DENİZ DE BİZİM KUM DA


   Liman işletmesi, gemlerin limana rahat girebilmesi için gerek liman içinden gerekse girişten ve girişin uzantısından kum çıkarmaya başladı. Çıkarılan bu kumun kullanış şekli belliydi. Bir kısmı sahil dolgusunda kullanılacaktı. 
   Biz de bu işin gönüllü takipçisi olacağımızı söylemiştik.
   Limanın doğusu, kum tepeleriyle doldu. Ciddi anlamda kum çıkıyordu. Bu da bizim sahilin özellikle merkez plajın dalgakıranlara kadar dolgusuna yeterdi. 
    2 Ay kadar önce, denizden çıkarılan kumun kamyonlarla başka yerlere taşındığını gördüm. 
Kamyonlar kum taşıyor ama sahilde dolgu yapılan bir yere rastlanmıyor-du. Kumlar götürülüyordu ancak nereye götürüldüğünü bilen yoktu.  
   Durumu Jandarma Garnizon Komutanı`na telefonla bildirdim. Yanında Karasu Emniyet Müdürü`nün de olduğunu ve ilgileneceğini söylemişti. Yine sahil dolgusunda kullanıldığını söyledi ama dolgu yapılan sahile rastlanmıyordu.
   İlk yapılan dalgakıranlar, kum toplamaya başlamış, neredeyse ayağımızı ıslatmadan dalgakıranlara kadar yürüme imkanı doğmuştu. Ancak denizin derinleştirme çalışması sonrası bu kumlar da kaybolmuştu. 
   Dalgalar, kıyıya vurduğunda 3-5 metre ilerliyor, kum tepelerine çarparak geri dönüyorlardı. Şimdi ise kıyıya vurduklarında önlerinde durduracak bir tepe yok ve abartmasız 10 ile 20 metre kadar içeri giriyorlar.
   Uzun aradan sonra aynı bölgede (Ekşioğlu Karasu Otel karşısı) akşamüstü tekrar sahile çıktığımızda, kepçenin kum yüklediğini gördüm. Hava karanlık olduğu için yalnız kamyona yükleme yaparken farlarını yakan kepçe, işi biter bitmez farlarını kapatıyordu. Bu da kumun gizlice alındığı, yani çalındığını tescilliyor gibiydi.
   Vatandaşlık görevimi yerine getirmek için hemen ilgili kurumlara haber verdim. Emniyet, hemen bir ekip göndereceğini söyledi. Belediyeden bir yetkili ise durumu bizzat yerinde kontrol edeceğini bildirdi. Sanırım yükleme işlemi bitmiş, başka da bir hareket olmadığı için, giden kamyonu da yakalayamadıkları için işlem yapamamışlardı.
   Orada çalışan kepçe, Liman işletmesi tarafından kiralanmış. Mesai saatleri içinde çalışmasının liman tarafından kontrol edilip edilmediği de takip edilmeli. Ekskavatör kepçe sahibi ya da kepçe operatörü, Herhangi bir kamyona kum yüklemek isterlerse, yükleyebilirler mi, yükleyemezler mi? Yükleme yapsalar bundan Liman işletmesinin haberi olur mu olmaz mı? 
   Bir sorum daha olacak, Deniz kumu ile Ocak kumu birbirinden çok farklı. Nerede hangi alanlarda deniz kumu yığılı, polis isterse bulamaz mı?
   Ya da bunu yapan kişiler çok hatırlı, saygın kişiler de haklarında işlem yapılamıyor mu? Daha önce buna benzer durumlar vuku bulduğunda, Mal Müdürlüğü ciddi cezalar kesiyordu. Hatta bir keresinde beni aramış, telefonunu vermiş, gecenin herhangi bir saatinde bile kum alındığı görülürse kendisinin aranılmasını istemişti. 
   Sevgili Karasulular, deniz ve kumu hepimizin. Oradan alınan kumda “tüyü bitmedik yetim hakkı” var. Bana ne diyemeyiz. Sahilden alınan bir kepçe kuma bile müdahale etmeliyiz. Burada ciddi bir kum kaçırma olduğu belli. Kumu alan tespit edilemiyorsa bile yükleyen de belli. Herhangi bir yüklü kum kamyonu gördüğümüzde, vatandaşlık görevimizi yapalım, Jandarma polis ve hatta mal müdürlüğünü bile arayıp ihbar edelim.  
   Adını hatırlayamadığım ama kumu çok değerli bir plaj, “Kleopatra ya da Sedir Adası Plajı olabilir) denizden hatıra olarak cebe kum doldurulması bile yasakmış, kontrol ediliyormuş. Eğer kumumuza sahip çıkamazsak, bizi de cebine kum dolduranları takip etmeye başlayacağımız zaman gelecek!
KÖYLER MAHALLE OLDU DA…
   İlçe merkezi de köy oldu.
   Kaderimiz midir, nedir, Karasu`nun altyapı derdi bir türlü bitmiyor. 
   Kanalizasyon, yağmursuyu, elektrik, doğalgaz derken şimdi de Büyükşehir Belediyesi`nin ihale ettiği içme suyu çalışması var.
   Yeni yapılan yolların asfaltlanması bir yana, eski yolların da asfalt ihtiyacı bangır bangır bağırıyor. Özellikle doğalgaz çalışması sonrası asfalta ve tamire duyulan özlem sonucu sık sık belediyeye soruyorduk, “Ne zaman asfalt çalışması olacak?
   Aldığımız cevap da şuydu; “İçme suyu tesisi döşenecek, şimdi asfalt yaparsak tekrar bozulur, onun için az daha bekleyin”
   Şimdi içme suyu da döşeniyor. İster istemez aklımıza geliyor, Peşinden asfalt yapılamaz mı? İçme suyunun döşenmesi peşinden evlere bağlantıları da yapılacağından asfaltlama için yine erken. İçme suyu inşaatı 2 yıl sürecek. Evlere bağlantısı da bir altı ay alır desek, 2,5 sene daha asfalta muhtaç köy yeri gibi yaşamaya devam edeceğiz. 
   Halbuki pilot bölgeler tespit edilse ve altyapı hizmeti tamamlanır tamamlanmaz asfaltlansa…
   Asfalt deyip geçmeyin, ev hanımları iyi bilir. Toprak yoldan her araç geçtiğinde kalkan tozlar, çamaşırları mahvettiği gibi evin her tarafını da toz içinde bırakıyor.
   Afet kredisinde Meclis, borçlanmanın durdurulmasını talep etmişti. Karasu`nun bu kadar büyük bir asfalt yapılanmaya ihtiyacı var. Hani o afet kredisinin asfaltlanmaya harcanması mümkün olabilir mi? Her halükarda  İlçemiz uzun süre borç ödeme sıkıntısı çekecektir.
   Yapılan afet borçlanmasının da Afet İşleri Fonu`ndan ödenerek kapanması için siyasilerin el birliği yapması çare olabilir kanaatindeyim. 

   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 944