• Ana Sayfa
  • »
  • 150.000 TL.’lik yatırımlar

150.000 TL.’lik yatırımlar


    Büyükşehir Belediyesi, Sahil düzenlemesinin ardından bir ilke daha imza atacak. Hani şu bizim sahil şeridimizde çözülemeyen adalar var ya, işte onların arasındaki yollar için proje hazırlayıp muhtemelen yap-işlet-devret usulüyle ihale edecek.
   Sahil boyunca 8-10 yerde yapılacak bu ihalede, bu yollar için sökülebilir ahşap barakalar şezlonglar vs. günü birlik turizmine hizmet verecek yatırımlar olacak. Karasu`da Turizme yönelik yatırım yapmayı, şezlong, çadır ve büfe işletmeciliği yapanları ilgilendiren bu ihalede dikkatimi çeken hususlar;
   İhale, para karşılığı değil, yatırım karşılığı olacak. Bu yatırımın bedeli de yaklaşık 150.000 TL`dir. Belki 2-3 kişi bir araya gelip bu yatırımı gerçekleştirebilecektir. Her gurup kendi bölgesinden sorumlu olacak.
   İhale 3 yıllık olacak, 3 yıl sonra yenilenecek. Bu 3 yıl da zaten Ramazan yaz ortasına geldiği için pek kar getirisi yok gibi.
   Şezlonglar denize 50 metre mesafede olacakmış. Bu kısım da cazip gelmedi. Sudan çıkan şezlonga uzanmak ister, şezlongdan kalkan da suya girmek…
  Alkollü içki satışı yasak olacakmış. Bu tür yerlerde zaten asıl getiriyi alkol satışı sağlamaktadır. Üstelik turizmi alkolden ayırmak, yerli turisti Ege ve Akdeniz sahillerine kaçmasını sağlar. Yabancı turist zaten gelmez!
   3 Yıl sonra ihalenin yenilenmesi, işletme sahibinin güler yüzlü olup olmaması kıstas alınarak yapılacaktır. Asık suratlı işletmeciler elenecek.
  Önümüzdeki günlerde Şartlarını Büyükşehirin koyduğu ihale, Karasu Belediyesince yönlendirilip sonlandırılacaktır. 
   Bu arada mevcut sahil düzenleme ihalesi, çok kritik bir dönemde yapılmakta olup en ufak bir gecikmeye müsamaha edilemez. Haziran başında bitmesi planlanan yapılaşma, umarız tam zamanında biter. Yoksa turizmde bu yılı kaybederiz.
KAYIK HIRSIZLARI
   Kolu doğuştan sakat olan biraderim, ağlamaklı bir sesle söyledi, kayığının çalındığını…. Zaten borç harç almıştı. İşleri de yolunda gitmiyordu doğrusu. Sık sık ağını da çalıyorlar, bazen de deniz kabarıp alıyordu.
   Sabah baktığında kayık yoktu, kumda izler de yoktu. Muhtemelen denizden götürmüşlerdi bir müddet. Neden diğer kayıkları almayıp kendi kayığını aldıkları hususunda da şunları söylüyordu; “Ben, elim sakat olduğu için kayığı fazla içeri çekemiyorum. Hem diğer kayıklardan birini daha almaya çalışmışlar ama kaldıramamışlar. Benimki hafifti.”
   Neden polise gitmediğini sordum. Dilinin peltek oluşu yüzünden verdiği ifadeyi memur anlamayabilirdi. Hem 5 sene kadar önce tekrar çalınmış, polise haber verdiği halde bir şey çıkmamıştı. Bölgede tek kamera, Karasu Otel önünde vardı ve o da muhtemelen karanlık olduğu için çekse de anlaşılamazdı.
   Kayığının çalınmasının ardından sattığı araba da ilk gün kaza yapması sonucu oradan da para alamayan kardeşim Ayhan`a geçmiş olsun diyorum. Bu uğursuzluğu kısa zamanda atmasını diliyorum.
JANDARMANIN ÖNÜ
   Hani ince bir geçit vardı ya Jandarmanın karşısında, kazalara sebep olan,.. Sonunda kapatılmış, etrafı bordürle çevrilerek refüj haline getirilmişti. Şimdi orası çok çirkin duruyor! Çöp havuzu gibi…
   Oraya bir kamyon toprak getirilip yeşillendirme yapılamaz mı? Hani Karasu`nun vitrini gibi, göz önünde olan bir yer de…
AFİŞLİ TAK
   Yine Dörtyola giderken, Jandarmanın hizasında bir TAK var, üzerinde de yıpranmış bir afiş; 
“İçme suyumuz yenileniyor”
   İçme suyumuz yenilendi! Çeşitli spekülasyonlar yapıldı, atıl tesis alınıp döşendi, diye… Hatta Büyükşehir tarafından yenilenmesi de gündemde…
   Acaba diyorum, yeni afiş bastırmaktansa, eski afişle yeni yenilenme sürecini de atlatır mıyız? 
   Şaka bir yana, alın artık o afişi oradan, sanki iş yapmıyorsunuz görüntüsü veriyor! 
BUNU DA DUYDUM
   Kızları kavga yapan anne, çocukla-rını tehdit ediyor; “Bakın yaramazlığa devam ederseniz, kameraya alır, sizi feyse (Face) atarım haa… Kızların 5-6 yaşlarında olduğunu da söyleyeyim. Anında yaramazlık bitiyor, hanım hanımcık pozisyonu alınıyor.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1614