Karasu Limanı nihayet!


   Karasu Liman inşaatının tamamlanması için düğmeye basıldı. 
   Sakarya Valisi, Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspir`in de hazır olduğu törende İçtaş firmasına yer teslimi yapıldı. Zaten firma şantiyesini ve ekibini kurmuştu. Yap-İşlet-Devret sistemiyle yapılacak limanın neden şimdiye kadar başlamadığı malum, Tren yolu yapımının durması. Yani firma, tren yolu yapılmazsa işletmede zarar edecek. Zaten gecikmenin bilinen sebebi de bu. 
   İçtaş, 1,5 yıl sonra liman inşaatını bitirmeyi taahhüt ediyor. Peki bu süre içinde tren yolu yapımında bir gelişme olmazsa ne olacak? İçtaş, zarara uğradığını söyleyerek projeyi yavaşlatacak ya da durduracak mı, yoksa zararı Devlet tarafından karşılanacak mı? 
   Siyasiler, bu süre içinde tren yolunun da yapımına devam edileceğini söylüyor. Liman inşaatı 1,5 yılda biter belki ama tren yolu için aynı şeyi söylemek zor. Halen Karasu girişindeki karayolu ile tren yolu arasındaki mahkemelik sorun çözülmüş değil. Muhtemelen tren yolu aynı kalacak, karayolu biraz batıya doğru yeniden yapılacak. 
   Peki, tüm bu masraflar kimin cebinden çıkacak. Öyle ya, bir planlama hatası olduğu kesin. Yanlış yapılan ve mahkemelere intikal eden yapılmış kısım ile yeni yapılacak kısmın maliyeti, Kamunun proje ve uygulama mühendislerine intikal ettirilecek mi? Malum, kamu mühendisleri, serbest çalışan mühendislere bu tür yanlış yapılan uygulamalarda gayet insafsız cezalar verebiliyor. 
   1,5 Yıl sonra proje tamamlanacak, Karasu, işlek bir limana kavuşacak deniliyor. Malum, 2015 Milletvekili seçimleri Haziran ayı ortalarında yapılması planlanıyor. İktidar partisi ilk defa yeni bir Başbakan adayı ile seçime girecek. Limanın gerçekten tamamlanması mı planlanıyor, yoksa yeni bir seçim yatırımı mı? Hani, seçimlerden sonra, Tren yolu inşaatı bahane gösterilerek durdurulacak mı? 
BAŞKAN SORGULANIYOR MU?
   Karasu Belediye Başkanı hakkında bir AKP`li milletvekilinin soruşturma yaptığı söyleniyor. Sorduğumuz bazı yetkililer, Kocaeli Milletvekilinin Liman yer teslimi için burada olduğunu söyledilerse de, İstifa ettiği söylenen bir Meclis üyesinin ithamlarını soruşturduğu biliniyor. Hatta bazı meclis üyelerinin Başkanın görevden alınarak yeni Başkanlık görevinin kendilerine verilmesi umudu taşıdığı dillerde…
   Seçilmiş bir Belediye Başkanını, ancak İçişleri Bakanlığı görevden alabilir. Bunun içinde hakkında yolsuzluk yaptığı yönünde kesin delillere ulaşılması gerekir. Bu bilgiler de bir milletvekili değil, ancak müfettişlerin raporları sonucu kesinlik kazanır. İktidar partisi de, kendilerine bağlı bir belediye başkanı hakkında böyle bir itham ve kanaatte bulunmazlar. Çünkü bu durum kendilerini de zor durumda bırakır. Bu sebeple Başkanlıkta gözü olan arkadaşlar, sesinizi çıkarmadan bir dönem daha bekleyin. 
ASFALT ÇALIŞMASI 
YAPILIYOR MU?
   Biz görmüyoruz ama, bazı medya siteleri, Karasu`da asfaltlama çalışmaları yapıldığı yönünde haberler veriyor. Haberlerde verilen resimler, hiç ev bulunmayan fındık bahçesi yolları. Adres olarak da Kuzuluk mahallesinin adı geçiyor. 
   Hani Başkan Kuzuluk mahallesinden… Önceliği kendi oturduğu bölgeye vermesi etik değil ama alışılmış yöntem. Eşini dostunu kıramamış olabilir, seçimi kazanmasına sebep mahalle komşularına jest-teşekkür olabilir, bir dahaki seçime yatırım olabilir. Ancak;
   Karasu, artık Karasuluların değil. Bu gerçeği yavaş yavaş kabul etmek gerekir. Yazın 200 bine çıkan nüfusun içinden 30 bin Karasu`nun nüfusunu çıkarın, 170 bin kişi ikametini buraya alsa, Karasu dışından birini başkan bile seçtirebilir. Hal böyleyken, çoğunluğun oturduğu sahil kesiminin sokakları asfalt bile değil. Asfalt olan ara sokakların çoğunda da doğalgaz için açılmış çukurlar çirkin çirkin sırıtıyor. Bırakın yazlıkçıları, Karasuluları bile tedirgin ve rahatsız eden bir durum var ortada…
   Hani, yeni yolların asfalt yapılması, maliyeti yüksek yatırım… Peki, mevcut asfalt yolların tamiri o kadar mı zor. Sanırım Kuzuluk ve Namazgah bölgesinin fındıklık yollarının asfaltlanmasından daha ucuz ve daha değerlidir. 
   Hatırlıyorum da, Karasu Hükümet Konağı karşısındaki ilk işyerimi açtığımda, Tuvalet ihtiyacımızı görmek için spor salonunun olduğu bölgeye gider, ot ve dikenlerin orman oluşturduğu bölgede kimsenin görme ihtimali olmayan keçiyolu tabir edilen yerlerde giderirdik hacetimizi… O ormanlık ve dikenlik alanlar, sayın Genç`in girişimleriyle bu günkü modern görünümüne kavuşmuşlardır. Sayın Genç, Tuzla-Karapınar arasındaki bir dağı indirerek Karasu`nun bu bölgesinin yollarını yapmıştır. Bunu da Sayın Genç`i övmek için değil, bayrağı Genç`ten alanların daha yukarı dikmesi gerektiğine inandığım için söylüyorum. 
ANONSLARI İPTAL EDİN
   Artık biraz modernleşin yahu! Zaten ne dediğinizi anlamıyoruz. 
   Teknoloji diye bir şey var. Neredeyse tüm Karasuluların cep telefonu Belediye adres kayıt sisteminde var. Kimseyi rahatsız etmeden, cebe gönderilen mesajla, hem anlaşılır olun, hem de herkese ulaşın. 
   Bunun bir örneğini Saski yaptı. Arıza olan bölgelerdeki bakımı ve su kesim saatlerini cebe gönderdiği mesajla bildirdi. İyi de oldu. Siz hala mikrofonu elinize alıp “Abuzittin mi zırttırıveriyor musunuz, zırt Erenköy!” anonslarını haykırın…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1544