DENİZE GİRMEYİN


   Bu yazıyı yazın yazacaktım. Neden şimdi yazdığımı okuyunca anlayacaksınız.
   Karasu`da sakın denize girmeyin. 
Çünkü Karasu`nun bütün fosseptiği arıtılmadan Sakarya nehrine veriliyor. Oradan da doğru denize…
   Neden arıtılmadığını biliyorsunuz, çünkü arıtma tesisi yok.
   Arıtma tesisi yaklaşık 8 milyon lira, yeni parayla. Eski para ile trilyon! Hayal bile edemeyeceğimiz kadar büyük.
   Peki, bu kadar büyük diye biz hep boklu denize mi gireceğiz. Her yaz denize giren insanlarımızda, çocuklarımızda sarılık salgını ve benzeri hastalıklar mı bulaşacak.
   Karasu`nun en büyük sorunu budur. Çünkü denizi ve turizmi ile anılıyor. İnsanlar bilseler ki denizimiz boklu, ne tatile gelir, ne de buradan yazlık alırlardı. 
   Yani bu yazıyı yazın yazsam, Karasu`yu kötülemiş gibi olacağım. Ama şimdi biz bizeyiz ve sorunun ciddiliğini düşünüp çözüm bulmamız gerekiyor. Çünkü Karasu`nun çözülmesi gereken en büyük sorunu bu…
   Karasu, İller Bankası’ndaki kredi limitini doldurdu. Belki de bu sebeple kredi kullanılamadı. Ama seçimle birlikte borçlarımız Büyükşehir`e geçiyor. Sakarya`nın en büyük borçlu ilçesi biziz . (Gözle görünen bir yatırım da yok ya… Eski Belediye Başkanımızın dediği gibi, trilyonları yerin altına gömdük!)
   Arıtma tesisinin yapımı Büyükşehire ait olacak. Ve Büyükşehir bu güne kadar Karasu için hiçbir yatırımda bulunmadı. Otobüslerle her gün gelip kafamızı şişiriyorlar. 
   Özellikle İktidar Partisi; Sözümüz size… Devletin tüm imkanları elinizin altında. Gelin seçimden önce bu sorunu çözün. Karasu`ya arıtma tesisi kurulması için gereken ödeneği çıkartın. Çünkü bu sorun, sadece Karasu`nun değil, Sakarya`nın da sorunudur. Bu sorun, Karasu`da yazlığı olan insanların da sorunudur.  
   Sakarya nehri, artık eskisi gibi doğduğu yerlerden beri pislik getirmiyor. Çünkü üzerindeki HES`ler, pislikleri nispeten tutuyor. Biz, istemeyerek de olsa, bu durumu dengeliyoruz. Kendi pisliğimizle bunu kapatıyoruz! 
   Tertemiz bir denize girmek istiyorsa-nız, hep birlikte Arıtma tesisi isteyelim ve bitene kadar da mücadele edelim.
                        ***
AVM
   Bazıları, yapılacak bir Alışveriş Merkezinin Karasu için bir yatırım olacağını sanıyor. Bilmiyorlar ki, yapılan bir AVM`nin Karasu`lu 30-40 esnafın müşterisini çalacağını…
   Halen bile açılmakta olan büyük marketler, küçük dükkanların, büfelerin müşterilerini çalmaktadırlar. Hele bir de AVM yapılırsa… 
   Cumhurbaşkanı, Roma`yı gezdikten sonra dikkatini çeken en büyük hususu açıklıyor; “Burada hiç AVM yok!” Çünkü bizde büyükşehir denilince ilk akla gelen AVM oluyor.
   Avrupa kentleri, kent merkezine AVM yaptırmıyorlar. Yapılacak bir AVM, kent merkezinden en az 30 km dışarıda olmak zorunda birçok Avrupa ülkesinde. Yani insanlar, hem kent dışına çıkıp geziyor, hem de alışveriş yapıyorlar. Günlük ihtiyaçlarını da kent içinde yapıyorlar. Böylelikle de yerleşik 40 yıllık esnafın kepenk kapatmasını önlüyorlar. 
   Peki, Karasu için yapılması uygun olan nedir? Yapılacak en büyük hizmet ne olabilir? (Arıtma tesisi değil, çünkü o bir hizmet değil, bir ihtiyaç!) Karasu`da sosyal tesis yok. 
   Yani insanların ailece gidip gezip eğlenip stres atacakları yer yok. Belki de insanlar bu sebeple AVM diyor. Çünkü bayanların en büyük stres atma şekli, alışveriş yapmak!
   30 Yıl önce Karasu`da 5 tane sinema vardı. Karapınar Köyü`nde dahi sinema mevcuttu. 5 Yıl önce Karasu`da Özsu`ya ait kafeterya ve havuz vardı. Ya şimdi..!
   Bakıyorum da, kadınlar, kent meydanındaki kafeyi pek tuttular. Çünkü gidip oturabilecekleri pek yer yok. 
   Nerde kalmıştık?
   Başkan adaylarının vaad ettikleri hiçbir yatırım yok. Daha iyi, daha gü-zel vs gibi genellemeler dışında…
Vaat et abim ya, yalanda olsa ikna 
et beni.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1380