Bayramlaşırken


   Bu hafta siyasetle başlayalım yazımıza. Geçen hafta söz vermiştik ya… Nasılsa bayram.

Kırıcı olursak, bayramlaşır, helalleşiriz. Bekir Sarıoğlu, geçtiğimiz dönem AKP ve Ahmet Genç`e alternatif olarak DP ve CHP`nin ortak adayıydı. Daha doğrusu, kendisi DP`li, Aday olduğu parti CHP`ydi. Son ana kadar da yıldızı parlıyordu ve Başkan adayıydı. Son 2-3 gün içinde AKP karşıtları, Genç`in karşısında en güçlü aday İspir`i gördükleri için ona yüklendiler. Sarıoğlu bu intibayı verebilseydi, şimdi Başkan oydu.

   Peki, Başkan Bekir Sarıoğlu olsaydı, ne olurdu? AKP kurmaylarından birinin ifadesine göre, Bekir Sarıoğlu, Başkan olsaydı AKP`ye geçecekti. Bunu kendi ağzı ile itiraf etmişti. Artık siyasete sıcak bakmayan Sarıoğlu, Mehmet İspir`in izlediği yolu izleyecek, AKP`nin Belediye Başkanı olacaktı.

   Bize de; “AKP`li olmak kaçınılmazsa keyif almaya bak” demek düşüyor. Şimdiki CHP ve MHP Başkan adayları ile de kontrat imzalamak lazım, “Seçildiğim takdirde AKP`ye geçmeyeceğime dair…” diye.

   Sayın Recep Özdemiroğlu, Numan Kurtulmuş ile birlikte Has Parti çalışmaları sırasında, gazetede de yayınlanan AKP karşıtı söylevleri, AKP genel merkezine ulaştırılmış. Bu yüzden onun başkan adaylığına imkânsız gözüyle bakılıyor. Biliyoruz ki Sayın Numan Kurtulmuş bile Tayyip Erdoğan hakkında aleyhte söylemlerde bulunmuş, ama Başbakan affetmiş ve kendi partisine transfer etmiş. Ona kıyasla daha hafif sayılabilecek, Hanefi Avcı hakkındaki yazdıkları ve AKP`yi suçladığı yazılar Başkanlığı önünde engel olacak gibi gözüküyor. Sayın Kurtulmuş`un parti içi ağırlığını bence bunun kararı oluşturacak.

   Sayın Genç, 2. dönem kazandığı Başkanlığı partisinin en güçlü olduğu dönemde kaybetti. Onun için Karasu İlçe teşkilatı ağır toplarından bazıları, mesela İlyas Balcı, “Ona Başkanlık yakışıyor” diyor. Bazı muhalif isimler ise, “AKP kırılan bir bibloyu tekrar vitrine koymaz” diye görüş belirtiyor. Sayın Genç`in gönlünde yatan Milletvekilliği… Ama Başkanlık teklif edilirse de reddetmeyeceği kesin!

   Sayın İspir, kendisini Potansiyel Belediye Başkanı adayı görüyor. AKP, gezi olayları sebebiyle güç kaybettiği dönemde, güç tazelemek için bütün müracaatları kabul etmiş ve İspir dâhil bütün transfer isteklerini onaylamış. Kocaali eski Belediye Başkanı Zeynel Dal da örnek gösterilerek müracaatının kabul edilmesi, Başkanlık için kesin aday olmanın göstergesi değil, deniliyor. Kaldı ki AKP içindeki oylar bile sabit olmayıp, Belediye Başkanlığı adayına göre değişebilecek oylardır.

   Şimdi sıkı durun, AKP Karasu Belediye Başkanı Adayı, şu ana kadar saydıklarımızın hiç biri değil. Adaylığımı açıklasam mı diye bekleyen Karasulu biri de değil. AKP`nin Karasu Belediye Başkan adayı, önümüzdeki dönem Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen bir isim. Hatta ve hatta şimdiden kadrosunu hazırlamaya başlamış ve Karasu Belediyesi müdürlerinden birine haber göndermiş, hazır ol önümüzdeki dönem beraber çalışabiliriz. Laf aramızda, bu Başkan Yardımcısı da Büyükşehir Belediyesi`nde birlikte çalışacağını ümit ediyor. Devamı haftaya, ne de olsa reyting meselesi! (Yakında gazetenin orta sayfasını başka bir isim altında dağıtımını düşünüyorum. Fanatik`in at yarışı eki gibi, orta sayfayı alıp geri kalanı iade ettiklerinden kıllanıyorum!)

ŞEKER BAYRAMINIZ KUTLU…

   *Eskiden Şeker bayramı yerine Şükür Bayramı denirmiş. Ramazanı sağ salim atlatıp Bayramına kavuştuk anlamında… Farsça`da Şeker ve Şükür aynı yazılırmış. Zamanla Şükür, Şeker olmuş!

   *Medya eskiden Şeker bayramını kutlarmış. Ama şimdi Başbakan’dan korkularına sadece “Bayramınız Kutlu Olsun” deyip geçiştiriyormuş!

   *Bayramda el öpen çocuklara para vermek yerine daha ucuz olan şeker vermek için “Şeker Bayramı” adı konmuş. “Dur sana şeker getireyim, adı üzerinde Şeker Bayramı, di mi çocuğum..” (Not: Bazı anneler, zili çalan çocuklara ayrı, misafir gelenlerin çocuklarına ayrı şeker alıyormuş, ayıp ayıp!)

   *30 gün boyunca oruç tutmayıp, bayramı oruç tutanlardan daha çok bekleyenlerin taktığı isim, “Şeker Bayramı”

   *Oruç tutanların Bayramı Ramazan, tutmayanların Bayramı Şeker... İkisi de aynı güne denk geliyor..

 Şeker ile Ramazan bayramı geyiği-internetten- peşinden benim de eklemek istediğim iki söz var.

   Birincisi, Bayramda silah atılmaz. Silah, eskiden Ramazan’ı karşılamak için atılırdı. “Hoş geldin Ramazan” anlamında, sevinç gösterisiydi. Bayramda silah atılınca, sanki Ramazan bittiğine seviniyormuşuz anlamı çıkar ki bu da Allah`ın gücüne gider, hoş olmaz. (Bu tespit daha ben çocukken, Babaannem tarafından söylenirdi, Allah rahmet eylesin). Bayramda sadece çocuklar çatapat, maytap, fünye, torpil vs isimli patlayıcılar ile oyun oynarlar. Yetişkin olanların silah atması zaten yasalarca yasak olduğu için de, her hangi bir yaralanmaya ve ölüme sebep olacağı için çocukluktan kalma istenmeyen bir alışkanlıktır. Lütfen sevinç gösterisini silahla yapmayınız.

  İkincisi; Her bayramda yüzlerce trafik kazası oluyor, yüzlerce insanımız canını kaybediyor, yaralanıyor ve sakat kalıyor. Can kaybı ve mal kaybı yaşanan bayramlar, bazılarımız için bayram olmaktan çıkıp yas gününe dönüşüyor. Gideceğiniz yere mutlaka varırsınız. Sevdiklerinizi üzmeye hakkınız yok mübarek bayram günü. Lütfen trafikte dikkatli olunuz. Bir Karasulu hemşerimizin acı haberini duymak istemiyoruz bu bayram ve hiçbir bayram…

   Son sözüm de, bayramların özü ve amacı, barışmak, bayramlaşmaktır. Küslüğü üstünüzden atıp hamallık yapmaktan kurtulun. Ne güzeldir, bayramlaşmak…

 …RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1484