Hocanın Dediğini Yap


                                         HOCANIN DEDİĞİNİ YAP

   Ben dedim, Gölge yazarımız dedi, herkes dedi.

   En son Merkez Caminin imamı dedi Cuma Hutbesinde, “Sokaklar, kaldırımlar, halkın ortak malıdır. Burayı işgal etmek, dükkânındaki malı çıkarıp teşhir amacıyla koymak, hakka tecavüzdür. Kul hakkına girer ki kul hakkı ödeşmeden cennete girilmez!”

   Şimdi düşünürsünüz ki, bunu duyan cemaat, artık dükkânının önüne mal koymaz, kul hakkı almamak için. Ama neredeee,.. Eski tas eski hamam… Aynen devam kaldırımların işgal edilmesine…

   Peki, e Müslüman, madem hocayı dinlemeyeceksin, ne gidersin namaza?

   Hadi kul hakkına tecavüz ettin, malını kaldırıma koydun, yahu Belediyenin hakkına ne tecavüz edersin? Dükkânının önüne araba park etmesin diye anayoldaki çizgili kısmın içine kadar taşman şart mı? Orası otopark olarak kiraya veriliyor, ver o zaman aylık abone kirasını, orayı öyle kapat!

   Bu işleri aslında zabıta takip etmeli. Ama esnafı düşünen Belediye Başkanımız, Halkımızı pek düşünmüyor olacak ki, buraların işgaline müdahale eden zabıtanın kulağını çekiyor, “Dokunma benim esnafıma..!”

  Hocaefendi de oradan, minberden sesleniyor, “Kaldırımları işgal etmeyin!”

  Ha, Cuma Hutbesini dinlemeyenin Cuma namazı kabul olmaz, biliyor musunuz? Sorun isterseniz müftüye. Şimdi siz Cuma Hutbesini dinlememiş oldunuz, namazınız sakat.

 AMA NE PATLAMAYDI

   Ses bombası atıldı sanki. Her taraf inledi. Deprem mi oldu dedik, baktık sallanan bir şey yok! Panik yaptık, çıktık dışarıya, sadece bir jet uçağı sesi var. Hemen girdik Nete, sorduk soruşturduk, her ağızdan bir laf çıkıyor. Kimi diyor tüp patladı, kimi trafo. Kimi de Belediye ramazan topu denemesi yaptı diyor ki en komiği, belediyeden kimsenin haberi yok! Başkan diyor ki, Bizim topumuz mu var da patlatalım! Herkes telefonla soruyor, Kocaali, Akçakoca, Kaynarca, Adapazarı… Merakımız, sesin ulaştığı çapı tespit etmek. Akşama iftarda geyik devam ediyor, “jet uçağı hava boşluğuna düşmüş”, “Jetin arkasındaki hava baloncukları çarpışmış!” filan…

   Aynı patlama birkaç gün sonra tekrar duyuldu, tekrar panik… Tek açıklama, kimse zarar görmedi, sahilde bazı camlar kırıldı, şeklinde…

   Neyse ki internet teknolojisi sayesinde sebebini öğrendik! Jet uçakları, ses hızını aştığı anda süpersonik patlama denilen olay olurmuş. Bu yüzden uçakların yerleşim bölgelerinde ses hızını aşmaları yasakmış.

   Şimdi, bize bu korkuyu yaşatan, süpersonik patlamayı 2 gün ara ile tekrarlayan pilot hakkında işlem yapılıp yapılmadığını merak ediyoruz. Muhtemelen Ergenekoncu ve Hükümete gözdağı veriyor! Yok eğer soruşturma açılmazsa aynı patlamayı tekrar tekrar duyarız!

                                    SİYASETSİZ OLMAZ

   Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Toçoğlu’nun verdiği iftar yemeği, Önce Enver Toçoğlu’nun verdiği iftar yemeği olarak anons edildi hoparlörden. Tepkiler üzerine Büyükşehir Başkanı diye değiştirildi. Geçtiğimiz yıllar Toçoğlu’nun Karasu’ya hiç iftar vermediği, birden bu ilginin nerden geldiği konuşuldu kulislerde.

   İşte bu yemeğe katılmak üzere olan CHP Karasu ekibine eski başkanlardan birisi haber göndermek istiyor “CHP bu yemeğe katılmasın!”.  Kendisine verilen cevap aynen şöyle; “Yahu Başkan, artık seni kimse dinlemiyor. Bakma bir tek biz dinliyoruz, o da nezaket icabı. Böyle gidersen yakında biz de dinlemeyeceğiz..!”

                                            ****

   CHP İlçe Başkanı Nurhan Hanım, arıtma tesislerini merak ediyor. Tesadüfen ben ve Mehmet Çatalbaş’a da rastlıyor ve bizi de davet ediyor. Gidiyoruz. Kapılar kapalı ve kilitli olduğu için içeri giremiyoruz tabii. Orada oturanlardan birine soruyoruz, buranın görevlisi, bekçisi yok mu? Aldığımız cevap, “Sabahları biri gelip bakıyor, sonra gidiyor”.

   Karasu ilçesinin içme suyu deposu ve arıtma tesislerinde bir bekçi bile yok. Hani art niyetli biri kilidi kırıp girse içeri, Koskoca ilçeye zarar verir diyeceğim ama, hala çeşmelerden su içen sayısı pek az. Belki de bu yüzden bekçi yok! Nasılsa içen yok diye..! Zaten hemen tepesinde de baz istasyonu var. Muhtemelen radyasyon da vardır bu sularda. Çeşmelerden temiz su içeceğimizi müjdeleyen müteahhidi bulun bana!

                                                ****

   Mehmet Çatalbaş’a soruyoruz, siyesete soyunmuyor musun, diye. Ben hep siyasetin içindeyim zaten diyor. DP’liymiş. Sahi öyle bir parti vardı, değil mi? Şu an partinin önündeki en büyük engel, Demirel’miş. Eğer ölürse, parti kesin iktidara gelirmiş! Biz de Nurhan hanıma baktık, CHP’nin önündeki tek engel Kılıçdaroğlu… Onun da ölmesi mi gerekir acep CHP’nin iktidara gelmesi için!

                                                 ****

   Müjdat İskender ile aynı beraberdik iftarda. Makul insanlar hakkındaki yazım için kısa bir açıklama yaptı. Karasu İlçesindeki eski parti Başkanları bir araya gelmiş ve ombudsman yani arabulucu olarak… Kavgalı aileleri barıştırmak, Karasu için iyi şeyler yapmak amacıyla kendilerine o ismi koymuşlar. Zaten görev edindikleri işleri de Belediye Başkanı ve Kaymakamlığa havale edip görev sürelerini tamamlamışlar. Bence devam etmeliler, böyle arabulucu insanlara ihtiyaç var çünkü. Başkan ile Kaymakamın görevleri zaten başlarından aşkın. Mukaddes görevinize devam edin, lütfen. En güzeli de, farklı görüşlerden insanlarımızın dostane dayanışma içinde olmaları… Büyüksün Karasu…

                                                 ****

   Yemekte yakaladığımız Milletvekilimiz Sayın Hasan Ali Çelik’e Sakaryalı mühendislerin bazı sıkıntılarını dile getirdim, yardımcı olmasını rica ettim. Hasan Ali Çelik, önümüzdeki dönem büyük ihtimalle Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı… Duyduğumuza göre de şimdiden ekibini hazırlıyor. Anladığım kadarıyla da öyle mühendislerin sorunlarıyla ilgilenecek gibi gözükmüyor. Öyle ya, bir milyon nüfuslu Sakarya’da mühendislerin oyu toplasan bin tane etmez!

                                                  ****

   Haftaya, Bekir Sarıoğlu ve Recep Özdemir hakkında da birkaç söz edeceğim. Haftaya dedik ama…!

                                       300 KİŞİ ÖLECEK

   Önümüzdeki Ramazan-Şeker Bayramında, trafik kazalarında 300 kişi ölecek. İstatistiklere göre ortalama tespit edilen bu rakamın içinde siz olmayın sevgili Karasulular. Lütfen gideceğiniz yere acele etmeyin. Sizin sebep olacağınız bir kaza olmasın. Kalın sağlıcakla.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1393