BELEDİYEDEN YOLSUZLUK!


   Kusura bakmayın ama bu çok önemli bir konuyu geç olmadan yazmak istedim. Gerekli tedbirler alınsın ve sonradan daha büyük yolsuzluklar olmasın diye…
   Dörtyoldan denize döndüğünüzde ilk kavşak var ya… İşte o kavşaktan Özsu önüne kadar orta refüjde sola dönüş boşluğu bırakılmamış. Aynı şeklide denizden gelenler de o kavşağa kadar sola dönemeyecekler. 
   Bu durum şimdilik sıkıntı yaratmasa da, bayramdan sonraki yaz günlerinde trafiği önemli ölçüde kilitleyecek. Sola dönmek isteyenler yaklaşık 150-200 metre sonraki kavşağa kadar gitmek zorunda kalacaklar. Yani sola yol verilmeyecek. Bahsettiğim yolsuzluk budur.
   Şimdi bu şekilde asfaltlanınca, yeniden kavşak yapılma ihtimali de 

kalkacak. Belediye yetkililerinin müdahale ederek sola dönüşler için kavşak bıraktırması gerekiyor. Çünkü burası iki ilçe arasındaki otoyol değil ve herkesin gideceği, kalacağı pansiyon farklı yönlerde. İnsanlar denize kadar gitmeye mecbur bırakılmamalı. 
   Bir de köprüsüzlük var tabii… Karayolları projesinde bulunup da henüz yapılmayan yaya geçidi köprüleri…!
                    ***
   Güzel oldu mu peki yapılan orta refüj sizce? Eskiden olan palmiyeli refüj ile şimdiki çiçekli refüj arasındaki fark ne? Hangisi güzel? Eskisini unutanlar, dört yoldan çarşıya doğru gelirken baksınlar ve kıyaslasınlar iki refüjü. 
   Peki, yol genişledi mi? Bir sıra parktan sonra iki araç yan yana geçebiliyor mu? Bana göre edilen masraf beklentiyi karşılamadı. Peki, neden bu kadar masraf edildi? Çok mu paranız var sokağa dökülecek? 
   Annem diyor ki; “O palmiyeler sökülürken ağladım ben!”. Şimdi yeni konulan ağaçlar sökülürken ağlayan olur mu?
                       ***
   Eski asfalt yollarımız tamir olunca bize yeni gibi geldi. Madem çok az masrafla onarabiliyordunuz da neden bize Çin işkencesi çektirdiniz?
   Ha, bu durum kendinizi affettirmez. 3 dönem önce temeli atılan stabilize yollar hala asfalt bekliyor. Bunu eğer tek başınıza aşamıyorsanız, kredi isteyin, yardım isteyin. Ama artık yapın. İktidar partisi belediyesi olduğunuz belli olsun. Dışardan bakınca sanki muhalefet belediye gibi gözüküyorsunuz da. Gerçi muhalefet bile olsa şimdiye kadar yollara öncelik verirdi!
TİCARİ ALAN TARİFİ
   Belediyenin imar durumunda bazı parsellerde Ticari Alan diyor. Zeminde %100, üst katta da 5/3/2 çekme yapabiliyorsunuz. Peki bu ticari alanın tarifi ne?  Yani nasıl ticari alan?
   Tamam, dükkan da, ne dükkanı yapacak vatandaş buraya? Yenimahalle Mezarlığı ile Palacı Petrol arası olduğu gibi ticari alan. Aynı şekilde Kocaali tarafındaki Opet`in karşısı da… Hadi orası sanayi yapılmaya elverişli, batıda kalan kısım tamamen kumsalda. Burası sanayi dükkanı mı olacak, yoksa kafeteryalar sokağı mı? Bir tarafta demir-saç dövme sesleri gelirken yanında insanların dinleneceği alanlar mı oluşturulacak?
   Bu ticari alanın tarifini yapın artık. Kafe de ticari, pansiyon da, deniz malzemeleri satan dükkan da… Kaynakçı dükkanı da ticari, kapı pencere doğraması yapan atölyeler de, araç kaportacıları da… Takdir edersiniz ki bu ikisi yan yana olmaz. 
   Buraya dükkan yapanlar, yarın belediyeden işletme ruhsatı aldıklarında iki kısıma da ruhsat verilecek mi?
   Hele bu dükkanların üst katları ev yapıldığında..?
   Şimdiden karar verip bu bölgeyi tatil kasabasına yakışır bir ticari alan yapmalı. Yani ilk dediğimiz kısım. İnsanlar gezmeye, eğlenmeye, alışverişe gelmeli. Büyük mağazalar, ünlü markalar burada dükkan ayarlamaya çalışmalı!
   Yoksa kafe yanında kaportacı, kahvehane yanında atölye, pek hoş olmaz! 
ACİL SERVİS
   Yeni yapılan hastanenin girişinde “Acil Servis” tabelası eksik. 
   Tamam, biz bunu biliyoruz, belki girişte sağdan devam edersek orada kocaman bir acil servis yazısını göre-ceğiz ama ilk defa gelenler ve zaman-la yarışanların gözleri o tabelayı arar. Yoksa hastanenin önünde bir tur atıp sorduktan sonra bulur.
   Girişe küçük bir acil servis tabelası lütfen…
   Ha, bu arada, Samanyolu Caddesi dahil bir çok yerde eski hastaneyi gösteren tabelalar duruyor. Onları da sökün artık!
ÖLMEYİN EMİ?
   Eskiden daha sık yazardım ama birkaç bayram geçti, kaleme almadım.
   İstatistikler, bayramda araba kazalarının arttığını söylüyorlar. Çoğu ölümcül olan bu kazalar, aşırı hız, dikkatsizlik ve 1 aylık aradan sonra görgüsüzce içilen içkiler… Yani alkollü araba kullanmak…
   Siz, bir anlık dikkatsizliğinizin, aşırı hızın cezasını bir an çeker, ölür gidersiniz ama sevdikleriniz bir ömür boyu çeker aynı acıyı. Hele sakat kalırsanız…! Siz de sevdiklerinizle birlikte aynı acıyı çekersiniz. 
   Lütfen, ama lütfen trafikte dikkatli olalım. Biz ne kadar tedbir alırsak alalım, karşımızdakinin de hata yapabileceğini unutmayalım. Gazete-mizin “bu hafta ölenler” köşesinde sizin ve sevdiklerinizin adı yer alma-sın. Olur mu? Bayramınız kutlu olsun. En güzeli de bu olsun.
                                                

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1444