ÇEK TARLA’YA


   Karasu`da herhangi bir ticari taksi çevirseniz ve adres sorduğunda, “Çek tarla`ya” derseniz, sizi getireceği yer bellidir, Tarla… Yani Karasu`nun meşhur eğlence yeri…
   Alelacele, plansız programsız yapılan gazinolar bölgesi, gölgenin bir numaralı eğlence merkezi olacağı yerde, son zamanlarda annelerin ve eşlerin göz yaşı dökmesine sebep olan merkez olarak anılıyor.
   Öncelikle giriş yeri ters ve ışıksız… Cezaevi tarafından gelen araç,  yaklaşık 50 metre kadar ters yoldan ilerlemek zorunda kalıyor. Bu sırada çıkabilecek alkollü bir taşıt sürücüsü, faciaya neden olabilir. Girişin 40-50 metre kadar Adapazarı istikametine alınması gerekir.
   Giriş, karanlık ve tabela yok. Yabancı şahıslar ilk geldiğinde bulması zor.
   Cesaret edip içeri girdiniz, ödeyeceğiniz hesap belli değil. Tamamen işletme sahibi ve garsonların insafına kaldınız. Çünkü 1 küçük rakı ve 2 çeşit meze yiyip, 100 Lira ödeyeceğinizi sanırken, o arada masada patlatılan konfetileri müessesenin ikramı sanmayın. Ayrıca masaya gelen dansöz ve oryantale size sormadan peşpeşe içki getirebilirler. Her gelen “sanatçı içkisi” hesaba 10 lira olarak girer. Biraz daha cesursanız ve işletmedeki bayanlara içki ısmarlamak istiyorsanız, 1 şişe bira için 50, 1 küçük votka için 120 Lira ödemeniz istenir. Ya da yarım çay bardağı vişne suyuna 10 lira ödersiniz ve bu da masaya gelen hatunun insafına kalır. Bardak da hiç boş kalmaz hani. Masanın etrafında dizilen garsonlar, bardak biter bitmez hamle yapar. Gazinolardaki en büyük kavga sebepleri, hesaba edilen itirazlar sebebiyledir. Çünkü şikayet mercii yoktur. Bu tür yerlerin güvenliğini öncelikle Belediye sağlamalı, hesaba yapılan itirazlar için görünür bir yerde zabıtanın telefon numarası olması gerekmektedir.
   Ayrıca yasal olarak da fiyat listesi görünür bir yere asılmalıdır.
   Gazinolar bölgesinde bir diğer ve en önemli husus, güvenlik zafiyetidir. Modern bir çok eğlence yerinde “Silahla girilmez” ya da “Girerken silahınızı teslim ediniz” şeklinde uyarılar bulunurken,… Ve hatta girişte insanların üzerinde metal parçasını uyaran detektörlü kapıdan geçmek mecburi tutulurken, Karasu`daki hiçbir eğlence yerinde üst kontrolü yapılmamaktadır. Hatta çoğu zaman oyun oynayan insanların bellerindeki silah gözükmekte ve diğer insanları rahatsız etmektedir. Kafayı bulan insanların ise ıssız karanlık yolda ve mekân arkalarında havaya ateş etmeleri olağan olaylardan sayılmaktadır. 
   Madem eğlence sektörü için yer ayırdınız, buranın güvenliğini de sağlamak zorundasınız. Yoksa işini layıkıyla yapan işletmeci de diğerleriyle aynı kefeye konulur ve bu insanlar işlerini yapamaz.
   “Tarla”nın modern, güvenilir, yolları asfalt, girişte neon ışıklarıyla aydınlatılmış, polis ve zabıta kontrolünde bir eğlence merkezi haline getirilmesi ve anneler ile eşlerin artık ağlamamasını diliyorum. 
YAKUP GENÇBAY
   Seçimden sonra Belediyede rastladığımız Gençbay, gayet heyecanlı bir şekilde koşturup duruyordu. İlçe Başkanı olduğu zamanda da herkes tarafından sevilen Başkan, Belediye Başkan yardımcısı olarak görev yapacak. Odası da Başkan`ın altında olan Gençbaya`a uğrayıp tebrik ettik. 
   Öncelikle işten ayrılanları ve ayrılma şeklini sordum. Bildiğiniz üzere, seçim akşamı insanlara mesaj atılmış, iş akitleri feshedilmiş ve Büyükşehire atanmışlardı. Kendisinin bilgisinin olmadığı, Seçimden önce Başkanın Büyükşehir ile kararlaştırdığını söyledi.
   Başkan ayrıca bir diğer hususu hatırlattı. Seçimden sonra Karadeniz yolu Kuzeyi, Büyükşehire geçmiş. Buradaki yapıların kamulaştırma yapılarak yıkılması ve Büyükşehirin yeni yaptırımları söz konusu.
   Ben de sözün burasında Fosseptik artması için Büyükşehire baskı yapılması gerektiğini hatırlattım. 
   Kolay gelsin Başkan, Allah utandırmasın.
SİNEKLE MÜCADELE
   Adapazarı`na aracımın cam silgisini yenilemek için gittim. Usta silgiyi takarken, “Sineklerin bol olduğu yerden mi geliyorsun?” dedi. Çünkü, aracın camları ve önü kurumuş sineklerle doluydu. Kuruyan sineklerin silgiyi bozduğunu söyledi. 
   Umuyoruz ki, Büyükşehir`e geçtikten sonra ilaçlama işi aksamaz ve biz de sineksiz bir yaz geçiririz.
GİZLİ KOL
   Aracınızda bulunan gizli bir kol, çok büyük bir işleve sahip… Çoğunuzun bilmediği ve kullanmadığı bu kol, aracınızın hangi yöne döneceğinin sinyalini veriyor. Direksiyon simidi altında ve sağda bulunan bu kolu kullanın be kardeşim. Kullanın da biz de sizin ne tarafa döneceğinizi bilelim.

   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3096