Karasu Ormanı


   “Kıyametin kopacağını bilsen de ağaç dik” demiş Peygamberimiz Hz. Muhammet.
   “Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur” demiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Atatürk.
   Yıllar önce bütün ormanları yok edip fındık bahçesi yapmış, sahiplenmişiz. Devlet’te göz yummuş, fındığı da ağaç saymış. Halen de parsel parsel yok ediyoruz ağaçları. % 40 imar verilen yerde % 60 yeşil alanı hep ihmal etmişiz. TOKİ bile ormanı yok ederek yaptı binalarını Karasu`ya. Samanyolu arkası yeşil alanlar hep parsellendi. Organize Sanayiinde yılların ağaçları kesildi. 
   Kalan birkaç ağacı korumak için diyorum ki, inşaatlara oturma izni verilirken, bütün boş yerlerin ağaçlandırma şartı konulmalı.
   Ha bir de, bu yazıyı yazmama vesile olan, Liman arkasındaki yol kenarında 3-5 çamlık ilham oldu. O yolun kenarına boydan boya çam ağacı dikilmeli, İmar paftasındaki bütün yeşil alanlar ağaçlandırılmalı. 
   Hani yıkılan Belediye evleri ve Özsu tesisleri var ya, oralara da Karasu Ormanı denilebilecek şekilde sık ağaçlar dikilmeli. Buralara zaten kışın kimse uğramıyor, yazın bari serinleyecek bir ağaç gölgemiz olsun.
ÇADIR HOŞ DEĞİL
   Özsu Tesisleri’nin bulunduğu yerdeki Yörük çadırı, gelen tepkiler üzerine kaldırıldı. Peki, Bulvardaki Atatürk Anıtı önündeki İHH çadırı, ne kadar daha kalacak orda, hiç kaldırılmayacak mı?
   Uluslararası yardım toplayan koskoca İHH, bir yardım ofisi tutamayacak kadar aciz mi? Belli ki bu geçici bir heves değil, bu işe gönül bağlamışlar. Bu gün Suriye, yarın Arakan, öbür gün bilmem hangi Müslüman ülkeye yardım toplanacak, bilemem ama bir de Karasulu Müslümanlara yardım toplansa…
   Hem zaten hükümetimiz, Esat`ın muhaliflerine ÖSO`na yapılan silah yardımını, insani malzeme olarak yapamaz mı? Hem bir ülkenin içişlerine karış, muhalif bir guruba gizlice silah gönder, hem de öldürülen, yetim kalan çocuklara insanlara yardım ediyoruz de! Günahı sevabından büyük!
   Ben de bir yardım örgütü kursam ve Bulvara çadır diksem, Belediye göz yumar mı acaba? Resmi dilencilik yapan bu kuruma meydandaki dükkanını sevabına verecek bir hayırsever yok mudur? Ya da koskoca İHH örgütü, bir dükkan kiralayamıyor mu? 
   Açıkçası o çadır Karasu`ya görüntü kirliliği yaratıyor, hoş değil.
DEMOKRAT SUUDİ ARABİSTAN
   Suudi Arabistan Büyükelçisi geldi bu hafta ziyaretimize, ailesiyle. Sapanca`da yapacağı bir inşaatın projelerini çizdirmek için mimar olan kızım Tuğba ile görüşmek için…Yemekten sonra biraz Karasu’yu, biraz da Acarlar Longozu’nu gezdik. Konsolosluğun Mardinli şoförü ve Tercüman Salih Bey aracılığıyla da çok iyi anlaştık ve şakalaştık.
   Bir ara oğlum sordu, “Suudi Arabistan ne ile yönetiliyor, Demokrasi mi?” diye. Konsolos gülerek cevapladı, “Tabii ki Demokrasi..” Ben sordum, “Kadınlar sizde araba kullanabiliyorlar mı?” diye. Yine gülerek dedi ki, “Kadınlar araba kullanırken çok kaza yapıyorlar, biz de o yüzden kadınların araba kullanmasına izin vermiyoruz!” Haklı adam. Demokrasinin sınırı zaten başka birinin haklarını ihlal ettiği an bitmez mi?
MOBESE
   Sokaklarımızda şimdi de 15 santim genişliğinde, 40 santim derinliğinde kanallar var. Bu, Mobese`nin temeli. Yolların kazılması Belediyeye, kablo ve kameralar ile diğer üst tesisat da Emniyete, Özel İdareye ait. Bu yüzden Belediyemiz 5 bin liraya yolları tahrip etmeyen Trencher kiralamış. İlçemize nihayet ortaya atıldıktan yıllar sonra Mobese kameralar kuruluyor. Emniyetin işi kolaylaşacak, hırsızlık azalacak.
   Bu Trencher denilen makine harika bir şey. Ancak 40 santim derinlikte bile elektrik yüksek kablolarına rastlayabiliyor ki bunun olmaması gerekir! (Demek Sedaş`ın müteahhitleri işçilikten çalmışlar!) Bundan sonra sokakların bozulmaması için bu makineden almalı. 
   Ha, bir sokağın kazılmasından sonra 1 hafta içinde kapanmıyorsa, Organizasyon bozukluğundan ve halka saygısızlıktan söz etmeli…
DOKUNMATİK ALET
   Bir arkadaşımız, dokunmatik cep telefonundan resimleri büyütüyor, küçültüyor. Baş parmağı ve işaret parmağını kullanarak yaptığı alışkanlığını fotoğraf makinesinde ve bilgisayar üzerinde de deneyince takıldım, “Tuvalete gittiğinde de aynı şeyi deniyor musun?” diye. Kendisi deneyince sonuç vermemiş ama karşı cins uğraşınca sonuç alıyormuş!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1210