SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Hedef Karasu


   İlçemiz, Sanayi alanında büyük bir ivme kazandı. Yatırımların yöneldiği, kalkınma hamlesinin hızlandığı, ekonominin yalnız fındık ve turizme bağlı olmaktan kurtarıldığı bir bölge oluyor.
   Kibar Holding, Yabancı ortağının ayrılması üzerine yatırımı durdurmuştu. Şimdi Devletten 1,4 milyar lira hibe kredi aldı. Denizköy`deki arazisinde yatırımına başlayacak. Tek farkla, önceden Saç Fabrikası olarak düşünülen yatırım şimdi alüminyum ağırlıklı olacak. Neden diye düşünürken, Başka bir yatırım dikkatleri çekiyor;
   İhsaniye`deki Otomotiv İhtisas alanı, BMC`ye tahsis edildi. Burada da Askeri ve savunma amaçlı üretim yapılacak. Mesela Toma-kirpi… Halkın demokratik tepkimelerine karşı ihtiyacın aratacağı tahmin ediliyor herhalde! Biz de Adapazarı-Karasu yolunda bunlardan çok görüyorduk, sebebini anlamıyorduk. Bizleri görüntü olarak alıştırmaya çalışıyorlarmış demek ki! (Şaka tabii, Bununla ilgili kişisel kanaatim, aracın kaç kilometre yol yaptıktan sonra hangi arızaları verdiği tespit ediliyordu)
   İhsaniye`de bir de uzun menzilli füze yapılacak. Mesela 2.000 km uzaklığı vurabilecek füzelerin dış kaplamaları… Isınmayı önlemek için özel alaşım gerektirecek. Bu da, Kibar Holding`in yapacağı fabrikanın önemine dikkat çekiyor. Belki de ilk defa koordineli bir yatırım yapıyor, Devletimiz.
   İlçemize böyle bir fabrika yapılırken, neden uluslararası basına sızdırılıyor peki? Bunun bir askeri sır olması geremez mi? Hazar denizinden körfezdeki hedefi vuran Rusya gibi düşmanlarımız, bir savaş tehdidinde ilk bombalayacakları yer burası, Yani Karasu olur. Başlığı neden “Hedef Karasu” diye attığımızı anladınız mı!
   Denizköy ve İhsaniye sahillerinde yeni yatırımlar bunlarken, Organize sanayinde durum ne?
   Gazi Metal üretime başladı. Ama hedeflediği yatırımı tam olarak inşa etmedi. Bunun yanında diğer fabrikalar, Valiliğin talimatı üzerine ruhsatlarını aldı. Henüz hiçbiri temel atmadı. Bu da yatırım yapmaya pek hevesli olmadıklarını gösteriyor. Gerekçe olarak, yoldaki 50 cm dolgunun yapılması… Çok önemli gözükmese de fabrikaların giriş kotu buna göre ayarlanacak. Bence Kaymakamlık bir an önce yolun dolgusunu yapıp bunların önündeki bahaneyi kaldırması gerekiyor. Öğrendiğimiz kadarıyla da dolgu işi henüz keşif ve ihale aşamasında.
                HAYVANCILIK
   Bakanlık açıkladı, etin fiyatı üst limitini… Sanki bunun üstüne çıkıla-maz gibi. Herhangi bir tedbir ve yatı-rım yok hayvancılık üzerine. 
   Peki, 7 yıl önce verilen kredilerde durum ne? Şimdi onların ödenme vakti geldi çünkü. 7 yıl önce ne olmuştu, hatırlayın. Yarısı hibe, hay-van başına ve ahırın büyüklüğü-ne göre kredi veriliyordu. Yurt dışından getirilen hayvanlar, tanesi yaklaşık 2500 Liraya üreticiye pazarlandı. Yolda bol tuz yedirilip su içirilerek kilosu artırılan canlı hayvanlardan bir kazık yedi üretici. Ahırlardaki yeni doğmuş buzağılar 1500 Liraya alıcı buldu, kredi alınabilmek için. (Asıl değeri 500 Lira civarında) 
   Hayvanlar yenildi, ahırlar kapatıldı. Krediler ise olduğu gibi duruyor. Zaten imkanı olan da o zaman hemen ödedi. Ödeyemeyenlerin ve ödemek isteyenlerin de vadeleri doldu. Şimdi ödemeleri gerekiyor. Peki, nasıl ödeyecekler?
  Bir arkadaşımın bu konudaki tahmi-ni, kredi kullananlar, ödeyebilmek için ellerindeki hayvanları satmak zorunda kalacaklar. Böylece et fiyatları düşecek, ucuzlayacak!
  Devlet, talimatla, lüzumsuz kredilerle değil de bilinçli şekilde yapmalı hayvancılığı. Mesela, öncelikle yem fiyatlarını ucuzlatmalı. Mesela, yerleşim merkezlerine yakın 3-5 küçükbaş hayvan sahiplerini mağdur etmemeli, teşvik etmeli. 
   Bana göre daha da önemlisi, kurban kesilecek hayvanlar hakkında radikal kararlar alıp dişi hayvanların kurban kesilmesine önleyici ve caydı-rıcı tedbirler alınmalı. Gebelik testini şart koşmalı ve gebe hayvanların ke-simini önlemeli. Genç düvelerin kur-ban edilmemesi için hayvan sahip-lerine caydırıcılık kadar “Dişi hayvan besleme primi ve buzağı parası” gibi özel avantajlar sağlamalı.
   Yoksa “Etin kilosu 32 lira olacak” diye bir tedbir olamaz. Oluyorsa eğer, “Etin kilosu 20 Lira” deyin!
             DUVAR RESİMLERİ
   Sokaklarımız, okul duvarlarımız, Trafo ve su deposu, köprü ayağı, pa-zaryeri gibi yapılar monoton, düz bir görünüme sahipler maalesef. Üzerle-rindeki çirkin yazılar da cabası… 
   Evimizin güzel boyanmış duvarını bile daha cazip olması için resim tablo filan asıyoruz. Peki, sokaklarımızın monoton, bomboş duvarları için bir yaptırım düşünemez miyiz?
   Kocaali Terminali yanındaki trafo binasına bakın. Üzerine resim yapılmış. Ne güzel de olmuş, değil mi?
   Peki bizdeki trafolar nasıl? Muhtemel yazılar, “En Büyük FB, Ali Ayşe`yi seviyo, Başkan İspir, yaşasın CHP” filan… 
   İlla ki anlamlı güzel bir resim olması gerekmiyor. Verin çocukların eline boya ve fırçayı, hepsi içinden geldiği gibi boyasın, resim yapsın, yazı yazsın. Ortaya rengârenk bir güzellik çıkacaktır emin olun. Resim, sadece karakalem, suluboya ve guaş boya ile olmaz. Biraz da Yağlıboya olmalı. Büyük ressamlar nasıl yetişecek.
   Bu işin ustaları var ilçemizde. Onların önderliğinde, haydi gelin tüm çirkin yerleri boyayalım. Halk Eğitim Müdürümüz, Milli Eğitim Müdürümüz, Sedaş ve Belediye ile yapılacak bir protokol ile bu işe başlanılır.  Haydi Karasu…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 969