Karasu’dan kaçalım!


   Bu yaz, Karasu yaşanmaz olacak gibi... Eğer acil tedbirler alınmazsa, Karasu`yu terk edelim. Karasu, yaşanmaz bir hal alacak.
   Öncelikle trafik sorunu…
   Şimdiden Dörtyol mevkiinde kilitlenmeler olmakta, trafik felç olmaktadır. Hâlbuki yazın başındayız daha. Hem Karneler alınmadı, hem de Ramazan. Denizden gelen de, Denize ve Kocaali`ye gidenler de dakikalarca kırmızı ışıkta beklemekte, yeşil yandığı halde ikinci kırmızı ışığa takılmaktadırlar.
   Bir süre önce Başkan Yardımcısı Murat Çelik, Dörtyol`daki trafiği nasıl rahatlatabiliriz diye sordu. “Kocaali istikametinden Adapazarı ya da Kaynarca`ya gidenler ile Adapazarı`ndan gelip Kocaali`ye gidenler, şehrin trafiğine takılmadan nasıl geçiş sağlanabilir” konusu üzerine konuştuk. Bir üst geçit yapılmasını düşünüyordu. 
   Yapılacak üstgeçit, en çok %15 eğimli olmalı, çünkü limit o. Araçların geçebileceği 4 metre yüksekliği temin edebilmek için 60 metre sağda, 60 metre soldan eğim verilmeli. 30 metre de yol genişliğini hesaba katarsak, 150 metrelik bir viyadük yapılması gerekir. Bu da trafiği kısmen kapatır. 
   Oysa benim önerim, Samanyolu Caddesini doğrudan karşıya bağlamak… Samanyolu ile Plaj Caddesi arası, bir ada gibi çalışmalı. Burada yolu az daha genişletip, orta refüjü de ona uygun hale getirebiliriz. Sonra da trafik lambalarını iptal edin isterseniz. Karasuya girmek isteyen minibüsler, mecburen Plaj Caddesine kadar gelip oradan Karasuya giriyor ve sonra ara yollardan terminale dönüyorlar!
   Kocaali`ye gitmek isteyenler de, ışıklardaki tıkanıklığa takılıyorlar mecburen. Öndeki çift sıra kuyruk 4 araç boyu olunca, Kocaali dönüşü de kapanıyor. Halbuki Ulu Cami yanından Anayola bir çıkış verilse, Hiç Dörtyol mevkiine girmeden ve duraklamadan trafikten çıkarlar.
   Trafikteki sistem, araçları bir an önce trafikten çıkarmak üzerine çalışmalıdır. Araçların bir nizama göre hareket etmesini istiyorsanız, nizam bu olmalıdır. Şimdiden tıkanma eğilimindeki bu trafik tıkanıklığını yetkililer ulaştırmak istedim. Öyle ya, tatile gelen insanlar zaten İstanbul`un trafiğinden bıkmış. Aynı işkenceyi burada yaparsak, hem onlar hem bizler için yaşanmaz olur Karasu. Kaldı ki, Karasu Merkeze çıkıp dolaşmak isteyen insanları da peşinen caydırmış oluruz.
    Önce Başkan yardımcısı Murat Çelik`e söyledim, tedbir alın diye. “Benim görevim değil. Ben de çok uğraştım ve görevi olanlara yardımcı olmak istedim ama sözümü dinletemedim” dedi. 
   Bu işle ilgili Başkan Yardımcısı Yakup Gençbay`a gittim. Durumu anlattım ve çözüm önerilerini sıraladım. “Biz de çok uğraştık ama olmuyor. Orası, Karayollarına ait, Karayolları Genel Müdürlüğüne dahi bildirdik. Hiçbir tedbir almadılar” dedi. Peki, siz yapın, elinizde imkânlarınız var, dediğimde ise, “Sonra orada bir kaza olsa hesabını nasıl veririz” dedi. 
   Jandarma önündeki yolu hatırlattım. “Orayı biz kapattık” dedi. Karayollarına ait olan bir yeri kapatıyorsunuz da açma neden açamıyorsunuz. Üstelik siyasi güç de elinizde” dedim. Olumlu cevap alamadım.
   Anlayacağınız, bu yaz, tam anlamıyla bir trafik işkencesi çekeceğiz. Belediyemiz, park eden araçlardan para almak için gösterdiği gayreti trafiği açmak için göstermiyor.
               ***
   Bir diğer hassas konu, Karasu`da sivrisineklerle yeteri kadar mücadele edilmiyor. Hatta hiç edilmiyor desek yeridir. 40 Yıl önce de aynı sorun vardı, şimdi de aynı sorun var. 
   Halbuki Belediye Veterineri, önceki dönemlerde düzenli ilaçlatıyor, yazın nispeten rahatlıyorduk. Şimdi yapılan ilaçlama biraz da göstermelik. 
   Havalar ısındı diye kapıyı bacayı açtığımızda sivrisinekler içeri doluyor. Birinden birini tercih etmek zorunda kalacağız artık. Hadi bunu biz bir yerde sineye çekeriz de, tatile gelen insanlar neden çeksin. 
   Trafik tıkanıklığı ile sivrisinekler yüzünden bu yaz Karasu yaşanmaz bir hal alacak. Ne yapsak, kapıyı bacayı kilitleyip yaz sonuna kadar İlçeyi terk mi edelim?
DALGAKIRANLAR 
BOŞUNA MI YAPILDI?
   Sahili dolaştığınızda, geçen yıl ile bu yıl arasında ilginç farklar göreceksiniz. Karasu`nun doğusuna, 32 Evler mevkiine de ilave dalgakıranlar yapıldı. Ancak, Merkez Plajda, kumlar kayboldu! Sahil, burada yapılan dalgakıranlarla birleşmişti. İnsanlar, ayakları ıslanmadan taşların üzerine çıkıp yürüyebiliyorlardı. Bu durum, 3-4 tane dalgakıran için geçerliydi. 
   Şimdi ise bu kumlar ortadan kayboldu! Kayalar ile sahil arasını yüzerek geçmek gerekiyor.
   Peki, bu durum neden oldu?
   32 Evler Mevkiindeki dalgakıranların yapımı ekolojik dengeyi ve sahilin akıntısını değiştirmiş olabilir. Ancak, ihmal edilmemesi gereken bir husus daha var, denizden kum çekilmesi. 
    Tamamlanmakta olan Liman İnşaatı sonrası gemilerin Limana rahat girebilmesi için denizden kum çekildi kış boyu. Çekilen bu kumlar, sahile serilmesi gerekiyordu. Bir kısmı Limanın hemen yanına stok edildi. Bunların bir kısmı serildi. Ancak daha büyük bir kısmı taşındı. Belediye kamyonları ile yapılan bu taşıma, medyaya yansıyınca, daha ileri bir yerlere taşındığı söylendi. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1628