• Ana Sayfa
  • »
  • BAŞKANLIK İYİ BİR ŞEY Mİ?

BAŞKANLIK İYİ BİR ŞEY Mİ?


   Her iki bin kişiden birinin Karasu Belediye Başkanı olmak istemesi üzerine biz de soralım; Neden başkan olmak istiyorsunuz, aynaya baktınız mı?
   Mesai saatleri içinde (09:00-17:00) makamınızda bulunacak mısınız?
   Tanıdık tanımadık, cenazelerin hepsine katılıp başsağlığı dileyecek misiniz?
   Nikah memuru kostümünü giyip bütün evlenenlerin nikahında hazır bulunacak mısınız?
   Karasu`ya gelen önemli devlet adamları ve müdürleri ile yatırımcı işadamlarını karşılamak, ağırlamak için protokol düzenleyecek misiniz?
   Sizinle görüşmek için makamınıza gelen her vatandaş ile görüşecek misiniz? Bunlardan gelen iş ve diğer belediye hizmetlerinden yararlanma tekliflerini, size olan yakınlığa göre mi değerlendireceksiniz? Haksız da olsalar, sizden istediklerini yapma sözü verecek misiniz? Daha sonra bu sözünüzü tutacak mısınız?
   Ekibinizin çalışması sırasında, özellikle yardımcılarınızın çalışması sırasında, haksızlığa uğradığını düşünen bir vatandaşla ikilemde kalındığında, vatandaş mı yardımcınız mı öncelikli gelecek?
   Yönetimde tek adam mı olmayı hedefliyorsunuz yoksa ekibinizin de fikirleri, tavsiyelerine kulak verecek misiniz?
   Personel, araç gereç giderleri, esnafa olan borçlar ile protokol yapılmış diğer borçlarınızı ödemede sıkıntı çektiğinizde, bunlardan her hangi bir tasarrufa gidecek misiniz? Giderlerin kısıtlanmasını düşünecek misiniz?
   Gelirlerin artırılması için düşünceleriniz var mı?
   Karasu`da yatırım yapmasını istediğiniz işadamları için kolaylıklar düşünüyor musunuz? İşsizliği çözmek için “Belediyede işe başlatmak” dışında alternatifleriniz var mı?
   Organize sanayi, liman, tersane gibi yatırımlar hakkında düşünceleriniz neler? Bunların yerlerinin yanlış olduğunu, sökülmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Ya da bunlara ilave yatırımlar da olmalı mı?
   Turizm hakkında ne tür yatırımlar düşünüyorsunuz? Yabancı turistlerin gelmesi için bir düzenlemeye gidilmesini düşündünüz mü?
   Yazın 10 katına çıkan nüfus için neler yapılmalı. 
   Belediyeye yeni katılacak belde ve köyler için yatırım planlarınız var mı? Yoksa bunların halihazırdaki mallarını, arsalarını, araç gereçlerini ek gelir olarak mı düşüneceksiniz? Bu belediyelerde çalışan işçi ve memurları Belediyenizde istihdam etmeyi düşünüyor musunuz?
   Karasu`daki imar için ne düşünüyorsunuz? Aynı imarın yeni katılan belde ve köylerde de aynı hızla devam etmesi halinde tavrınız ne olacak?
   Temeli atılmış kültür merkezini tamamlattıracak mısınız, yoksa temelini de söküp atacak mısınız?
   Karasu için yaptırmayı düşündüğünüz bir tesiste, ihaleyi vereceğiniz kişiyi seçecek misiniz? Yoksa en uygun olana mı vereceksiniz? Mesela kültür merkezini tamamlatmayı seçtiğinizde bunun kimin tarafından yapılmasını istersiniz? A-En uygun teklif, B-Karasulu, C-Belediye şirketi, D-Hısım akraba..?
   Olağanüstü hal olduğunda, deprem, sel, tsunami, savaş vs gibi, önceden tedbir düşünür müsünüz, yoksa olmaması için dua etmeyi mi tercih edersiniz?
   Sizin için yeşil alan mı daha değerlidir, AVM mi? Çalışmalarınızda hangisinin daha çok olması için gayret gösterirsiniz?
   Yeni imar planları düzenleyip yeni imar alanları açmayı düşünüyor musunuz? Mesela Kuzuluk sırtları, tepelerdeki fındık bahçeleri, göl, deniz ve nehir manzaralı alanlar imara açılmalı mı?
   Küçükboğaz, Sakarya ve Karadeniz kenarlarında rekreasyon alanları yapılmalı mı? Buralara piknik, koşuyolu, bisiklet yolu ve dinlence alanları olarak proje üretilmesini ister misiniz? Bu yönde kamulaştırma fikri size sıcak geliyor mu?
   Cami için ayrılmış bir alanı üniversite yapımı için isteseler, kararınız ne olur? Ya da pazaryerine üniversite yapılma sözü alsanız, pazarı başka yere taşıyıp araziyi teslim eder misiniz? Aynı şey, Fiskobirlik arazisi için de geçerli? Kamulaştırmayı, okul yeri ya da başka bir kamu için kullanılmasını uygun görür müsünüz?
   Fındık Festivali, Mersin Balığı Festivali, Kızılcıktepe Şenlikleri, Tıntın Şenlikleri gibi alışkanlıklara devam etmeyi uygun görüyor musunuz? Bunlardan hangileri için bütçenizden pay ayırırsınız?
   Halen belediyede çeşitli birimlerde çalışmakta olan müdür ve personel için bir değişikliğe gider misiniz? Değişiklik düşündüğünüzde bunu kurum içinden mi yaparsınız, yoksa dışardan eleman mı atarsınız?
   Belediye hizmetlerini yaparken kendi yaşadığınız muhite öncelik verecek misiniz?
   Başkanlığınız bittikten sonra da anılmak için düşündüğünüz büyük bir proje var mı?   
   Ya da belediyenin kasasına giren milyonlarca lirayı yönetmenin cazibesi midir sizde başkan olma isteği uyaran! 
   İhtiyaç gördüğünüz halinde partinizden istifa edip iktidarda olan başka bir partiye geçmeyi düşünür müsünüz?

BENDEN ÜMİDİ KESİN
   Temel, elinde gazete ilanı ile büyük bir  holdingin kapısını çalmış. “İş ilanınınız için geldim” demiş. Sormuşlar, “Tecrübeniz var mı, diplomanız var mı, yabancı diliniz var mı, bilgisayar programlarını kullanabiliyor musunuz…?” Temel hepsine “hayır” demiş ve peşinden eklemiş, “Ben de onu haber vermeye geldim, benden ümidi kesin” 
   (Adaylık dilekçesini verenler aslında bu amaçla gelmiş olamazlar mı?)
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1443