Çok şanslıyız çok!


   İlimizde birçok açılış yapan Cumhurbaşkanı; “Bakanlar kurulunun aldığı Karasu`da kurulacak Otomotiv Endüstri İhtisas Bölgesi kurulması için onay verdiğini ve Resmi Gazete`de yayınladığını” açıkladı. 
   Müjde gibi açıklanan olay hakkında yazı yazmak için önce resmi gazeteyi aradım. Öyle ya, nasıl bir yasa, nasıl bir karar almışlar? Artık bilgiye ulaşmak kolay... Google`ye soruyorsun, hemen önüne getiriyor. Konu ile ilgili bütün bilgileri yazdığım halde Resmi Gazete`de böyle bir yazıyı bulamadım. Yani Resmi Gazete`de böyle bir şey yok! Hem zaten benden önce araştırmacı gazeteciler, Sonra partinin gönüllü kurmayları yazıyı bulup “İşte yazı” demeleri gerekmez miydi? Elim ve dilim varmıyor ama Resmi Gazete kısmı yalan ya da eksik gibi duruyor! Hem zaten imar değişikliği için Resmi Gazete`ye ihtiyaç var mı ki?
   Yıllarca buraya otomotiv fabrikası kurulacağı, Çin Chery firmasının bununla ilgilendiği filan yazılmıştı. Peki, Resmi Gazete onayı olmadan nasıl oluyor da bu Çin firması otomotiv kurmaya çalışıyordu?!
   İhsaniye ile Denizköy arasında bir “Serbest Bölge” vardı, devletin kamulaştırdığı. 2000`li yılların başında, burada icralık bir tarla vardı ve benden keşfini istemişlerdi. Bilgiyi almak için Mal Müdürlüğü`ne sormuştum fiyatları. Onlar da İcra Müdürlüğü`nün yaptırdığı keşifleri baz aldığını söylemişti. Yani tam tavuk-yumurta ilişkisi… Daha sonra adını hatırlayamadığım İstanbul`dan büyük bir firma yöneticisi beni aramış, burada geniş bir arazi aldığını ve satmak istediğini, kaç para edeceğini sormuştu. Kanaatimce, burada Serbest Bölge yapılınca fiyatların katlanacağını tahmin edip yatırım amacıyla alınmıştı. Benim kamulaştırma için yaptığım değerlendirme fiyatımı duyunca beğenmemiş, memnuniyetsizliğini ifade etmişti. 
   Otomotiv fabrikası üzerine bu Serbest Bölge ayarlanmış olabilir. Zaten bir işe de yaradığı yok! Şimdi bu bölgede yatırım yapıp bedava arsa kapamak isteyenler, Otomotiv lastiği, yay, amortisör, saç, koltuk vs gibi alanlarda arsa kapmaya çalışanlara peşkeş çekilecek… Çekilsin de… Bölgede işsizlik had safhada…
   Daha ihale edilmemiş bir iş için sevinmek, Nasrettin Hoca`nın diktiği çalılara takılacak koyun yünlerini toplayıp satması gibi “Duydunuz peşin parayı” hesabı olmuyor mu?
    Sahi ne oldu, Kibar Holding de burada sac fabrikası yapacaktı? Liman yapacaktı. Hatta tren yolu sırf onun için getirilmişti! 
   Sahi, ihalesi yapılan tren yolu inşaatı ne durumda, ne zaman açılacak? Limana mal taşıyacaktı hani!
   Ha tabii bir de Liman inşaatı var, 15 yıldır başlanmış ama bitirilememiş. Her seçim öncesi ısıtıp ısıtıp önümüze getiriliyor ama artık ısıtılacak tarafı da kalmadı, ekşidi sanırım.
   İşsizliğe çözüm olsun diye sesimizi çıkarmadığımız, liman manzaralı ev hayalimizin içine eden tersane ne oldu? Korku filmi seti gibi duruyor!
   Şehrin göbeğine yapılıyor diyerek karşı çıkılan ve işsizliğe çözüm için çoğumuzun ses çıkarmadığı Organize Sanayi`de kaç Karasulu çalışıyor?
   Hani, büyük bir otomotiv firmasını buraya yatırım yapması için ikna etseniz de iş sadece arazi tahsisine kalsa, sevinip ayakta alkışlardık.
                              *****
   Ve Yeni yapılan hastanemiz de açıldı, hem de Cumhurbaşkanı tarafından. Koskoca Cumhurbaşkanımız, hastanenin açılışını yapıyor, siz inanmıyor, muayene olmaya gitmiyorsunuz. Daha ne diyeyim ben size. Siz hizmete layık değilsiniz!
                           ******
   Ve tarafsız Sayın Cumhurbaşkanı soruyor, “Başkanlık sistemine geçilsin mi?” Vatandaş cevap veriyor, “Eveeeet…” 
   Başkanlık sistemi tartışılmadan, yasama ve yürütmenin nasıl olacağı belirlenmeden, Milletvekillerini kimin seçeceği belli olmadan, kuvvetler birliği mi yoksa kuvvetler ayrılığımı olacağı tasarlanmadan, Üstelik ne ana temanın, ne detayların anayasa profesörlerince araştırması-tartışılması yapılmadan, kime soruyoruz? Bu konuda tek fikri, ilk Başkan olma sıfatı taşıyacak kişiyi tanımak olan halka…
   Arada benim cevabım cılız kalıyor, “Hayıııır” 
   İkna edilmesi gereken ben değilim. Bu memleketin profesörleri ve beni de temsil eden-etmesi gereken bir muhalefet var. Ben yaptım oldu dersen, peşinden gelecek sıkıntıları da düşünmen gerek.
   TEBRİKLER 
KOCAALİSPOR
   Kocaali`nin Kırkpınar`la yaptığı ve Kocaali`nin yendiği maçı keyifle izledim. Birçok Karasulunun da bulunduğu, kadınların rağbet gösterdiği, Kocaalili Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve üst düzey bürokratlarla panayır yerine çevirdiği maçta en çok ilgimi arka sıralarda oturan bir yaşlı teyze çekti.
   Teyze, Kocaali kalesindeki her tehlikede “Ayy, gitti gitti, ayy ayy ayyy, eyvaah” diye feryat ediyordu. 
   Kulüp Başkanı ve Hoca`nın Kocaali tribününe dönüp “Bağırsanıza lan” diye atarlanması da bir başka ilginçlikti.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1095