EN RAHAT KOLTUK


  İki tane rahat koltuk varmış. Biri berber koltuğu, diğeri Başanlık koltuğu... İkisinde de sırada bekleyenler rahatsız edermiş.

  Başkanlık koltuğu rahat, ama sırada bekleyenler olmasa…

  İki türlü bekleyenler var tabii, hem koltuğa oturmak için, hem de Başkan`a derdini söylemek için sırada bekleyenler… Oturmak için sırada bekleyenler konusu biraz çetrefilli. Önce kendi partin içinde mücadele edeceksin, kazanırsan diğer partinin adaylarıyla… E, tabi diğer partilerin göstereceği adaylar da muhtemelen halkın sevdiği insanlardan olacak, işi zor!

  Ben, Başkan`la görüşmek isteyenler için sırada bekleyenlere değinmek istiyorum biraz. Bu durum, sırada bekleyenler kadar Başkan için de sıkıntı verici... Belediyenin işlerini takip ederken, müdürleriyle toplantı yaparken,  kapıda bekleyen bir sürü insan… Bazıları kaleme sormadan direk içeri dalıyor, bazılarını hiç kıramıyor, bekletemiyor. Bazıları da beklemekten sıkılıp ya sitem ediyor, kapıyı zorluyor, ya da küsüp gidiyor. Bazen, başkan bile görüşmek istemiyor, insanlık hali, moralsiz oluyor, yorgun oluyor.

  Eski, beraber yola çıktığınız partili arkadaşlar var, yeni partiden tebrike gelenler, iş isteyenler var. Hizmet bekleyenler var.

 Başkana tavsiyem, Eyüp Belediyesi`nde gördüğüm ve birçok belediyenin yaptığı gibi “Halk Dinleme Günleri” yapsın. O gün, yanında müdürleriyle birlikte halkın sorunlarını dinleyip çözümler arasın. Meclis salonunda yapacağı bu tür toplantılarda kişisel istek ve ricalar olamayacağı gibi haftanın 1 gününde sıkıntı yaşar, diğer günler belediyenin işlerine ayırır vaktini. Olmadı, günün belli saatlerini ayırsın halk için ve bu saatleri ilan etsin ki, diğer zamanlar kimse gelmesin dert anlatmaya…

  DOĞAL GAZ MÜTEAHHİDİ

  Temiz çalışmalarınız için tebrik ediyorum sizi… İstanbul gibi bir yerde altyapı işinde bulunduğumuz için, bir sokağı kazıp, aynı gün boruyu döşeyip kapatmak, ciddi ve disiplinli çalışmanın ürünüdür, zordur. Bir gün önceden de asfalt kesme makinelerinizle kesip, asfalta en az zararla işinizi yapıyorsunuz. Tam da deniz zamanı, turist zamanı, itina etmek gerekir bunlara…

 Merak ettiğim ve anlamadığım bir hususu da sormak istiyorum, kilitli parke taşının kesildiğini ilk sizde gördüm. Halbuki sökülüp, iş bittikten sonra yeniden döşenmesi daha mantıklı değil mi? Kilitli taşta kestiğiniz yere de beton mu atacaksınız yoksa? Olmaz ki ama...!

  Ha bir de, işin adı, muayyen keşif bedeli ve müteahhidin adını belirten tabelanızı göremedik! İşvereniniz de sanırım Karasu Belediyesi? Peki, belediyeden kontrol elemanı var mı yanınızda? Merak işte!

  EĞLENCE YERLERİ

  Sen kendine düzen vermezsen, birileri gelir sana düzen verir, vermeye çalışır.

  İçki, Yenimahalle`de de satılıyor. İnsanlar, eşlerini, ailelerini alıp balık yerken, içki içebiliyor. Müdahale yok şimdilik! (Ama içki satma ruhsatı bulunan kafelerde, bira dahil her tür içki içilmesi yasak. İnsanlar, Karasu`ya tatile gelecek, ama kafede otururken canları bira içmek isterse saat 22`ye kadar gidip büfeden alacak ve evlerinde içecekler. Burası da tatil kasabası olacak!)

  Eğlence yeri olarak açılan mekanlar ise daha çok müzikli pavyon halini almışlar. Bırakın aile ile gitmeyi, sıradan bir vatandaş bile gidip eğlenemiyor. Ne şarkı söyleyenin müzik bilgisi var, ne de dansöz oyun oynamayı biliyor. Sarhoş erkeğin dizine yatarak 20-50 TL bahşiş koparmaya çalışıyor, dans etmeyi bilmeyen yarı çıplak kadınlar.

  Şimdi sahilde olan bu yerler kapatılıp mühürlendi. Avukatlar bile hukuğa aykırı buluyor, kapatma işlemini. Çünkü hemen hepsi ruhsatlı... Bazıları avukat tutup mücadele etmeye çalışırken, bazıları da teslimiyetçi. “Avukat tutup açtırsak ne olacak ki, bizi rahat çalıştırmayacaklar. Her akşam polis baskın yapacak, en ufak hatamızda yüksek para cezaları kesilecek. Davayı kazansak bile önümüz zaten Ramazan… Ramazanda çalışamayacağız ki zaten” diye konuştu bir tanıdığımız.

  Şimdilik parsayı, daha önce belediyenin gösterdiği yere taşınan 1-2 eğlence yeri topluyor.

  Her eğlence yerinde 3-6 kişi garson ve aşçı olarak çalışıyordu. 10 tane eğlence yerinde 30-60 kişi, aileleriyle birlikte 150-300 kişi işsizlik derdindeler. Buralarda dans edip şarkı söyleyenleri de saymazsak tabii… Bunlar zaten Ramazan`a hazırlamışlardı kendilerini, iş yok diye. Oy zamanı kapılarını çalacağınız bu kişilere keşke Ramazan`a kadar müsaade etseydiniz… Şunun şurasında ne kaldı ki!

   İNTERNETTEN SİPARİŞ

  “Beğenmezseniz, memnun kalmazsanız geri iade almayı taahhüt ediyoruz” deniliyordu bir reklamda. Sipariş verildi, ürün geldi ama üzerinde fatura adresi yok. Yazan tek telefon numarasında da arandığında cevap veren yok!

  Siparişi veren hiç açmadan ambalajı iade etti. “Memnun kalmazsam, kim geri alacak” diyerek. Ben de oyuna gelmeyin, bu tür satışlarda aldanmayın diye yazıyorum.

                      

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1342