SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

Karasuluysak


   Asgari Karasu`lu gibi davranmamız lazım. Çevreye, çevremize duyarlı olmalı, sahip çıkmalıyız.
   Yemeklerde kullanılan kızartma yağı, yanmaya başlayınca ne oluyor, nereye kullanılıyor? Tabii ki lavabodan dökülüyor. Sonra, atık sulara, fosseptiğe karışıyor. Oradan nehre ve denize dökülüyor. Reklamlarda, bir bardak yanık yağının çevreye verdiği zararı anlatıp Belediyelerin toplama yerine götürmemizden bahsediliyor. Hangi toplama yeri? Hangi Belediye?
   Yenimahalle`de oturmuş çayımızı yudumluyoruz. Birden ortalığı b*k kokusu kapladı. Midem bulandı ve sordum, “Bu nedir?” diye. “Saldılar Abi, Karasu`nun fosseptiğini Sakarya Nehri`ne saldılar” dedi. Bir daha da denize giremedim, girmeyeceğim de. Ta ki arıtma tesisi yapılıp hizmete girene kadar.
   “Abi balık var, yayın balığı, sana vereyim, seversin” dedi bir kardeşim. Nerede tuttun, dedim. Sakarya`da, dedi. Neresinde dedim, Adatepe tarafında tutmuş neyse ki. Fosseptiğin içinde yetişen balık yenir mi? 
   Avrupa`da, bir sahil kentinde kumsala sigara izmariti attı diye 650 Euro ceza kesmişler. Bizim sahilde bırakın sigara izmaritini, Sakarya`nın getirdiği çöplerin yanında, günübirlik plaja gelenlerin çocuk bezleri, karpuz kabukları vb dolduruyor sahili. Hala deniz kenarları dalgakıranların artığı taşlarla dolu. Kim temizleyecek bunları? Büyükşehir mi? Kimse Sakarya Büyükşehir Plajı demiyor, Karasu Plajı diyor. Umarız Cihan Hoca`nın Vali Coş`a bahsettiği Yeşilırmak Projesi uygulanır da, Sakarya Nehri artık bize çöp getirmez. Avrupa`dan hibe kredi alan Yeşilırmak Projesi, Aslında Sakarya Nehri için hazırlanmış. Kaldı ki, Bu nehrin suyu İstanbul`a içme suyu olarak gidiyor.
   Bu şehrin takımı 3. Lige çıkmak için oynuyor. Kendi evinde oynadığı ilk maçta, şeref tribününde görmek istediğimiz mülki amirlerimiz yok. Bir Kaymakam, Bir Belediye Başkanı maça gelip takımı ve emek sarf edenleri alkışlamaz mı? Bölgesel Amatör Lig`deki bir takım bile Karasu`yu bu kadar tanıtıyorken, 3. lige çıkmış bir Karasuspor çok daha iyi tanıtır ilçemizi. Kaldı ki o zaman da ekonomik yük biraz daha azalır. (İstanbul`â, Çıksalın deplasmanına gittiğimizde, girişte 5`er lira bilet parası ödedik. Burada da olsa 1000 kişi 5000 Lira para bırakır. Yönetim onu istemiyor işadamlarımız sayesinde. Katkı sağlayan işadamlarına da yeri gelmişken teşekkür ederiz.)
   Geçen yazımda, maça gelen taraftar güven vermiyor, demiştik. Bu maçta gördük ki, taraftar organize olunca hem takımı ateşliyorlar hem de maça renk veriyorlar. En büyük kusurları, küfre rağbet etmeleri… Maça bayanlar da geliyor. Belki daha çok hanım gelecek ama küfürlü tezahürattan çekiniyorlar. Normal zamanda efendiliğiyle tanıdığımız insanlar maalesef maçta agresifleşip kendilerini tutamıyorlar. Küfür yok! Ya oraya maç izlemeye gelen kadınlar sizin akrabanız olsaydı..!
   Stattaki bir eksiklik de skor tabelası… Görünmeyen bir yerdeki alüminyum tabelalarla, ilkel metotlarla çalışan tabela artık değişmeli. Yerine daha görünür yerde, takımların adının yazdığı, kronometre göstergeli bir elektronik skor tabelası lazım. Prestij için de bu şart.
   Statta sigara içmek yasak… Bu yasak bana anlamsız geliyor ama uygulanmalı. Bir kişi bile içse ilerde yol olur ve denetlenemez hale gelir. Polis arkadaşlar, herkes tanıdık diye göz yumup müsamaha göstermemeli…
   Hakemin bir kararına kızıp sahaya çakmak fırlatan taraftar ve buna göz yumanlar… Egonuzu tatmin ettiniz mi? Ya sen en arkada durup hakemden başka herkesin duyacağı şekilde küfürler eden… İlla ki birisinin seni uyarması mı lazım? O stada hanımlar kadar çocuklar da giriyor haa..! Bir de, geçen sene seyirci yüzünden 7 bin lira ceza ödedi Karasuspor, biliyor musunuz?
   Yaz bitti, yağmurlar da başladı. En küçük çukur, yağmur suyunu toplayıp büyük çukurlar oluşturacak. Güzel havalarda asfaltlanmayan yollar, birer tuzağa dönüşecek. Yazın çok da umursamadığımız Belediye hizmetle-rini kışın arayacağız. Üstelik İller Bankası Karasu`nun payını kesinti ya-pmadan öderken sıkıntı yoktu. Yaz-lıkçılar da nispeten para bırakıyor-lardı. Hatta tasarruf olsun diye festival de yapmadık! (Gerçi uzak beldelerde yapılan Festivallere sponsor olduk Karasulunun parasıyla!) Şimdi her ay bakacağız, “İşçilerin parası ödendi mi acaba?” diye.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1166