SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

Herkes Komutan Olursa


 Küçükken duymuştum menkıbeyi; “Bir peygamber ümmetine acımış, herkes zengin olsun, diye dua etmiş. Duası kabul olmuş, herkes bir anda zengin olmuş. Herkes mutlu iken, peygamber bir ibadethane yaptırmak istemiş. Çağırmış ümmetini, gelin yapalım diye. Kimsenin çalışmaya ihtiyacı olmadığı için kimse gelmemiş. Bu sefer peygamber beddua etmiş, herkes yine eski durumuna dönsün diye….Herkes eski durumuna dönünce bulabilmiş ancak çalışacak eleman”

   Rahmetli babaannem anlatmıştı.

   Belediyemiz durumunu düşünürken bu menkıbe geldi aklıma. Kadro o kadar zengin, o büyük, o kadar saygıdeğer insanlar var ki, ilk kurulduğu zaman seçim kaybeden Ahmet Genç bile gıpta etmişti; “Benim zamanımda bu kadro olsaydı…” diye…

   Yönetim kadrosu böyle büyük bir olunca insan ister istemez çok şey bekliyor. Bir çok sorunlar giderilmiş, yeni çözümler bulunmuş, yeni projeler üretilmiş, uygulamaya konulmuş olmasını bekliyor.

    Eskiden beri ara ara yazıyorum, Belediyenin bir “Halk Günü” olmalı. İnsanlar o gün mecliste toplanıp Başkan ve etrafındaki Müdürlere isteklerini, sıkıntılarını dillendirebilmeli. Müdürler de kendi konularına giren hususları not alıp düzeltmeli.

    Mesela, yan caddenin yarısının asfaltının atılmasından tam 2,5 ay sonra caddenin diğer refüjünün asfaltı atılabildi. Karasu basınında manşet oldu. Halbuki işini takip eden bir komutan (pardon müdür) olsaydı, o asfalt caddeyi asfaltlanmış diğer caddeye bağlayan küçük ara yolları da yapar, bölgeden tertemiz çıkardı. Nedense o kısa ara yollar bir başka bahara kaldı. Seçime kadar yolu var!

    Bir gün Karasu’da, yanımdan hızla geçen bir ticari taksiyi zor durdurup binebildim. taksini. şoförüne sordum, “İşler nasıl” diye. Yazınki kadar iyi değilmiş. Bütün arkadaşları iş yok diye eve gitmiş. “Son araba gelecek abi, durak taksisiz kalmasın diye koşturuyordum”, dedi.. Yani paradan çok durağa gelip taksi bulamayacaklarından rahatsız oluyordu. Görev aşkı buydu işte. Bir yandan da yolların çukur olmasından şikayet ediyordu. ”Belediye yolları asfaltlıyormuş, önce şu yolları yapsın, hep çukur. Hadi şimdi çukurları görüp kaçabiliyoruz, ya kışın bunlar su dolduğunda ne yapacağız. Durmadan lastikler kesilip jantlar eğiliyor.”

   Eh, artık taksilere taksimetre de takılmasının zamanı geldi. Çünkü bir yerden bir yere kendi koydukları tarife ve pazarlık usülü çalışıyorlar.

   Hani dedik ya, halk günü olsa ve halkımız orda şikayetleri dile getirse…

   Düşünüyorum da, bu güne kadar Belediyemizde iki Saygın Müdürümüz var etkili. Çünkü bu iki müdürümüz, daha önceki mesleki hayatlarında ispatlamışlar kariyerlerini. İnsanlar, onların yanına gittiklerinde sorunlarını anlatırken biliyorlar ki, dinleniyorlar ve gereği yapılacak. (Başkan dahil) Diğer müdürlere anlattıkları sorunlar havada asılı kalacak. Bunları da kötülemiyorum, hepsi iyi saygın insanlar. Ama iyi ve saygın bir insan diye şoförlük bilmeyen insana arabanızı verir misiniz? Verirseniz de ya arabanızı kaybedersiniz, ya da o iyi insanı! 

   Benim aklıma Karasu belediyesi denilince gelen o iki insan, Başkan Yardımcıları, Enver bey ve Murat Bey, rahatsızlıkları sebebiyle Belediyeden ayrıldıklarında, Belediyemiz çok şey kaybetti. Umarız bir an önce makamlarına geri döner ve halka hizmete devam ederler.

   Bir sohbet esnasında dile getirilen şuydu; “Başkan, ne kadar emekli insan varsa doldurdu Belediyeye Başkan yardımcısı diye, sanki genç yokmuş gibi. İşin bu yanını düşünmemiştim. Yukarıda saydığım müdürler de bu vasıfta ama gayet güzel çalışıp yönetime fayda sağlıyorlar. Zaten komutan olmak için belli bir tecrübe ve olgunluğa ulaşmak şart değil mi?

   Sonra da düşündüm, Belediyede belki de eksik olan tek şey, genç bir yöneticinin heyecanı, azmi. Sonra tekrar diyorum ki, Bu Müdürlerimizi başarılı kılan da içlerindeki hiç sönmeyen gençlik ateşi…

  

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ