Arıtma bitti sayılır


 Adamın biri yolda bir nal bulmuş. Hah, demiş, “Geriye kaldı 3 nal bir de at!”  Bazıları bu fıkrayı, … Bir mıh bulmuş… diye anlatmaya başlar.

    İlçemizin altyapısı bitti şükür. Zaman zaman eleştirilse de, esprilere konu olsa da, çok şiddetli yağışlarda yağmur suyu sistemi arıza verse de, atık su hattı tamamlandı. İlçenin pohu püsürü, toplandı. Toplandı ve maalesef Sakarya’ya atılıyor. Oradan da denize…

   Sistemin tamamlanması için yaklaşık 8 milyon lazım. Yani günlerdir basında bahsedilen 1 milyonluk hibe, sadece atın bir nalı. Geri kalan paranın bir an önce tamamlanarak arıtma tesisinin yapılması lazım. Sistemin çalışmasının ne kadar aciliyet arz ettiğini siz anlayın artık. Ha tuvalete pisliyoruz, ha deniz kenarına… Neticede ikisi de denizimizi kirletiyor, hem de aynı oranda.

   Artık İller Bankası mı tamamlar, Çevre Bakanı mı, yoksa Avrupa Birliği mi, bilinmez. İstenecek yeri ve miktarı belirlemek, sadece Karasu Belediye Başkanını değil, Sakarya Milletvekillerinin tamamını ilgilendirir. Son zamanlarda aşırı göç toplayan Karasu’nun bu sorunu, İstanbullu daire sahipleri ve İstanbul Milletvekillerinin, dolayısıyla Türkiye’nin de sorunudur.

   Eh, bu yazıyı yazdık ya, arıtma bitti sayılır!

                                   KARASU’YA ADA

   Geçen haftalardan birinde yazdım. Karasu’ya yapılan dalgakıranların birini Ada şeklinde yapsak, bu adaya şekil versek, Türkiye haritası olabilir, gibi… O hafta gazetelerde çılgın proje diye, Ayyıldız adasından bahsedildi. Kanal İstanbul projesinde çıkan hafriyat ile Karadeniz’de böyle bir ada yapılması planlanıyor.

   Aynı adanın, Antalya Finike sahillerinde de yapılması planlanıyormuş.

   Peki, biz biraz bastırsak…

   Zaten Dalgakıranlar yapılıyor. Bir tanesini az büyük, gösterişli ve heybetli yapsak. Şekil versek, Bayrak ya da Vatan diye… Boş taş yığınlarıyla zaten denizimizi piç ettik. Az şekilli olsa da oradan kurtarsak… Üstelik reklamı olsa Karasu’nun… Dubai’nin palmiye adalarını dünya tanıyor. Uzaydan bakılınca Bayrağı gözüken memleket olsak… Bizi de dünya tanısa…

   Hayal kuruyorum, değil mi? Peki, hayallerimizi gerçek yapacak kişileri seçsek seçerken… Bu bari hayal değil, değil mi?

                           SAKARYA TERSTEN AKAR MI?

   Geçen hafta Adapazarı’na giderken, Ferizli sınırındaki Sakarya nehri köprüsü üzeri araç doluydu. Bir kaza ya da Sakarya nehrine araç düşmüş şüphesi uyandırıyordu. Biz de merak edip herkes gibi araçtan indik.

   Suyun içinde bir dalgıç, dalıp çıkıyordu. Ne olduğunu oradaki Jandarmaya sorduk. Ferizli’li bir esnafın intihar ettiğini söyledi. Aracına intihar mektubu yazıp bırakmış.

   İşin ilginç yanı, dalgıçlar Sakarya’nın aktığı tarafta değil, köprüden aksi tarafta arıyorlardı. “Yanlış değil mi, akıntı bu yönde” dedim. Oralarda çalılara takılabilirmiş.

   Ertesi gün gazetelerde öğrendik. 29 yaşında Ferizli’li Genç esnaf, gece eşiyle kavga etmiş. O hırsla kalkıp Sakarya kenarına gelmiş. Aile resimlerini ortalığa saçıp bir de intihar mektubu yazmış. Aracı bulan Jandarma, cesedi aramaya başlamış. Esnaf da, Sakarya Nehri’nin akıntının gittiği yönünde, ıslak bir şekilde sağ salim bulunup hastaneye götürülmüş.

   Şimdi buradan alınacak dersler;

  -Kadın milletine uyulup intihar edilmez. Adem de Cennetten Hava yüzünden kovulmadı mı?

   -İntihar edileceği zaman, ölmeyecek bir yerden atlamak lazım. 10 metrelik köprüler bu iş için idealdir.(Sakarya üzerindeki köprüler…)

   -İntihar edildiği zaman olay mahallinden fazla uzaklaşmamak lazım... Ola ki geç buldular, Soğuktan zatürre olur ölürsün maazallah. Belli mi olur, akıntının tersinde arayabilirler.

   -En iyisi, yazın sıcak havada intihar etmek. Zatürre korkusu da kalmaz.

           

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ