SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

GÜZEL ŞEYLERDE OLUYOR


   Tıpkı, Karasu Halk Eğitim Müdürlüğü`nün sergisi gibi…
   Müdürümüz İlhan Garip, adeta ne yapsam da daha çok kurs ve eğitim versem diye kafa yoran birisi… Bunu en son “kalorifer yakma kursu” düzenlediğinde anladım. Ne gerek var, herkes doğalgaza geçti” dememe rağmen bir makine mühendisi arkadaşımızla yine de o kursu düzenledi. 3 Kişinin katılıp sertifika alması bile mutlu etti Müdürümüzü…
  Okulun hemen her katında kurs öğrencilerinin yaptığı eserler vardı. Kaymakamımız Şafak Gürçam, kursiyerlerin yaptığı hemen her elişinin başında durup sorular sorarak öğrencileri ve öğretmenlerini onore etti. 
   Bazı eserler, Profesyonellerin elinden çıkmış gibiydi adeta. Bazı tablolar, ressam elinden çıkmış gibiydi. Şakayla karışık pazarlık edeyim, dedim. Fiyatı da Profesyonelce neredeyse… 1.000 Liradan fiyat verdiler. Yağlıboya tablolar, gerçekten evinizin, işyerlerinizin duvarlarını süsleyecek güzellikte…
   Hakiki deriden yapılan elbiseler var ki, lüks mağazalarda eşi benzerini bulamazsınız. Kemer yerine kırnap ipi kullanılmış. Doğallığı bozulmasın, diyeymiş. 
   Elbiseler, örtüler, kabanlar, süs eşyaları, hepsi birbirinden güzeller. Başlarındaki kursiyer ve öğretmenlerin heyecanları da doruktaydı. 
   Kaymakam beye dedim ki; “Buraya gelirken işadamları ve müteahhitleri de davet etmeliydiniz ki, değerinde satılabilsin.” Onları hemen hepsinin satılacağını, hiçbirinin kalmayacağını söyledi.
   Kent meydanında yeniden teşhir edilecek malzemeler için bir satış mağazası olacağı söyleniyor.  Profesyonel satış mağazalarının internet üzerinden satış sayfaları var. Buradaki tüm eserler, birebir resimlenip numaralanarak özellikleri de yanına yazılsa, amacına ulaşır sanıyorum.
   Bana göre gerçek amaca ulaşmak için kursiyerlerin aldıkları eğitim üzerine üretime devam edilmesi, meslek erbaplarının yetişmesidir. Kendi söküğünü bile dikemeyen bir nesil oldu neredeyse. Eskiden her evde bulunan dikiş makineleri tarihe kavuşuyor!
   “Ulustaki Atatürk Heykelinin hangi ayağı havada…” sorusunu sordu, Kaymakam Bey. Etrafındakilerin “Sınav sorusu, değil mi?” diyen şaşkın bakışları arasında beğendiği bir Atatürk tablosunu satın alan Kaymakamımız, Kurs gezisini noktalarken, gösterdiği ilgi de teşekküre layıktı. Biz de Kaymakam Şafak Beye teşekkürlerimizi arz ediyoruz, hem kurs gezisi hem de neredeyse hakaret yarışına girilen Atatürk`e verdiği değer için…
                       *****
   Okul Müdürümüz İlhan Garip`e, neden yüzme kursu da vermiyorsunuz, burası deniz kenarı, diye sordum. Malum, herkes yüzmeyi denizde öğreniyor, yarım yamalak öğreniyor. Yüzme ve ilk yardım kursu şart…
   Yüzme için kapalı yüzme havuzuna ihtiyaç olduğunu, Karasu`da kamuya ait kapalı yüzme havuzu olmadığını, otellerdeki de paralı olduğu için yüzme kursunun pahalıya mal olduğu için verilemediğini söyledi.
   Ben burada dile getireyim de, belki birileri kapalı yüzme havuzu temin eder.
ŞEHİR KULÜBÜ 
ŞART
   3-5 Karasulu yönetici bir araya gelince, Nadiren de olsa, Karasu`yu konuşuyorlar. Sorunları irdeliyor, çözüm arıyorlar. Aslında çözüm üretecek kişilerin bir araya gelmesi çok zor oluyor. 
   Resmi günlerde, anma ve açılışlarda bir araya geldiklerinde ise konuşmaya fırsat bulamıyorlar. Konuşma düzeyleri, hal hatır sormaktan öteye gitmiyor.
   Karasu`ya gelen, Hakim, Savcı, Müdürler ve yönetici konumundaki insanlar, fikir alış verişinde bulunamıyorlar. En son, Belediyeye kontrol için gelen müfettiş sormuştu; “Sizde ŞehirKulübü yok mu?”
   Yok, dediğimde de “Öğretmenevi de mi yok” dedi. Maalesef yoktu.
   Karasulu, amir, memur, müdür hakim, savcı, rahatça oturabilecekleri bir mekan yok.
   Tamam, o yok da, normal ailelerin gidebileceği sosyal tesis var mı?
   Karasu`ya hizmet etmek isteyenler, çok acil sosyal tesisler üretmeli… 
                    BU NE KAZIK
   Belediyeye uğradığımda, bir dostuma rastladım. Sanki bir derdi vardı. Anlayın-ca duraladım ve sordum, “Hayırdır…!”
   “Abi, bu ne yahu, yazlığa bir milyar çöp vergisi gelir mi? Çarşıdakiler ödemiyor o parayı!” dedi. Yazlığa 2 yıllık çöp vergisinden bahsediyor. 
   Karasu Belediyesi, çarçur ettiği paraları yazlıkçılardan çıkarmaya niyetli anlaşılan. Halka hizmet için gelenlerin halka kazık atmaya hakları yok.
   Bir milyarı herhangi bir temizlikçi şir-ketine versek, eminiz ki, çok daha iyisini yapar. Milletin sesine kulak verin biraz.
 ÇELENK 
KOMEDİSİ
   Önce, yalnızca Belediye Başkanı, Kay-makam ve Garnizon Komutanlığı çelenk konulacak denildi. Şimdi ise Yalnız Genç-lik ve Spor Müdürlüğü Çelenk konulacak, diye genelge geliyor.
   Bu gidişle, Çelenk koymasanız da olur, gerek yoktur, deniliyor. Milli Bayram ve günlerimiz iyice yozlaştırılıp yok ediliyor.
   CHP`nin ısrarla koyduğu çelenk töreni daha bir anlam kazanıyor bu sebeple. Önümüzdeki bayram Çelenkinize sahip çıkın!
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1045