SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

DOĞALGAZ


   Nedendir bilmem, doğalgaz denilince aklıma kuru fasulyeyi fazla kaçırınca çıkan gaz geliyor. Çok doğal çünkü!
Eleştirmek kolay, biz de eleştirmeyi seçiyoruz tabii. “Karasu`ya 29 Ekimde gaz gelecekmiş, hahhahhaa…” diye bakıp da gülenlerden değiliz. Bu kadar kısa sürede hazırlıkların tamamlanamayacağı, gazın gelmeyeceği belliydi. Siyasiler, her zamanki gibi şov yapmayı ve taahhütte bulunmayı seviyorlar. Yine öyle yaptılar. Bunu bilmeyen halk da, onlara inanıp evine doğalgaz kombisi bağlattı tabii…
Takip eden varsa hatırlar, daha önceki yazılarımdan birinde demiştim, gaz gecikebilir, sistemi değiştirseniz bile alternatif ısınma sistemlerini ihmal etmeyin. Yoksa soğukta kalırsınız.
“Doğalgaz abonesi olacağım, nerde yapıyorlar” diye sormuştu bir hanım. Çokbilmiş başka biri de, Belediyeye git, orda olması lazım” diye cevaplamıştı soran kadını. 
 “Bu, doğalgaz müteahhidi” diye bir beyi tanıştırdılar. Doğulu olduğu anlaşılan beye ben daha bir şey demeden, etrafımdakiler soru yağmuruna tutup eksikleri sıralamaya başladılar. 
Meğer ne çok eksik varmış. “Tamamını bu bey yapmadı, 2 müteahhit daha var” dedi tanıştıran. Müteahhit de rahat bir nefes aldı. 
Hazır yakalamışken, ben de sordum, “Abone olmak istiyorum, ne yapmalıyım?” Meğer işlemler bitip gaz açılmadan abone olunmuyormuş! Kocaali`de neden peşin abone yapılıyor, diye sordum. Onu da nüfusa bağladı. 
 Şimdi soruyorum;
1- Bu 3 müteahhidin yaptığı hattı kim teslim aldı?
2- Bunların yaptığı işlerdeki eksiklikleri kime şikayet edip tamamlattıracağız?
3- Doğalgaz ne zaman gelecek?
4- Hep birden abone olmak yerine, şimdiden abone kaydı yapılsa da birikme olmasa iyi değil mi?
5- Apartmanlardaki ortak katılım payı vermeyenler olduğunda, nasıl bir çözüm bulunacak. 
(Malum, bizde apartman yöneticiliği gibi bir kurum yok!)
6- İhaleyi kim, nerede yaptı? Kaç paraya anlaştılar? Neden Karasu ya da Sakaryalı müteahhit yok?
7- Doğalgaz müteahhidinin bozduğu yolları neden Belediye onarıyor? Bunun parası ihalenin içinde yok mu? 
8- Parke taşların asfalt kesme makinesi tarafından kesilmesi sonucu müteahhide ne kadar fazla para ödendi. Bu para kimin cebinden çıktı? (Parke taşlar elle sökülebilirdi ama 
bunun için müteahhit para alamazdı)
Hadi son bir soru daha soralım, bu da konumuz dışından gelsin. Belediyenin davul zurna çala çala çaldığı deniz kumu, nereye kullanıldı? Parke taşın altınaysa, bunu müteahhidin karşılaması gerekmez miydi? 
   Sorular bitmez ama, ben yine de siz değerli okurlarım adına bir soru daha sorayım, 
Pazar günü elektrikler neden haber verilmeden kesildi? Elektrik kabloları yerin altına alınmıyor muydu da Namık Kemal önündeki trafonun etrafına yeni direkler dikildi? Yerin altına alınmak için bu bölgenin asfaltlandırılması mı bekleniyor yoksa!? Malum, yollar parke döşendikten sonra, yepyeni parkelerimiz yamalı bohça gibi oldu!
 UYUŞTURUCU
Mücadele için en önemli unsur, eğitim ve yasalar… Eğitim için Milli Eğitim Müdürlüğü, Yasalar içinse Emniyet Müdürlüğü gayret göstermelidir. İşin bir de toplumsal baskı yönü var ama nedense duyarsız bir toplum olduğumuzdan, bu yönünü pas geçiyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü`nün de duyarsız kalmayacağını düşünerek, Emniyet Müdürlüğü`nden bir ricamız olacak. Çocuklarımızın zehirlenmesini istemiyoruz. Bunu için de, emniyette bir birim kurulmalı, isim verilmeden yapılan ihbarlar için bir ihbar değerlendirme ve müdahale hattı açılmalıdır. Malum, kimse başının derde girmesini istemez ama ismi verilmeden ihbar yapabileceğini öğrenirse, çoğu kimse kucağındaki taşları dökebilir.
Bir velinin feryadını duydum, “Çocuğumu kullanıyorlar, mal sattırıp tahsilat yaptırıyorlar” diye feryat ediyordu. Tek çıkar yolun da torbacıyı vurmak olduğunu düşünüyordu! Halbuki emniyetle işbirliği yapıp suçüstü yaptırabilse, hem kendi başı belaya girmeyecek, hem de çocuğunu kurtarabilecek. Çabuk ve kısa yönden zahmetsizce zengin olmanın yolu gibi gözüken “torbacılık” adli yöntemlerle caydırıcı hale getirilmelidir.
Ha bir de, yılan ve yalan hikayesine dönüşen Mobese kameralar ihale edilse…
MEHMET İSPİR İLE DEVAM
 AKP`nin Karasu Belediye Başkan Adayı, büyük ihtimalle Mehmet İspir olarak açıklanacak. Alternatif olarak Nezir Aydın adı geçiyor. Ancak Eski Milletvekili Nezir Aydın`ın, Karasu için bir çivi bile çakmadığı, Karasu ile uzaktan yakından bir alakası olmadığı için seçilme şansı zayıf. Birçok Karasulu, “Karasu`da adam mı yok da, bize Karasu ile ilgisi bulunmayan Nezir Aydın`ı dayatıyorlar,” diyerek şimdiden serzenişte. 
  Kentparkta rastladığımız Başkan İspir`e takıldım, “Hayırlı olsun diyelim mi?” diye. “Hele bir açıklansın” dedi bize. Kendisi de tam emin olamıyordu anlaşılan.
   Muhabbet esnasında CHP`nin adayının kim olabileceği konuşuldu. Bu sefer Sayın İspir takıldı bana, “Sen olsana…” 
 Başkan, seçilmeyi garanti altına almak istiyordu anlaşılan. Peşin peşin bir partiyi ekarte edecekti! Bu güne kadar kimseye bir zararı olmayan Adnan Yıldız, milletin kafasındaki Başkan şablonuyla örtüşmüyordu çünkü! Çünkü rol yapmayı beceremez ve uçlarda yaşar. 
Hasbelkader Karasu Belediye meclisine girmek nasip olursa da, Karasu halkı adına en sıkı muhalefeti yapacağının sözünü buradan ben verebilirim.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1842