Barınak


   Barınak, sivriler, Ali Bey, Saski, emlak vergileri anonsuna karşılık yol su hizmet istiyoruz anonsu, celilin leke çıkarıcısı tuz ruhu, protestoculara 7 şer bin lira cezax21
ANONSLA PARA İSTEMEK
   Geçmiş dönemlerde de oldu; belediyenin kasasında para bitince anonsla su paraları istenirdi. Halk arasında da Belediye Başkanı’nın adı zikredilerek, “Yine başladı dilenciliğe” denirdi. 
   Şimdi çok şükür su parası istenmi-yor ama emlak vergisi için tüm gün anons yapıldı. Sırada yazlıkçıların is-kan alması için anons yapılması bek-leniyor.
   Şimdi biz de bir megafon alıp bele-diyenin karşısına geçsek ve bağırsak;
   -Yollarımızı yap Başkan, yollarımızı yap… Yağmur yağınca yollar göl oluyor
-Plajı temizlet Başkan, Yaz geldi,
-Sivrisinekten camları kapıları açamıyoruz Başkan,
-Bazı sokaklarda çöplerin alınmadığı yönünde şikayetler var,
-Seçimde vaat ettiğin sözleri tut Başkan…
-Boğulma olayı olmadan kurtarma ekibini faaliyete geçir Başkan…
-İlle de yollar Başkan ille de yollar… Yahu sevmeyip iktidardan indirdiğiniz Ahmet Genç bile kocaman bir dağı indirip Karasuluların hizmetine sundu, yolları yaptı. Dumanı çevreye zarar veriyor dediğiniz asfalt şantiyesinin bacası söndü yahu… 
SASKİ
   Faturaların yüksek geldiği yönünde Saski ile ilgili çok şikayetler var. 
   Su faturaları artık Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ödeniyor. Gelen faturalar da çoğu kişinin beklentisine göre çok yüksek. Kimi beklentisinden yüksek geldiğini, kimi gecikme olmadığı halde gecikme bedeli istendiğini söylüyor. Kimisi de şikayetlerinin dile alınmadığını…
   Suyun bedeli, tonu 1,5 lira iken işyerlerine 4,5 liradan, evlere 3,5 liradan işlem yapılmış.
   Ödemeler Karasu Belediyesi’ne yapıldığı dönemde su parası 50 lira gelir, faturaya 90 lira olarak yansıtılırdı. Duruyorsa eğer eski dönem su borçlarınıza bakın. Bu 40 lira fark için de herhangi bir açıklama yapılmazdı. Saski yüzsüzlükte onu da geçti.
   Ama yine de Saski`nin faturalarının yüksekliğinden şikayetçi herkes. Saski, Karasu Belediyesi’nin alacağı olan eski dönem su borçlarını da tahsil etmeye çalışıyor, hem de faiziyle. Belki hatalar var ama önemli olan hataları dinleyip düzeltmek. Hani sesimizi duyarlar mı acaba ama buradan Büyükşehire de bağırmak istiyorum; YOLLARIMIZI YAPIN YOLLARIMIZI… 
   Suyun bedelini de az aşağı çekin. Yok öyle %300 zam yapmak.
   Tek tesellimiz, şikayetlere kulağını kapayan Sayın Mehmet İspir`in aksine Sayın Toçoğlu`nun konu ile ilgileneceği sözünü vermesi…
LİNÇ GİRİŞİMİ
   Geçtiğimiz haftalarda Karasu`da bir linç girişimi yaşandı. Karasu için hoş olmadı tabii. Belki çok yakınlarının duyacağı polisiye olayı Karasu`nun tamamı duyduğu gibi ülke sathına da yayıldı. Karasu için de kötü reklam oldu. 
   Eskiden bu tür olayları sümenaltı eder, aman kimse duymasın başımıza geleni derdik. Eğer karşı tarafa bir ceza verilecekse de vakti ve zamanı beklenirdi. 
   Fotoğraflara ve kameralara yansıyan linç girişimi sonucu 21 kişiye 7`şer bin lira ceza istenmiş, Kamu malına zarar vermekten! 
   Gördüğümüz kadarıyla kamu malına verilen ciddi bir hasar yok. Belki bir kaç far kırıldı. Halbuki 21 kişiden istenen toplam para 147.000 TL…
   Devlet arabaların yenisini almayı düşünüyor galiba! 
KURU TEMİZLEME
   Ara sıra kuru temizlemeci Celil Emecan`ın dükkanının önünden geçerim. O da çağırır çay ısmarlar. Bir yandan da üstümü süzer ve pantolonumdaki ütü bozukluğu, ayakkabılarımın boya istemesi dışında varsa yakamda yemek lekesi, hemen çıkarır bir ilaç, beze döker ve sihirbaz gibi o lekeyi çıkarır. 
   Benzer leke çıkarma işlemi 2-3 kere tekrarlanınca, sordum, “Ne ilacı bu, söyle de biz de alıp kullanalım”. Çünkü şişenin üzerinde herhangi bir yazı yoktu.
   Dedi ki, “Abi bu tuz ruhu…” Bildiğim kadarı ile tuz ruhu, bir nevi asitti. Demek lekeleri çıkarma özelliği de vardı! Ben tam dükkandan çıkarken peşimden bağırdı, “Şaka abi şaka, sakın kullanma..” 
SÖZÜNÜ TUT BAŞKAN!
   Karasu Belediyesi, çok nezih bir hizmeti üstlendi bildiğiniz gibi; sokak hayvanlarının rehabilitasyonu… Ancak zaman zaman işler yolunda gitmiyor. Son dönemde Büyükşehire geçerken de sancılar oluştu. Veteriner işten ayrılmak zorunda bırakıldı. Yardımcısı da Büyükşehire atandığından o dilsiz hayvanlar sahipsiz kaldı. Hayvan sever derneklerinin baskı ve ricasıyla Sayın İspir, Ali Bayram`ın görevine geri atanacağının müjdesini verdi. Peşinden ekledi: 
“Senin dosyanı ben kendi elimle alacağım”  Ancak aradan geçen onca zamana karşı henüz bir gelişme yok ve Ali Bayram ortada kaldı, bekliyor. Gölgelik bekleyen, aşı bekleyen, hizmet bekleyen köpekler de… Haydi Başkan, sözünü tut da Bayram`ın dosyasını al geri.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2094