BİR TARİH DAHA


   İlerde çocuklarımıza anlatacağız, “Burada, denize sıfır Vali konağı vardı. Biz, onu Vali`den alıp yıktık. Çocuğumuz, torunumuz, bunu anlattığımızda bize soracak belki, “Yıkmasaydınız da kullansaydınız, Valinin yaşadığı keyfi siz de, biz de yaşasaydık, daha iyi değil miydi?”
   Valinin canı, can da bizimki değil mi?
   Denize sıfır, camdan bakınca denizden başka bir manzara göremediğiniz bir mekânda yatıp uyumak, denize karşı kahvaltı etmek ne güzel şeydir kim bilir?
   Bazılarınızın dediğini duyar gibiyim, “Kumsala da bina yapılır mı? O güzelim kumsal ziyan ediliyordu ama..” Yahu biz yapmadık ki o binayı. 30 sene evvel Devletin özel idaresi yapmış, tepe tepe kullanmış, zamanı gelince de istemeyerek bize devretmiş. Koskoca Özsu Tesisleri, havuzu ve en son da Vali konağı… 
   Üstelik kumsaldan bol bir şeyimiz yok ki. O kadar çok ki, fazla geldiği için belediye kamyonlarıyla taşınıyor! Ya da şöyle diyelim, kumsal olmayan yerimiz yok ki sahilde!
   Hadi şimdi yap bakalım yapabiliyor musun oraya o binayı? İmkansız..!
   Bina yıkılmasaydı da, Karasu halkına kafe, misafirhane, lokal, Öğretmenevi, Şehir kulübü, Deniz sporları Yüksek Okulu, Deniz Ürünleri Yüksek Okulu, Kültür ve Sanat Merkezi vs gibi hizmetlerle faaliyetine devam etseydi ya! Karasu`ya gelen bilim adamları, sanatçılar, yabancı misafirler için misafirhane olarak kullansaydık! Vali kızar mıydı acaba?
   Yıkmasaydık da, şehit çocuklarına jest yapsaydık, Yetim çocukları ağırlasaydık..! Otistik çocukları eğitseydik, topluma kazandırsaydık…
   Müze yapsaydık mesela..! Etrafına Kurtuluş Savaşı’nda yapılmış ve terkedilmiş koruganları da taşısaydık...
   İpsiz Recep`ten Şehit Üsteğmen`e kadar, depremde yaşanan hikayeler ve resimleri de katıp Karasu`nun geçmişini, bu gününü yaşatabilseydik ziyaretçilerine…
   Yahu ben bile merak ediyordum, Vali acaba nasıl bir ortamda yatıp kalkıyordu? 
   Dahası, Akçakoca gibi bir yerde denizle iç içe yaşanan ortamlar varken bir tane de Karasu`da olsaydı halkın hizmetinde, çay kahve içebileceğimiz…
   Seçimden önce yapacağı her şeyi Karasu halkına ve uzmanlara danışarak yapacağı sözü veren Başkan, yine kendini kurtarmak için inisiyatif kullanamadı ve yıktı Vali Konağı’nı. Belki diğer yıkılması gereken binalara emsal teşkil ediyordu, yıkılması gerekiyordu, belki mahkemelerde ifade vermelerden kurtulmak gerekiyordu ama en azından başka amaçlar için kullanmayı deneseydi. Ya da yıkmak kendi dönemine nasip olmasaydı!
   Hani ola ki tekrar seçilemezse, yapan değil de yıkan Başkan olarak anılacak, gibime geliyor!
   Dip Not: Sahilde kumsal olmayan, esas yıkılması gereken çirkinlik abidesi tersane var. Bir sahil yürüyüşü yaptığınızda “girmek yasaktır” yazısıyla birlikte karşınıza çıkan bu ölü fabrika yıkılmalı (Ya da çalıştıracak başka birilerine devredilmeli) 
BAŞKAN, 
BEKİR SARIOĞLU
   AKP kurmayları, Karasu Belediye Başkan Adayı olarak Bekir Sarıoğlu`nu tayin etti!
   Sayın Mehmet İspir ile Nezir Aydın`dan birisi olarak açıklanması beklenen başkan adayının açıklanması ertelendi. Gerekçe olarak bu iki liderin siyasi olarak yıprandığı, yerine yıpranmamış yepyeni bir isim olarak Avukat Bekir Sarıoğlu`nun atanması gündeme geldi.
   Konu ile ilgili arayıp “Hayırlı olsun” diye tebrik ettiğimiz Bekir Bey, “Doğru duymuşsun, gidişat o yönde..” dedi. Sonra da hep beraber gülüştük tabii. (Not: Kendisini gördüğünüz yerde tebrik edin, bundan büyük keyif alıyor çünkü.)
   Tabii bu anlattıklarımız bir varsayım, bir şaka. Ama kimse de aksini iddia edemez ve hepiniz inandınız. Ancak birçok il ve ilçe kesinleştiği halde Karasu Belediye Başkan adayının açıklanmaması da düşündürücü. Bana kalırsa yönetim, Karasu`dan en az zararla çıkmanın hesabını yapıyor. Aday adaylarından güçlü olanlar, seçilmediği takdirde başka partilerden aday olma ihtimalini zayıflatmak istiyorlar!
CHP`DE DURUM
   CHP`nin adayı Baştan beri Doktor Kerem Bey`di. Ancak memur olduğu için müracaatını son güne bırakmıştı. Ancak son gün mesai bitimine kadar istifa edip adaylık dilekçesini vermeyen Kerem Bey, telefonlara da cevap vermedi. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1358