Karasu Adası


 Hazır fırsat ayağımıza gelmişken, değerlendiremez miyiz? Karasu’ya bir ada kazandıramaz mıyız?

   “Karadeniz’in en büyük adası” diye bir yazı vardı geçen haftalar gazetelerde. Sahilde yapılan dalgakıranlardan bahsediyordu. Bir tanesi çok daha büyük ve uzundu.

    Düşündüm de, Karadeniz’de aklımıza gelen bir ada yok. İnternetten baktığımızda çoğumuzun bilmediği 2 Ada varmış, Kefken ve Giresun Adaları… Bunlara bir de “Karasu” Adası eklense…

    İstanbul’da sahil doldurularak yer kazanıldı, mendirekler yapıldı. Ordu’da da rastladım, sahil doldurularak güzel bir alan kazanılmış, halka gezi eğlence ve park yeri olarak sunulmuş. Peki, bizde de hazır sahilde yapılmakta olan dalgakıranlar, ada şeklinde yapılamaz mı? Yapılıp halkın hizmetine ve Karasu Turizmine kazandırılamaz mı?

    Dubai’li düşünmüş, yapmış. Denizin ortasında palmiye görünümlü yapay ada yapmış ve turizme açmış. Hatta Palmiyenin her yaprağındaki adaya bir ülkenin adını vermiş. Peki, bizde de yapılsa ve Türkiye haritası şeklinde olsa…

   Boyuna yapılan ada, enine de genişletilse… 2 Metre yüksekliğindeki adanın ortasına bir 2metre kadar daha yüksek bir “Atatürk” büstü yapılsa. Hadi bu bürokrasiye takılır, demogaji olur vs. diye değiştirip “Kıbrıs” şeklinde kabartma yapılsa…

   Adanın üzerine bir mimari şaheser, mesela bir deniz feneri yapılsa…

   İkinci kabartmanın üstüne bitkisel toprak serilip yeşillendirilse… Haritadaki Tuz Gölü ve Van Gölü şeklinde havuzlar yapılsa, fıskiyeler filan konsa…

   Çok zor değil, hazır mevzuat uygulanmış, ihale edilmiş. Bir küçük proje değişikliği ile uygulamaya sokulacak bu “Ada” bırakın Türkiye’yi, Dünyada Karasu’yu konuşturacak. Küçük bir maliyetle çok büyük bir reklam yapılacak.

   Yarın dolguyu yapan müteahhit firma gittiğinde çok geç olur. Yeniden bir proje çizilip ödenek hazırlanmaz.  Hazır denizimiz deforme oluyorken, bizim istediğimiz gibi olumlu yönde forma sokulsa…

   Daha önce yapılmış Dalgakıranları gözümüzün önüne götürelim. Çoğu ilk yapıldığı şekli kaybetti. Bir kısmı suların altında kaldı. Şimdi yapılacak olanlardan bir tanesi, daha geniş ve ada şeklinde olursa, kalıcı da olur.

   Tabi bu benim önerim. Hiçbir Karasulunun reddedemeyeceği bir öneri… Bizim düşünmemizle olmaz. Sivil Toplum Örgütlerimiz, Derneklerimiz, İşadamlarımız, Siyasilerimiz de istemeli. Gerekli yazışmaları yapmalı.

   Karasu, birçok kez “istemezük” diye ayağa kalktı. Termik Santral, HES, Çimento Fabrikası, Tersane, Organize Sanayi Bölgesi, Liman vs… Şimdi “İsterük” diye ayaklansak… Karasu’ya kişilik kazandıracak, Türkiye’de bir ilk oluşturacak çok önemli bir proje için, Karasu Adası için, haydi hep beraber; “İSTİYOR MUYUZ?”

                               BÜYÜKŞEHİR OLDUK

   Yılbaşından itibaren, Sakarya İlinin sınırları, Büyükşehir sınırları oluyor. Yani İlçemiz de dahil olmak üzere, tüm köy ve beldeler Büyükşehir’e bağlanıyor.

   Peki, iyi mi olacak, kötü mü?

   Bunun en büyük cevabını, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde çalışan bir arkadaş verdi. Bilgisayarına dikkatlice eğilmiş görünce sordum, “Ne yapıyorsun” diye. Büyükşehir haberini okuyormuş. “Yazık şu köylülere, acıyorum” dedi. Hizmet görme adına büyük masraflar bekliyor!

    Çoğu ruhsatsız evler, evlere yakın ahırlar, bedava kullandığı sular, kanalizasyon atıkları… Bunların her biri birer masraf kapısı olarak karşısına çıkacak.

    Hele kapanılan beldeler… Anket sonuçlarına göre halkın çoğunluğunun kapanmasını istemediği beldeler de Yılbaşında kapanıyor. Kalan personelin durumu net değil.

   En kötüsü de, artık oy zamanı fazladan bir de Büyükşehir başkan ve meclis adaylarının nutkunu dinlemek sanırım!

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ