SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Karasu’nun Meclisi


   Halkın da soru sorabileceği dedikodusu yayılınca gitmeye karar verdim. Hem ortamı görmek istedim, hem benim de sormak istediklerim vardı! Tam saatinde meclis ve Başkan hazırdı. Yani hiç kimse son dakikayı beklememişti. 
   Başkan Mehmet İspir oturumu açar açmaz, Eski tüfek Mehmet Çatalbaş söz aldı ve siyasetin verdiği pişkinlikle veryansın etmeye başladı. “Başkan, verdiğimiz önergeye, kabul edenleri sordunuz, etmeyenleri sormadınız!” Sayın Çatalbaş ayrıca Meclis tutanaklarını almak istediklerinde alamadıklarından yakındı. Mikrofonun hemen yanında duran Başkan, gülümseyerek adaşını yumuşattı. Akabinde yapılan bütün gündem maddeleri oylamalarında kabul edenleri sordu, kabul etmeyenleri sormadı. Zaten bütün oylamalar da muhalefetin katılımıyla evet kararı alındı! Anlaşılan muhalefetle ortak hareket etme kararı alınmıştı.
   Toplantıda ilginç konulardan biri, Sayın Muharrem Kara, istifa ettiği söylenen Meclis Üyesi Nusret Şen`in ifadelerini dile getirdi. “Arkadaşımız Belediyeyi ve Meclisi suçluyor. Bizim haberimiz olmadı. Demek diğer arkadaşlarımızın haberi var. Yoksa kendisine yardım ederdik…”  Başkan, “Siyaset yapma!” diyerek Sayın Kara`yı susturdu. Toplantıdan sonra birçok kişi bana “Toplantıda olaylar çıkmış, Başkan, Sayın Kara`yı azarlamış, öyle mi?” diye sordu! Azarlamak bu mu yani? Kara, cevap vermediyse, efendiliğinden vermemiştir.   Konuşmalar esnasında üyelerden biri konunun sinevizyon görüntüsünü izlemek istediğini söyledi ve başkandan “Sistem arızalı” cevabını aldı. Daha sonra sinevizyondan Karasu`yu yakından ilgilendiren “çöp geri dönüşüm sistemi” yayınlandı!
   Karasu`nun çöplerinin geri dönüşüm sistemi tanıtıldı ve oylamada Başkana yetki verildi. 5-6 milyona mal olacak sistem, çöpten geri dönüşüm olarak elektrik elde etmeyi sağlıyor. Sanırım artık Sedaş borçtan dolayı belediyenin elektrikleri kestiğinde, bu sistemden kazanılan elektrikle hiç etkilenmeyecekler!
   Başkan, su arıtma sistemi ile ilgili dedikoduları da cevapladı. Sistem gayet düzgün çalışıyor ve denildiği gibi Büyükşehir`in bunu kaldırmak gibi bir düşüncesi yok. Başkan, savunmasında, “Bizim arıtma 30.000 kişilik, nüfus 100.000 olunca yetersiz kalıyor tabii!”
   Sahilde ruhsat verilmesinin durdurulması sorusu gündeme geldiğinde de, 3 Temmuz`dan itibaren durdurulması gereken sahildeki ruhsat verilmemesi kararı bir ay ertelendi. Bir aya kadar da Ankara`dan imzalı evrakın geleceği kanaati hakim!
   Üyelerden birinin teklifi, pazaryeri otoparkı ya da civarına cami yapmak… Bu teklif kabul görmedi, yer olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Benim önerim, hemen yandaki kanalın üzerine cami yapılması… Olmaz demeyin, dünyada kanal üzerine inşa edilmiş lunapark ya da başka bir çok yapı örneği var. Kanalın iki tarafına atılan temellerin üzerinde gösterişli bir cami olur. Üstelik kanaldan aldığı suyu arıtarak su ihtiyacını da giderir.
   İstifa ettiği söylenilen Sayın Şen`in istifasının Başkana ulaşmadığı, prosedüre göre Başkanlığa dilekçe yazarak istifa etmesi ve Başkanın meclisi bilgilendirerek yedek üye başvurusu yapması gerekiyor. Bu arada Sayın Şen`in arkadaşları tarafından istifadan vazgeçirmek için uğraşıldığı, varsa da yoksa da hep beraber davranmaları yönünde ikna edilmeye çalışıldığı, edindiğim duyumlar arasında.
   Toplantı konuşmalarını kâtibe yazılı olarak, bir kamera da görsel ve sesli olarak kayıta alıyordu. Basın mensupları ile birlikte partiden olan birilerinin de notlar aldığını, bunu kendi istediği için mi yoksa partiden görevli olarak mı aldığını öğrenemedim.
   Ve Başkanın oturumu kapatmadan, “Hoşçakalın” vs demeden kaçar gibi oturumu terk etmesini ben yadırgadım.
 SORMAK İSTEDİĞİM
   Toplantıya katılma amacım, Karasu halkının sivrisineklerden çektiğini sormaktı. Daha sonra Başkanla teke tek konuşmamda, sinekle mücadelenin başlatıldığını öğrendim. Ayrıca barınaktaki görevinden alınıp Büyükşehire atanan Ali Bayram görevine iade edilmiş. Sıcağı sıcağına eklemek istediğim bir konu daha var; barınakta ameliyat edebilecek, kısırlaştırma ve tedavi yapabilecek veteriner eksik. Bu sebeple hayvanlar kısırlaştırılamıyor, tedavisi yapılamıyor ve ölüyor. Mübarek günde o dilsizleri de düşünmek lazım. Belediyedeki yönetimin sık sık dile getirdiği “Kapatırız!” tehdidi de boşuna, çünkü nüfusu 10.000`i geçen her belediyede barınak mecburi diyor yasalar.
    Daha önce kendisinin barınaktaki hayvanların iyileştirmesi yönünde çalışacağına söz veren Veteriner Hakkı İskender, bir türlü göreve başlayamadı. Bu arada Başkan, veteriner Hamza Ayar`ı barınakta çalıştırmak üzere sözleşme yaptı. Ancak ne olduysa bu sözleşme sonradan iptal edildi ve barınaktaki onlarca hayvan yine sahipsiz kaldı. Veteriner Cumhur beyin küstürülmesi gibi Hamza Bey de küstürülmüştü! Acaba Hamza beyin görevden alınıp küstürülmesinin sebebi, MHP`li olması mı? Öyle ya, AKP`li Belediye, MHP`li birini nasıl işe alır?!
SEVGİLİ BERBERİM
   Gördüm ki Pazar günü tatil yapmak amacıyla meslektaşlarınızla ortak karar alıp dükkanını açmıyorsun. 
   İnsanların Pazar günü cemiyetleri oluyor, tıraşa ihtiyaçları oluyor. Pazartesi günü mesai başlıyor, Pazar akşamından tıraşını olmak istiyor. Eğer tatil yapmak istiyorsanız başka bir gün seçiniz, mesela Perşembe, ya da Cuma… Mesela bu memlekette Pazartesi günü inşaat sektörü tatil yapar, Pazar kurulduğu için. Hem çarşıdaki meslektaşların sizinle ortak davranmıyor, müşterinizi çalıyor, haberiniz olsun. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2805