SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Bayram mı dediniz?


    Sanki Nevruz Bayramı... Herkes gergin, herkes de bir merak..!  Ankara, İzmir ve İstanbul gibi Büyükşehirlerde olan biteni nasılsa haberlerde seyrediyorsunuz. Endişe duyduğumuz bu istenmeyen kötü gelişmelerin seneye tekrarlanmamasını umarak, kısaca Karasu’ya dönelim.

   Stada gidip kalabalığın ve protokolün gelmesini beklemeye başladım. Öğrenciler de erkenden yerlerini almış, bekliyorlardı. Öğrenciler mi erken geldi, protokol mü geç kaldı bilinmez ama bu bekleme epey sürdü.

    Tribünleri dolacağını umuyordum. Yanılmışım. Cumhuriyete sahip çıkalım, stada gidip yerimizi alalım diyen Cumhuriyet havarileri bile gelmemişti. Tahminim, sabah sabah sıcak yataktan kalkmak zor geldi. Tatil keyfi, bayrama üstün geldi. Kalabalık, tribünlerin ancak yarısı kadardı. Onların çoğu da gösteriye çıkacak öğrencilerin aileleriydi ve kadındı.

   Protokol gelene kadar bir zabıtanın bekleyip kimseyi sokmadığı Şeref Tribünü, daha sonra isteyen herkesin girdiği bir yer oldu. Öyle ki, oturacak yer yoktu. Artık buraya bir düzen vermenin zamanı geldi. Her önüne gelen buraya girip oturmamalı. Sanki haremlik selamlık gibi, erkekler Şeref tribününde, kadınlar diğer yerde!

   Başkan Mehmet İspir, ağız alışkanlığı, büyük küçük demeden hemen herkese “Abi” diye hitap eder. Şeref Tribününde de yerine oturmadan arkada oturan bir yaşlının elini öptü. Saygı gereği yapılan bu davranış, Başkanı yakından tanıyanlar için gayet normal. Ancak Başkan orada Karasu’yu temsil ediyor. Hem kendisi  makam gereği, eli öpülesi biri, hem de mevki ve makam olarak “Abi” denilecek konumda.

   Protokol yerini aldıktan sonra Bayram Programı okundu. Dikkatimi çeken, şiir okuyacak öğrencileri anonsa ederken, filanca okuldan “bir öğrenci” diye anons edildi. Öğrencilerin ismini anons etmek gereksiz fazladan taltif diye düşünüldü sanırım. Ne olurdu o genç dimağları isimleriyle anons edip onları şereflendirsek, paye versek. Reklama mı giriyor acaba? Atatürk Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etti ama onlar hala bizim gözümüzde “Bir Öğrenci”… Akabinde istiklal Marşını yönetecek Beden Eğitimi Öğretmeni için de adı anons edilmeyip filanca okuldan “Bir Öğretmen” denilseydi ya!

    Bir dikkatimi çeken husus da, Protokol’e  “Hoş geldiniz” denilirken, Başkanın Adı Kaymakamdan sonra 2. Sırada gelmesi gerektiği halde, protokol sırası atlandı ve Garnizon Komutanından sonra okundu, “Hoş geldiniz Kaymakam bey, Garnizon komutanı ve Belediye Başkanı” şeklinde…

    Kaymakam Bey, yazdığı açılış konuşmasını okurken, “Şöyle şiir okur gibi gümbür gümbür, halkın duygularını coşturacak bir konuşmaya şahit olamayacak mıyız” diye düşündüm. Bayramlar, acaba ne zaman prosedür olarak kutlanmaktan vazgeçilip bayram coşkusuyla kutlanacak acaba. (Neyse ki, televizyonlardan izlediğimiz, İstanbul’da 20 ton patlayıcıyla yapılan havai fişek gösterisi şahaneydi. Kim bilir belki buralarda da bir gün festival havasında bir bayram kutlanır.)

                                   CUMHURİYET YEMEĞİ

    CHP İlçe başkanı Nuran Hanım, telefon açarak, “”Karasu Otelde Cumhuriyet yemeği var, ailenizle birlikte beklerim” diye davet edince gittik. Doğrusu, hiç bu kadar kalabalık olacağını tahmin etmemiştim. Saat sekizde denilen yemeğe tam vaktinde girmemize rağmen koskoca otelin etrafında aracımı park edecek yer bulamadım.

    İçeriye girdiğimizde ana baba günüydü. Konuklarını kapıda karşılayan Nurhan Hanım, bizzat bizi alıp yarısı boş bir masaya yerleştirdi. Bunu yaparken elindeki telefona cevap veriyor, bir yandan da karşısına çıkanların sorularına kısaca cevap vermeye çalışıyordu.

   Nurhan Hanım alçak gönüllülük göstermiş, partinin yemeği dememişti. Her yerde CHP flaması asılıydı. Bunların arasında Türk bayrağı aradım, göremedim. Sitem etmeye niyetlenmişken, salon bir anda Türk Bayrağı doldu. Hemen her katılımcıya bir bayrak hediye edilmişti. 10. Yıl Marşı’yla bayrakların sallanması büyük bir coşkuya sebep oldu.

    Eski Bakan Hasan Fehmi Güneş ve CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç, konuklar ve konuşmacılar arasındaydı.

    Daha sonra yapılan çekilişe katılan herkese hediye dağıtıldı.

    Diğer partililer Karasu Belediye Başkanlığını çantada keklik görmesinler. Nurhan Hanım’ın bu performansı devam ettiği müddetçe işleri zor ve imkânsıza doğru gidiyor.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ