SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Jandarmanın önü


   Dörtyol mevkiinde, orta refüjde jandarmaya ayrılan bir acil geçiş boşluğu var. Sadece jandarmanın kullanımı için bırakılan bu acil geçiş boşluğu, neredeyse tüm şoförlerin kullanımında olan bir geçide, kavşağa döndü. 
   Saski`ye gidecek olan,  acil benzin alacak olan, Yalı İlkokulu`na gidecek olan, emniyet tedbirleri olmayan bu geçidi kullanıyor..  Karayolları`nın yaptığı uygulama sebebiyle, taa Çağdaş`ın oraya kadar gidip kavşaktan dönmek zorunda kalacak yoksa.   
   Kazalara davetiye çıkaran bu geçit, sık sık da kazaya sebep oluyor. En son Muzaffer Tatlı`nın kullandığı araç buradan dönmekte olan bir araca çarpıp hayati tehlike geçirdi. Kendisine geçmiş olsun diyerek, başka birilerinin de canı yanmasın diye, bu geçişin kapatılmasını öneriyorum. 
   Jandarmayı bahane etmeyin, onlar da istemez böyle kazalara sebep olan bir geçidi. Plaj Caddesi`nden açacağı bir yoldan bu acil geçişe alternatif ve sadece kendilerinin kullanacağı bir yol yapılır. Çok da zor olmaz. 
   Benzer şekilde Samanyolu caddesinden, Kocaali yoluna çıkış da büyük tehlike arz ediyor. Caddeden çıkanlar, sağdan geleni, soldan geleni, karşıdan geleni, yanından geleni hep hesaba katmak zorundalar. 1 tanesini hesaba katmazlarsa yine büyük kazaya sebep olacaklar. Bu yüzden mevcut ışıklı sistemli Dörtyol ile buranın çıkışı birleştirilerek büyük bir kavşak yapılmalı. Gerçi sokağa atılan paralarla buraya yonca da yapılırdı da!
ANONS YERİNE CEBE MESAJ
   Hoparlörden verilen anonslardan şikâyetçi olmayan Karasulu yoktur. 
   Kimi sesin yüksekliğinden, kimi vakitsizliğinden, kimi anlaşılamadığından, kimi de duyamadığından şikâyet eder. 
   Bazısı abartır, IŞİD kampına mı geldik, diye… 
   Bazıları, benle alakasız anonsu dinlemeye mecbur muyum, der. Denizde dalga var ama ben bahçedeyim! 1 Kişiyi Belediyeye çağırıyorlar, 50 bin kişi rahatsız olmuş, umurlarında değil!
   Kimi çocuğunu uyutamadığından, kimi hastası olduğundan rahatsız olur. 
   Peki, çözüm ne? Çözüm, teknolojiden yararlanmak tabii ki!
   Şöyle ki; belediyedeki adres kayıt sisteminde her evden bir kişinin cep telefon numarası sistemde var. Cebe gönderilen mesaj ile tüm bu sorunlar çözülür. 
   Maliyeti mi? Her cep telefon kullanıcısından aylık 2 lira kesersin. Kullanmak istemeyen kişiler, iptal yazıp geri mesaj atar ve mesajları almaz.  
   Üstelik kimin öldüğünü, kimin cenazesi olduğunu, açılışları, etkinlikleri, önemli meteoroloji haberlerini net ve zamanında öğreniriz. 
   Örnek mi? İlköğretim kurumunun 8383`den velilere attığı bilgilendirme mesajları… Sorun öğrenin, nasıl yapıyorlar!
SEYİR TEPESİ
   Belediyemiz, biz halkımıza nasıl hizmet edeceğini düşünürken, aniden Kızılcık Tepe`ye Seyir Terası kurmayı düşünmüş ve akıl etmiştir. Yapılacak bu seyir terası sayesinde Karasu`ya daha çok turist çekileceğinin hesabı yapılmıştır. 
   Bu güne kadar böyle bir terasın düşünülmemiş olmasının büyük bir eksiklik olduğunu, bu yüzden Karasu`ya turist gelmediğinin farkına yeni yeni varıldığı bir gerçektir! Bu gerçeği Sayın Enver Albayrak bile akıl edemediği için ne kadar pişmanlık duyacaktır, kim bilir! 
   Kızılcık Tepe, Sayın Genç`in festival düzenleyerek Karasu halkına kazandırmak istediği görseli güzel bir yerdir. Ancak, kendisinin Kızılcıklı olması sebebiyle dedikodulara sebep olmuştur. 
   Buranın halka kazandırılması, üniversite yapılarak, hastane yapılarak, TOKİ yapılarak olabilirdi. Maalesef bu alternatifler bertaraf edildi ve bunlar zaten yoğun olan Karasu`nun kucağına atılarak şehircilik ilmi katledildi. 
    Burasının Karasu`ya kazandırılması ancak benzer şekilde kombine bir sosyal tesis yapılarak mümkün olabilir. Mesela, top sahası, tenis kortu, binicilik, olimpik yüzme havuzu gibi tesisler inşa edilebilir. Deniz ve doğa manzaralı komple sosyal tesisler yapılabilir. (Zaten Karasuspor 3. Lig`e çıkarsa mevcut stat ihtiyacı görmeyecek, böyle bir tesise ihtiyaç duyulacaktır).
   Seyir terası fikrine gelince, Karapınar kavşağının karşısına “Doğa Yolu-Karasu 15 KM” tabelası konularak Karanlıkdere istikametinden Kızılcıktepe`den Karasu`ya yol tarifi yapılır. İnsanlar, bu yoldan geçerken doğaya ve manzaraya doyarlar. Yol üzerinde de birkaç tane çay evi, mangal alanı türü piknik yerleri yapılırsa, amacına ulaşılır.
   Hendek Belediyesi Bayrak Tepe diye bir yer yaptı. İçine de kafe ve müze ekledi. Hatta az daha yukarıda hayvanat bahçesi türü yer de var. Her tür tanıtımı da yaptı ama kışın kapalı!
102,3  KARASU RADYO
   Kendin pişir kendin ye türü radyo istasyonunu alan Sayın Hasan Topaloğlu, günün çoğu zamanı kendi keyfince takılıyor. Kemençe ve Karadeniz ağırlıklı müzik daha çok kendi kuşağının zevkine hitap ediyor çünkü!
   Bir gün kendisine takılmak isteyen dostları Cihan Ersöz`e rica ederler, “Ara da işletelim”, diye. Ancak hesaba katmadıkları bir şey vardır, Cihan Hoca`nın telefonu Topaloğlu`nda kayıtlıdır. Bunun üzerine orada bulunan Namık Anıl`a rica ederler, sen işlet, diye. 
   Namık, telefon ederek adının Hurşit olduğunu, Adapazarı`ndan bir ağır abinin dostu olduğunu söyleyince ilgi ve alaka artar tabii. “İstanbul`dayım, Radyonuzu İnternetten takip ediyorum. Az Önce Cihan Hoca`dan bahsettiniz. Kendisi benim de Hocam olur, selamımı söyleyin” deyince “Hay hay efendim” cevabını alır. Kendisinin Mustafa Topaloğlu`nun akrabası olduğunu söyleyince, “Benim de Cemal diye bir arkadaşım vardı” der, Namık (Hurşit). “Hah, işte O, Benim Abim” der, Topaloğlu.  
   Hoca ve avaresi, bu şakayı kendilerinin yaptığını da bir türlü söylemeye fırsat bulamazlar!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1463