SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Karasu ayağa kalktı


                                    “KARASU AYAĞA KALKTI”

   Adapazarı’nda işlerimin yoğun olduğu bir gün Karasu’ya geç geldim. Meğer ben yokken “Karasu ayağa kalkmış!” Haberim olmadı nedense!

   Önce, Karasu’da habercilik yapan bir dostum aradı, olaylar hakkında ne düşündüğümü sordu. Allah Allah, dedim, Karasu’da olaylar oluyor, benim haberim yok! Karasu’daki olaylar duyulunca, ulusal basından aramışlar arkadaşı. Neler oluyor, diye sormuşlar. Arkadaşımız, duyarlı davranıp detayları anlatmamış. “Karasu” adının lekelenmesini istemedim abi, dedi. “Birileri Karasu’yu hiç düşünmeden hareket ediyor, üstelik engel olan da yok!” diye devam etti. Olayları anlattı, başlangıçtan son ana kadar.

   O günden beri rastladığım herkese sordum, neler oldu, ne düşünüyorsunuz,  diye. Öyle ya, Karasu’yu ayağa kaldıran bir konu…

   Kimi bir çocuk bisikleti yüzünden çıktığını, kimi basit bir mahalle kavgası olduğunu söyledi. Yani darp edilen öğretmenin kişiliği ve mesleğiyle alakalı bir taciz yok. Okul ve eğitim ile ilgili bir konu da yok. Öfkenin yanlış kişide yoğunlaşması üzerine hedef tahtası haline gelen “Karasu’nun eniştesi” öğretmen arkadaşa geçmiş olsun diyorum öncelikle. Ne öğretmeni, ne de diğerlerini tanıyorum. Umarım özür dilemesi gerekenler özür dilemiş, barış sağlanmıştır. Tekrarının da olmamasını temenni ederek, Karasu’yu ayağa kaldıranlara hitap ediyorum;

   Bir meslek sahibinin meslektaşları tarafından korunması, sendikalar tarafından sahip çıkılması güzel bir şey. Ama olayın çıkışı ve devamının meslekle alakası yok. Basit bir sorgulamada bu ortaya çıkardı. Kanaatimce çoğu da biliyordu sebebini. Peki ya darp eden tarafta öğretmen olsaydı! Yani öğretmen böyle bir şey yapamaz mı?

   Sendikalar, müdürler ve öğretmenler, birleştiniz, peki çocukları neden bu gösteriye alet ettiniz. O tazecik dimağların bu olaydan etkileneceğini pedoloji dersinde öğretmediler mi size.

   Bulvarda yürüyüş yapmanın gerekçesini anlamaya çalışıyorum da, bu yürüyüş hangi amaca hizmet etmiş olabilir? Mesela, okulu basmış, sınıfta bir veli tarafından darp edilen öğretmen olsa, bir nevi anlaşılabilir. Ya tersi olsaydı, darp edilen uzman çavuş ya da astsubay, darp eden öğretmen olsaydı… Tüm askerler bulvarda yürüyüş mü yapacaklardı!

   Kaymakamlığa bilgi verilmiş, Emniyet Müdürü göreve davet edilmiş, soruşturma açılmış. Ben merak ediyorum, gösteri için izin alınmış mı? Bu neyin gösterisi diye biber gazı sıkmamış mı polis?

   Bu kavga Karasu’da ne ilk, ne de son! Bu ve buna benzer kavgalar hep olacaktır. Hatta sonu vurgunlukla, ölümle biten kavgalar bile zaman zaman olabilmektedir. Hiç birinde Karasu ayağa kalkmamıştır! Benim hatırladığım, termik santral kurulmaması için Karasu ayağa kalkmıştı ancak.

   Karasu ayağa kalkmalıdır ama barış için kalkmalıdır. Kavga eden tarafları barıştırmak için kalkmalıdır. Vurgunluk yapanları kan davası gütmemesi için kalkmalıdır. Adliyeye düşen basit olayları, adliyeye bırakmadan, mahkeme kapılarında beklemeden çözmek için ayağa kalkmalıdır. Karasu’nun kötü yönde tanıtılmaması, kötü reklamı olmaması için kalkmalıdır. Karasu, hırsla kalkanları zarar görmemesi ve zarar vermemesi için ayağa kalkmalıdır.

   Karasu’da bütün Başkanların, Müdürlerin, yöneticilerin, sevilen ve saygı gören meslek erbaplarının doğal arabulucu olduğunu düşünüyorum. Bu görevi kimse kendilerine vermez, ancak isterlerse severek bu görevi sürdürebilirler. Hem böylelikle hem kavgalar, küslükler azalır, hem de herkesin hak aramak için Adliyeye müracaatı önlenmiş olur. Böylesine hayırlı işler için, hep beraber ayağa kalkalım.

  Kaymakama Açık Dilekçe:

                             KAYMAKAMLIK MAKAMINA;

                                                                        KARASU

   İlçemizde, “Kapalı yerde sigara içilmez” yasağına uyulmamakta, bütün kahvehanelerde sigara içilmektedir. Kahvehane sahipleri, müşteri kaybetmeyi göze alamadığı için, sigarayı yasaklarsa tiryaki müşterisinin başka bir kahvehaneye gideceğini bildiği için sigara içilmesine göz yummak zorunda kalmaktadırlar. Ancak ilçe genelinde bir yasak uygulanırsa müşteri kaybı yaşanmayacaktır.

   Kış şartları sebebiyle havalandırma yapılamayan kahvehaneler, sigara dumanı yoğunluğu sebebiyle halkın oturamayacağı mekanlar haline gelmektedir. Sigara içmeyen vatandaşların giremediği kahvehanelerde önce uyarı yapılarak sigara içilmemesinin sağlanması için emir ve talimatlarınızı saygılarımızla arz ederiz.

                                                                                                                   Adnan YILDIZ

   

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ