AKP`nin adayı belli


                          AKP’NİN ADAYI BELLİ

   Aslında pek şaşırtıcı olmadı, Sayın Mehmet İspir’in AKP’ye geçişi. Neredeyse davul zurna çala çala ilan edilmişti. Biz bile 2 hafta önceki gazetedeki köşemizde yazmıştık, “Şimdi düğün oldu, nişan Haziran’da”, diye… Haziran bile beklenmedi!

   Şaşırtıcı olan, geçen haftaki manşetlerde ve internet sitelerinde yapılan açıklamalar… Başkan, “Kalıyorum, önümüzdeki seçimde yine MHP’den adayım” açıklamasını yapmıştı. MHP İlçe Başkanı’ndan da benzer açıklamalar geldi. Şimdi düşünüyoruz, neden böyle bir açıklama yapıldı. Acaba amaç, pazarlığı kızıştırmak mıydı?

   Pamukova Belediye Başkanı, Sayın Cevat Keser de MHP’den AKP’ye geçenlerden,.. Ama o daha önceden MHP’den istifa emişti. Sayın İspir’in istifa etmeden, yani kendini sağlama almadan doğrudan geçmesi pek etik olmadı. Bu sebeple de Sayın Karabulut, geçiş sonrası İspir’den gelen görüşme davetini kabul etmedi.

   Başkan, belki mecbur kaldı da geçti. Çünkü, gün yoktu ki belediyede müfettiş olmasın… Başbakan haber ettiğinde dahi belediyede inceleme yapan müfettişler vardı.

   Ayrıca hemen her ay bir sebepten dolayı mahkemeye veriliyordu.  Araçları bile haczedilmişti. Sahilde o kadar bina yıkmak mecburiyetinde kalıp yıktığı halde yıkmadıkları için hala mahkeme kapılarında sürtüyordu! AKP’ye geçişle bunun durulacağını düşündü.

   Yeterli maddi yardım alamıyordu belki. Zaten, Milletvekilimiz Sayın Hasan Ali Çelik, Erenler Belediye Başkanı Sayın Cavit Öztürk’ün odasında bana söylemişti, “Bakın burası da bizim partinin belediyesi, buraya bile yardım yapamıyoruz. Öztürk de teyit etmişti. Artık Belediyeler kendi gelir kaynaklarını kendileri ayarlamak zorunda…” Buna rağmen, doğalgaz, tren yolu, karayolu gibi yatırımlar devam ediyordu.

   İspir’in geçişini, rakip takımın iyi oyuncularını transfer etmek olarak yorumluyordu bazı çevreler.  Sayın Numan Kurtulmuş ve diğerleri de bu sebeplerle partiye katılmışlardı. Fakat geçişi hazmedemeyenler, uygun bulmayanlar da vardı. Teşkilatlardan sorumlu Numan Kurtuluş, Karasu Belediye Başkanı adayını belirleyemeyecek! Partililerin 10 numaralı oyuncularının formasını yeni transferin kapıp giymesi, partilileri memnun etmedi. Bu sebeple de gözler diğer partilere çevrildi.

   İspir’in transfer için tek şartı, AKP’den başkan adayı olarak seçime girmek. Yani, AKP’nin adayı artık belli…  Gözler diğer partilerde.

   İster misiniz şimdi Sayın Genç CHP’den, Özdemir de MHP’den aday olsun! (Böyle bir duyumum yok, ama içinizden “olmaz” diyen var mı? Peki ola ki kazandılar, istifa edip AKP’ye geçmeyeceklerinin garantisi var mı?)

                              YÜZME DERSİ MECBURİ OLSUN

   Deniz kenarındayız ve hemen her yaz başlangıcında birkaç genç boğuluyor. Daha yeni 13 ve 16 yaşında 2 gencimizi yitirdik.

   Deniz kenarında olmamız sebebiyle, denize girmeyen insanımız yok. Bu sebeple sahil kenarındaki okullarımızda yüzme dersi verilmeli ve mecburi olmalı.

  Nasıl yüzülür, yorulunca ve kramp girince ne yapmak gerekir? Su üstünde yorulmadan nasıl durulur? Boğulmakta olan bir insan nasıl kurtarılır? Boğulan bir insana ilk yardım nasıl yapılır? Bütün bunlar yazın deniz ve havuzlarda, kışın kapalı havuzlarda öğrencilere ders olarak verilmelidir.

   Haydi diyelim okullarda ders olarak verilmesi için mevzuat yetersiz, Halk Eğitim Merkezi bununla ilgili kurslar düzenleyebilir. Yoksa, “Nasılsa öğrenir”  denilerek bir çok gencimizi daha yitiririz ve bir çok gencimiz daha boğulmalara seyirci kalır.

                                        ********

   Deniz kenarlarında cankurtaran simidi hazır bulunsun. Boğulmakta olan insanlara ilk yardım gelene kadar orada bulunan ve yüzmesi zayıf olan insanlar yardım edebilsin. Hepsinden daha önemlisi, her yıl kurulan cankurtaran ekibi ve Jet skiler hemen faaliyete geçsin.

                                    DENİZİMİZ ÇÖP YUVASI

  Bu hafta sonu da denizde yüzmeye gittim, giderken bir kutu krem aldım. Krem kutusunun kabını atmak için uygun bir yer aradım, yok!

   Bir arkadaşım çekirdek çitletiyor, bana da ikram etti. Kabukları avucumda biriktiriyorum ama arkadaşım yere atıyor. Kumsalda çirkin bir görüntü… Ben, avucumda biriktirdiğim çekirdek kabuklarını atmak için uygun bir yer bakınıyorum ama yok. Bu arada yerde poşet, kâğıt, bebek bezi, 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1723