SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

KARASU KAYMAKAMI  Hopörlerden anonsu duyduğum an, tamam artık, bu sorun hallolmuştur, dedim. Anons şuydu; "Kaymakamlık Makamından... Kendimizde ikinci sıra araç park edilmesi yasaklanmıştır. Park eden vatandaşlarımıza ceza-i müeyyide uygulanacaktır!" (Laf aramızda, böyle bir anons belki de dünyada ilktir. Anonssu kınamıyorum, askıda kalmasına üzülüyorum).
  Ama heyhat, gel gör ki Bayram süresince adım başı ikinci sıra parkedilen araçlara rastladım. Zaten tıkalı olan araç trafiği, bu anti-sosyal sürücüler yüzünden daha da çile haline geldi. Dörtlüleri açtığı zaman, her türlü park serbest! Trafik tıkanmış, tek sıra giden trafik umurlarında değil! 
  Zaman zaman fotoğrafladım ama başedilir gibi değil. Ortalarda dolaşan trafik polisi de yok! Bunu yapanların çoğu da İstanbul ya da yurtdışı plakalı araçlar! 
  Tamam, bayram, yaz tatili vs... Polislerin de bir kısmı yıllık izin veya tatilde...İlçemiz nüfusu zaten katlanmış, yetişmek mümkün değil. Tek bir anonsun her şeye çözüm oılabileceği düşüncesine nasıl sahip olduk ki! Amaç, Karasu Kaymakamlığını itibarsızlaştırmak olsa, ancak bu kadar başarılı olunabilirdi! 
  Sahi ne oldu bizim mobese kameralar..? Ekrandan baakıp usülsüz park cezası kesiliyordu bir ara. Yoksa oradaki polis de mi izne çıktı!
  Hadi polis yetersiz kaldı diyelim, Belediye de mi düşünemiyor 2 trafik zabıtası görevlendirip trafiği düzenlemeyi? Bayramdaa ya da afette yoksanız, ne zaman var olmayı ssürdüreceksiniz? 
  Elalem, bilgisayarla düzenliyor bir kentin trafiğini. Bazen masa üzerinde yeşile basıyor, bazen kırmızıya. Bu sistem, suçluları yakalamada da etkili. Hadi diyelim teknolojiyi o kadar kullanamıyoruz, 10 bin liralık bir dron da mı alamıyorsunuz? Ara sıra alıp uçurun gök yüzüne de bakın hangi araç nerede trafiği tıkayacak şekilde park etmiş. Zaten park cezalarından dronun parasını tahsil edersiniz.
  Ha, bir de yaya kaldırımını kapatacak şekilde park eden araçlar var; Avrupa`da çekilen bir video görmüştüm, yayalar yaya kaldırımına park etmiş aracın üstüne çıkıp yürüyerek geçiyordu karşıya, protesto için.
  Adam, ikinci sıra park etmemiş ama aracını dikine park etmiş, kuyruğu dışarıda, yolun yarısını kapatıyor! Sadece kafayı sokmuş, devekuşu misali..!
  Belediyenin plastik totem diktiği yollar var, adam umursuz tek şeride park etmiş, girmiş yandaki markete... Bunlar ekstra zaten!
  Benim bu yazdıklarımı uçuk, mesnetsiz gören varsa, Denizbank önü, Garanti Bankası önü, Minibüs yolu, Plaj Caddesinin deniz tarafını şöyle bir dolaşsın! Bir şey yasaksa yasaktır! Anons edise de edilmese de... 
  Bir kentin iyi yönetilip yönetilmediği, insanların refah düzeyi ile ölçülür. Eğer tatil için gelenlerin sayısı bile her yıl azalıyorsa, yöneticilerin şapkalarını önlerine alıp bir kaç kere daha düşünmeleri gerekir.
     
                 LİMAN BİZİM AMA
  Liman`ın bize bir faydası var mı? Maddii, manevi, yararlanabiliyor muyuz?
  6-7 Tane yük gemisi, boşaltmak ya da doldurmak için günlerce sıra bekliyor. Sıra biraz dağınık olursa, işletmeye ait bir bot yanaşıp hizaya sokuyor. Eh, geceleri de biraz ışıklı bir görüntü, o kadar! Bize bir faydası yok!
  Bildiğim tek faydası, gemiyi boşaltmaya gelen kamyonlardan kooperatife kesilen 25 lira harç... 
  Bu kadar uzun sıra oluşması, Karasu Limanının hantal çalıştığının göstergesi... Neden bekletirler, niçin bekletirler?  Gece gündüz, çift vardiye boşaltsalar..! Limana daha fazla makine ve insan gücü yığsalar...İşsizliğin had safhaya vardığı bir dönemde 50 Kişi daha ekmek yese..! 
  2 Hafta sıra bekleyen bir gemi, tekrar Karasu Limanına yük almak ister mi? Hem sırada beklerken, 2 hafta boyunca sintinesini ya da başka bir çöp bırakmadığını nerden bileceğiz?
  O gemi personeli, 2 hafta boyunca gemide kalacağına, bir protokol düzenlense de, Karasu`da karaya çıkabilse..! Gezse, eğlense ve döviz bıraksa...! Hep Biz mi Ukrayna`ya gitmenin hesaplarını  yapacağız? Belki o insanlar da Karasu`yu gezip tozmak istiyorlarsa, ayaklarını karaya basmak istiyorlarsa..! 
  Başka ülkelerde var mıdır bilmiyorum ama, gemilerden "ayakbastı parası" alınsa..! Çevre kirletme harcı alınsa..! Yoksa biz bu sıkıntıyı neden çekiyoruz ki! Ha havuzumuzda timsah besledik, ha limanımızda Gemiler..! Faydasından çok zararı varsa...!

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 53