SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

İMARDA YAPILAN HATALAR


   E-mail adresi alamayan yurdum insanı, e-devlet üzerinden imar barışından faydalandırılmak istenirse, olacağı budur!
  Vatandaş, evini girerken, ücreti az ödemek  için sınıfını düşük giriyor. Zaten 3 seçenek var, 1-2 katlı yapılar (600 lira/m2) 3-7 katlı  yapılar (1.000 TL/m2) varken, tarım için kullanılan şıkkını (200 TL/m2) işaretliyor! Yarın kontroller sırasında açığa  çıktığında, parası da yanacak, aftan da faydalanamayacak!
  Yapı, 5-10 dönüm ya da daha fazla alan üzerindeyse, kullanılan arsa bedeli olarak  yapı tabanı kadar yer bildiriliyor. Mesela, 70 m2 `lik bir ev ise, arsa da 70 m2 olarak bildiriliyor. Evine nasıl gireceksin, arka ve yanları  nasıl boyayıp bakımını yapacaksın? Hiç pencere açmayacak mısın?
  Hâlbuki o evin önden 5, yanda 3 ve arkadan 6 metrelik bir alanı zaten kullanıyor.  Esasında kullandığı alan kadar yeri bildirmesi lazım. Normali minimum 500-600 m2 olmalı.
  Arsa sahiplerinden bazıları, "Hemen şuraya koyayım bir baraka da imar affına sokayım" düşüncesi içinde. Hâlbuki arsa ve yapıların uydu kayıtları mevcut. İnşaatın 2017 yılı sonuna kadar yapılmış olması lazım ve bu da denetlenebiliyor. Hâlbuki kaba yapı halinde müracaat edilmiş bir inşaat yapı kayıt belgesi alındıktan sonra da tamamlanabilir.
  Başkasının arsasına yapılmış binalar affa girmiyor. Bu sebeple,  yıllar  önce muhtar satışı ile satılmış ama satış işlemleri tamamlanamamış yapı sahipleri  mağdur!
  Bazı kişiler de yasanın kendisine tanıdığı haklardan haberi yok. Bunlar;
  İnşaata ek sundurma yapmış, Belediye her an yıkabilir veya evinin önüne garaj yapmış, yasadan yararlanmıyor!
  Denize 50 metre mesafesi olup kıyı kenar diye müracaat etmeyenler..(50 metre sözü, Yargıtay kararıdır)
 Hazine arazisi üzerinde yayla evi yapmış ama mal müdürlüğüne yıllardır kira ödeyenler... Özellikle Trabzon ve havalisi... Bir defa kayıt ettir, kira ödeme!
  Biz, millet olarak hep son anı bekliyoruz. Hala  müracaat için son gün ne zaman, parayı ne zamana kadar yatırmamız gerekir diye soranlar var!
 BAŞKANLIK TÜ KAKA OLDU
Başkanımız, hodri meydan demiş, kendisine kumpas  kuranlara meydan okuyup sandığa davet etmiş. Kimse üzerine alındı mı bilmem ama ben alındım. 
  İtiraf ediyorum, başkana kumpas  kuranlardan biri de bendim! Bu nasıl oldu?
  Önce gidip Cengiz Kuçhan` ı başkan yardımcısı olarak almasını sağladım! 
  Sonra iller bankası müdürünü kredi için ikna ettim. 
  Meclisi devre dışı bırakması ve ikna etmesinde  benim kabahatim yok! O hususu başkan ve meclis kendisi istedi!
  Hak edişleri nasıl yapması ve hesabı şişirme yöntemlerini kim yaptı, bilmiyorum.  Yardım isteseydi, daha usturuplusunu yapardım. 120 liralık betona 200 lira yazmak, 25 binlik direğe 102 bin yazmak fikri gerçekten bir geri zekâlıdan çıkmış.  İşte kumpas  kuran bunlar! Bilerek ya da bilmeyerek hesabı şişirmişler. Hâlbuki kullanılan malzemeyi şişirseydiler, ya da yeraltına gömdük deselerdi, mesele yoktu! Kumpası yaparken kesin bunlar da bana ortak oldu!
  Paranın hepsini 3-4 kişi  arasında bölüşeceklerine, biraz tabana yaysaydılar, bu sıkıntı olmazdı.  Mesela meclisi toplu olarak  Kıbrıs tatiline getirebilirlerdi! 
  Kumpas kuranlarla sandıkta hesaplaşacakmış! Yahu hiç hevesim olmadığı halde  zorla başkan adayı  yapıp sandık yarışı yapacak  benimle ama onun aday olup olmayacağı bile kesin değil! 
   Ha bu arada, kardeşler bir yemek yerken biri yemeğin içine tükürür ya, diğer kardeşi  yemesin diye... Başkanlıkta  şimdi aylık 800.000 TL geri ödeme için cazibesi kalmadı. Kimse  aday olmasın, kendi yaptığı yükün altında kendisi  ezilsin, İspir...

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 257