Devlet malı deniz!


                           
   Akçakoca Karasu yolu, kamulaştırıldı, başlandı, hafriyatı tamamlanıp yolun bir kısmı tamamlandı. Her ne hikmetse, ani bir karar alındı, o yoldan vazgeçilip yeni bir güzergah belirlendi. Yol, daha güneyden geçecek şimdi.
    Peki, şimdiye kadar çoktan tamamlanabilecekken, neden böyle bir değişikliğe gidildi.
    İlk yol projesi için yapılan kamulaştırma ve yapım masrafları ne kadar tuttu, merak ediyoruz. Bu yol atıl vaziyette böylece kalacak mı?  
   Bitmek üzere olan yolun projesi neden değiştirilir? Çok önemli bir sebep gelmiyor aklıma ama, varsa öyle bir sebep, neden bu aşamaya kadar durdurulmadı, devam edildi?
   Ve bu yol için harcanan paralar yine masum, fakir halkımızın cebinden çıkmayacak mı?
   Bir yetkili bizi aydınlatsın. Hesap sorulmadığı müddetçe bu tür kamu hovardalığı devam eder!
HARÇ BİTTİ YAPI PAYDOS
   Hazır yoldan bahsetmişken, Karasu-Kocaali yolundan da bahsedelim. Küçükboğaz ve Küçük Karasu Köyü köprüsünün temel kazıkları çakıldığında, yol için ayrılan ödenek bitmiş. Müteahhit firma, şantiyeyi kaldırmayı, ekibi başka bölgeye kaldırmayı tasarlıyor. Hani yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmek diye bir deyim vardır ya, cuk oturdu! 
,   Artık bir yıl boyunca, şantiye görünümlü yoldan geçeceğiz. Halbuki yol, az bir ödenek takviyesi ile tamamlanabilecek durumda. Nerede bu memleketin siyasetçileri? Halbuki hizmet için iktidar partisine de oy vermiştik!
    Bu yol üzerinde, Karasu`da, 3 adet üst geçit yapımı da var projede. Herhalde yapımı için öncelikle yolun tamamlanmasını bekliyorlar. Bir ihtimal daha var, yol üzerinde bir aracın çocuklara çarpması ve ölümlü bir kaza olması da bekleniyor olabilir!
BELEDİYEMİZ
   Muhakkak ki çalışanlarının içinde sevdiğimiz, saydığımız, değer verdiğimiz insanlar vardır. Sıkıntılarımızı anlatacağımız, yardım isteyeceğimiz…
   Zaman zaman köşemde eleştirdim. Bunu da iyi niyetli olarak yaptım. Hala da bir yanlış durum görürsem köşeme taşırım. 
   Büyük şirketler bile “Halkla İlişkiler Müdürü” ya da “Kalite Kontrol Müdürü” bulundurur, maaş öderler. Gerçi bu güne kadar belediyeden kimse bana maaş ödemedi, hatta yemek bile ısmarlamadılar! 
    ***
HAVUZ: Öncelikle belediyeden çıkarılıp Büyükşehir`e havale edilen insanların durumuna çözüm getirilmeli. Bu insanlar hakkında bu güne kadar hiçbir açıklama yapılmadı! 58 Kişi olduğu söylenen bu insanlar, kimilerine gör emekliliği gelmiş, tazminatlarının Büyükşehir tarafından ödenmesi istenen insanlar… Konuştuğum bir çok kişi, belediyenin tazminat ödemekten kurtulamayacağı yönünde. Hatta yargıya müracaat ederlerse eski işlerine geri dönebilecekleri yönünde tavsiyede bulunanlar var.
   Bu insanlar, Büyükşehir tarafından havuz tabir edilen bir bölümde işsiz güçsüz bekletiliyorlar. Durumları içişleri Bakanlığına sorulacak, onlar da bölgedeki ihtiyaca göre dağıtılacak. İhtiyaç yoksa uzak bölgelere gönderilebilecek. 
    ***
YOLLAR: Hala bir çok yolumuz çukurlarla dolu. Belediyenin en büyük hizmetlerinden biri de yoldur. Hazır havalar da güzel giderken, en azından tamir işleri yapılmalı. Belediyeyi iktidar değil, muhalefet partisi de kazansaydı, yolların yapımından başlardı işe. Başka hizmet değil, yol, su ve çöp işi, Belediyelerin var olma sebepleridir.
    ***
ÇOCUK BAHÇESİ: İlçemizde bir çok mahallede çocuk bahçesi, park yok. Özellikle Namık Kemal İlkokulu önünde var olan park söküldü ve bunun yerine yenisi yapılmadı. Mahalleden bir dostum, özellikle bu konuya değinmemi istedi. Elinde çocuğu, çarşıya götürmek zorunda kaldığını belirtti. 
    ***
KÜLTÜR PARK: Aklıma gelmişken sorayım, Kültür Park adı nereden geliyor. Müzik ile suyun ahenkli dans etmesi mi parka adını veren? Hani diyorum ki, bu parkın bir köşesine kütüphane konulsa, insanlar da parkta otururken, kitap filan okusa…İsim cuk oturur, değil mi? Mesela, Sedaş binasının 3. katında bulunan kütüphane buraya taşınabilir. Böylece bir kütüphanemiz olduğunu bile hatırlarız.
   Ha, hazır aklımıza gelmişken, bu parka giderken, yanında bulunan Kültür Merkezi temellerinin demirleri çok şekilsiz duruyor. Tıpkı Pazaryeri önündeki temellerin demirleri gibi… Bunlar boyanıp şekil verilerek estetik hale getirilemez mi!? Nasılsa belediyemizin bunlar için bir yaptırımı yok!
DENİZ-PLAJ: Büyükşehire geçen plajımız için bu yaz bir yatırım yapılması umudumuzu yitirdik. Karasu Belediyesi de sessiz kalınca,… Hani diyorum ki halk olarak plajımıza sahip mi çıksak!
   BİTMEMİŞ!
   Hanımların gri eşofman altı ile sokağa, bakkala çıkma alışkanlığı bitti sanıyorduk, meğer bitmemiş!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1406