FESTİVAL


   (Paralel Belediyeciliğin gizli toplantı tapesini ele geçirdik. Gazetecilik hizmeti olarak değerli Karasu Haber okuyucularına duyuruyoruz!) 
    -Arkadaşlar, gündemimizdeki bir diğer madde, bu yılki Karasu Fındık ve Turizm Festivaline hangi sanatçıyı çağıracağız. Ayrıca Ramazan dolayısıyla festivali bayramdan sonraya erteleyelim görüşleri hakim, siz ne dersiniz?
   -Festivali hangi parayla yapacağız, kasada para mı var? Su paralarını artık Büyükşehir topluyor. Emlak vergileri ve ruhsat gelirleri de maaşlara dahi yetmiyor!
   -Ne yani, festivali iptal mi edeceğiz? 1975 yılından beri hiç böyle bir şey olmadı. Bunu halka nasıl izah ederiz?
   -Ederiz ederiz, Soma`daki depremden hayatını kaybeden vatandaşlar için yas tutuyoruz deriz.
   -Evet ama Soma`daki deprem değildi, sel felaketiydi! Yoksa patlama mıydı?
   -Neyse, o tarafını fazla kurcalamayın. Yaz kızım, Basın açıklaması: Soma`daki vatandaşlarımızın başlarına gelen elim kaza sebebiyle bu yıl festival yapılmayacaktır!
    Ve karar alınır; Soma bahane edilerek festival yapılmayacaktır. 40 yıllık Kani, oldu mu yani?
    KPS
    Hemen her yıl KPS sınavı yapılır ve başarı sağlayanlara memuriyet alımında öncelik verilir. Daha doğrusu biz böyle biliyoruz, böyle de olması gerekir.
   Son birkaç yılda Karasu Belediyesine kaç personel alındı?  Alınan personelden acaba kaçı böyle alındı!? KPS denilerek halkın ağzına bir parmak bal sürülüyor ve oyalama yapılıyor kanaatindeyim. Ben, KPS sınavına girmiş ve yüksek puan almış insanlarımızın haklarının gasp edildiğine ve haksızlığa uğradığını düşünüyorum. 
   Çünkü işe alımlarda hala “adamın varsa iş de var” maddesi uygulanıyor. 
   ŞAKA DEĞİL
   Pazartesi günü belediyede toplantı yapılma kararı alınıyor. Konu, Karasu`daki barınak ve sorunlarının çözümü ile ilgili. Başkan, yardımcıları, Haytap temsilcisi ve ilçemizdeki birkaç gönüllü hayvansever dostlar… Bu toplantı aynı zamanda hafta sonu Hatay`da yapılacak Türkiye genel toplantısına referans olacak!
   Toplantıya Karasu`daki basın da davet ediliyor.
   Ancak, önce cenaze var denilerek, daha sonra da Başkanın Adapazarı`ndaki başka bir toplantıya gittiği bahane edilerek toplantı erteleniyor. Salı günü aynı saatte…
   Ben, salı günü de toplantı yapılamayacağını, bir bahane üretileceğini tahmin ediyorum (Bu yazı Pazartesi akşamı yazılmıştır). 
   Toplantı konuları ile ilgili bir gündem maddesi, Barınak dediğimiz karasu Köpek Rehabilitasyon merkezine yapılacak toplu ve devamlı yardımla ilgili… Yardımı hayvan sever dernekleri adına Orman Bakanlığı yapacak. Bununla da hayvanların bakımı ve çatı yapılacak. Hayvanlar yağmur ve güneşten korunacak! 
   Meğer barınağın bulunduğu arsa, belediyenin değilmiş! İmar durumunda eğitim alanı diye Milli eğitime ayrılmış. Buranın geri alınması için bir sürü yazışmalar yapılması gerekiyormuş. Bu sebeple de hayvanlara ve barınağa resmi yardım yapılması mümkün değilmiş. 
   Aklıma Cihan Ersöz`ün bir lafı geldi, “Belediyenin hangi işi düzgün ki bu düzgün olsun!”   (Ben değil haa, Cihan Hoca`nın lafı!)              
  YAP-İŞLET-DEVRET?
   Müteahhit aranıyor…
   Yap-işlet-devret modeliyle Karasu Kültür Merkezi inşaatını tamamlayacak işletecek ve süresi sonunda devredecek müteahhit aranıyor.
   Projesi aşağı yukarı belli… Toplantı salonu, birkaç film salonu vs.    
   Belediyenin ne yapmaya imkânı var, ne de niyeti. Bu projeyi tamamlayıp faaliyete geçirecek olana projenin maliyeti ve kârını çıkaracak kadar yıl kullanım hakkı verilerek ihale edilecek. İhaleyi almak isteyen müteahhit firmanın teklif hazırlaması ve Başkan yardımcısı Yakup Gençbay`a sunması önemle rica olunur. Çünkü bu sözü bize veren odur.
   Eğer proje ve yapımıyla ilgili teknik destek istenilirse, bu göreve seve seve talip olacağımı da buradan bildiririm. 
   KARA-SU
   Geçen hafta en çok Saski`nin Karasu`lulara layık gördüğü fahiş su fiyatı, su baskını sonrası çeşmelerden akan çamurlu su ve en sonunda da suların kesilmesi konuşuldu.
   Karasulular zengin olduğu için su pahalı satılıyormuş!
   Bence yazlıkçılara senede bir hizmet gittiği halde düzenli yatırım yapılıyor olması söz konusu, ama yazlıkçılara suyu pahalı vereceğiz diye tüm Karasululara haksızlık ediliyor.
   Çeşmelerden suyun bulanık akması ve en son kesilmesi ile ilgili en güzel espriyi de bana göre Erdal Bıçakçı yapmıştır; “KARA-SU”.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1692