SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

KARASU ADINA...


  Karasu adına karar ve yaptırım uygulama yetkisi, atanmış Kaymakam ve seçilmiş Belediye Başkanı`nda var. Bu geminin kaptanı yani..!
  Gemi deyince, konuyu anladınız. Aylardan beri herkesin yüksek sesle dillendirdiği dipten kum çıkarma gemisi, geldi karaya vurdu. Kara derken, dalgakıranlara yaslandı, hafif de kuzeye doğru yattı.
  Sonrasını tahmin etmeye gere yok. Fırtınalı havalarda bu yatma sonucu batma gerçekleşecek ve sahilimizde kocaman bir ucube olacak. Battıktan sonra çekilmesi çıkarılması neredeyse imkansız olan…!
  Kaymakam beyin, konuyu ilgili makamlara yazışmalarla duyurduğunu düşünüyorum. Peki, bu kasabanın mühür verdiği başkan, tedbir almak için ne bekliyor. Sahil korumaya haber vermek o kadar mı zor? Sahil korumanın görevi ne sahi? 
  Evinizin önüne kocaman bir TIR park etse, öyle seyreder misiniz yine? Ya TIR`ın sahibini arar, çekmesini söylersiniz, ya da ilgili birimleri arayıp çektirirsiniz. Daha da olmadı, siz bir yolunu bulur çekersiniz!
  Ben olsam, toplardım Meclisi, geminin açığa çekilmesi için meclis kararı aldırır, orda demir attırırdım. Batacaksa da orada batsın, bari balıklara yuva olur.
  E, hadi daha ne bekliyoruz?
  ELEKTRİK DİREKLERİ-YOLLAR
  Ne alaka demeyin. Biz burada eleştirirken, bir yandan da yol göstermeye de çalıyoruz. 
  Yollarımız, doğalgaz geldikten sonra dalgalı dumanlı oldu! Asfalt atılmadı, içme suyu bekleniyor denildi. İçme suyu ile birlikte afet fonundan aktarılan bir miktar parayla yağmur suyu isalesi de yapıldı. Şimdi geldi sıra, asfalt atılması ya da kilit taşı örülmesine.
  Peki, elektrik direklerinden geçen kablolar yeraltına ne zaman alınacak?
  Karasu`nun bütün ara sokaklarında elektrik havadan veriliyor. Bu, elektrik kaçağını maksimum kılıyor ve çirkin de bir görüntü oluyor. Modern toplumlarda, bu kablolar yeraltına alınıyor. İlçemizde de er geç yer altına alınacak. Peki, Belediyemiz Sedaş`a yazmış mı, bu kabloları ne zaman kaldıracaksınız, diye.
  Sedaş, elbette ki zaman içinde bu programı gerçekleştirecek. Yoksa onlar da başlamak için yolların tamamının yapılmasını mı bekliyor. 
  Haydi, Sedaş`ı da vazgeçtik, Karasu Belediyesi, vatandaşına saygı gösterip yollarını asfaltlayacak mı? Bunu ne zaman yapmayı düşünüyorlar!
  SUÇ İŞLEMEYE TEŞVİK
  Gece saat 24.00`den itibaren, trafik lambalarının sarı yanması lazım. Yollar boşken, araçlar kontrollü olarak geçmelidirler. Sabahın 3`ünde, 5`inde kırmızı ışıkta beklemek, aptallıktır! 
  Fakat ne oluyor, trafik lambaları 24 saat kırmızı ve yeşil yanıp sönmektedir. Bu saatlerde geçecek sürücüler de yandan gelen araç olmadığını görüp geçmekte, bir yandan da trafik suçu işlemektedirler. Bu, Karasu merkezde de böyle, Tuzla`da da,  Limandere`de de…
  Bir tek Kocaali`de böyle değil. Kocaali dörtyol ışıklar, gece sarı yanıp sönmekte, kontrollü geçişe uygun hale gelmektedir.
  Peki neden böyle? Kocaali Belediye Başkanı`nın Ankara`dan gelmiş olması mı acaba sebep?
  Aslında basit bir sinyal sistemi ayarıyla bu iş düzeltilebilir. Sinyal sisteminden anlayan teknik bilirkişi eksik sanırım!
  Modern toplumlar, trafikteki sıkışıklığı çözmek için sinyalizasyon sistemini mobese kameralarla merkezden kontrol ederken, Bizim sistemimiz adeta problem yapmak üzere kurulu. Böylelikle de trafik suçu işlemeye teşvik ediyoruz sanki!
  KÖY MÜ MAHALLE Mİ?
  Karasu`nun köylerinden ya da mahallelerinden bahsetmiyorum bu sefer, Karasu Merkez`den bahsediyorum. Biz köy müyüz, kasaba mı?
  Yok, yollar değil böyle düşünmeme sebep!
  Karasu merkezde, sabahın 05`inde başlayan horoz sesi, geç vakitlere kadar sürüyor. Sanırım komşularımızdan bazılarının kümesi var ve tavuk-horoz besliyor. 
   Bu ekonomik sıkıntılı günlerde belki yumurtasını bedavaya getirmek istiyor ama arkadaş, komşuyu rahatsız etmeye ne hakkın var?
  Kapının önünde bir köpek sabaha kadar havlasa, rahatsız olmaz mısın?
  İşte ben de horoz sesinden rahatsız oluyorum.
  Uykumun en tatlı yerinde beni uyandırmaya hakkın yok. Diğer komşularını da..! Kes şu vakitsiz öten horozunun başını, burası köy yeri değil! 
                             
 
 
 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 668