı olmayan, dilencilik yapmayan ve kentimiz insanlarınca kabullenmiş ve çeşitlilik katan bu şahsın kovulması beni rahatsız etti ve zabıtaya sordum, “Neden kovuyorsunuz, hırsızlık mı yapsın?” “Emekli o, ihtiyacı yok!” cevabını aldım. 
   Belki emekli, belki ihtiyacı yok, belki de görevleri onu gerektiriyordu ama;
   Yol boyu araç parkı olarak ayrılmasına rağmen arabalar park etmesin diye dükkandaki mallarını yola dizen esnafa da müdahale etmeniz gerekmez mi?
   Yıllardır şikayet konusu olduğu halde, Özellikle bulvarda, halkın yolu üzerine dükkandaki malzemelerini dizen esnafa neden müdahale edilmez.
   Bulvardaki masa sandalyeleri dizerek müşteri sahiplenen çaycıların yaptıkları yasal mı?
   Haydi diyelim Turgay yüksek sesle müzik yapıyordu ve rahatsız olanlar vardı, hemen her hafta açılış bahanesiyle gümbür gümbür müzik yapanların yasal izinleri var mı?
   (Aklıma gelmişken yazayım, geçtiğimiz haftalardan birinde, Bulvardaki Esnaflarımızdan biri, hoparlörünü açmış, işportacılar gibi bangır bangır satış yapıyordu. Bunu hiç mi duyan olmadı. Hiç mi rahatsız olmadınız? Yoksa o esnafın ayrıcalığı mı var? 
   (Not: Esnafı tanımıyorum ve sanırım ayakkabı satıyordu. Atatürk heykeli önüne çadır kurarak satış yapanlar konusuna hiç girmeyelim.)
   Eve gelirken, çok yakınlardan bir kamyonet megafonla bağırarak bir şeyler satıyordu. Aman be, dedim kendi kendime. Bir ben miyim memleketi düzeltecek!
    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1491