SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Karasu'ya hava civa


 Çevre İlçelerde yapılan yatırımları görünce, kıskanıyorum doğrusu. İlk biz istedik, biz ağlandık, biz peşinden koştuk ama maalesef  diğer İlçeler daha baskın çıktı, onlar kaptı.

  Önce havaalanı istedik. Limanının arkasına zemin bile hazırladık. Belediye iyi niyetli girişimle dolguyu yaptı, hevesimiz iki kat arttı. Önce Mikro light uçaklarımız uçacak, daha sonra da ufak uçaklar için bir pist yapılacaktı. Derneğimiz bile kurulmuştu. Uçuş dersleri verilip hafif uçaklar için pilot rölevesi bile verilecekti.

   Uçaklarımız, depoda saldırıya uğradı, bir kısmı kaçtı. Belediye de umduğu yardımı alamayınca, yıkılan inşaat molozlarını kuma serip Yenimahalle’ye kadar yol yaptı, pist olarak düşündüğü yatırımı. Tam unutmuşken, Sakarya basınında manşet; “Hendek’te Yapılması Planlanan Havaalanı Yaza Tamam”.  Yani daha yeni planlanıyor ama bitiş tarihi de veriliyor. Ali İnci ağırlığı… Hendek’e hayırlı olsun.

   Karasu’ya Fakülte istedik. Dernek bile kurduk. Ve hatta fakültenin yerini bile tartışıyorduk, neresi olsun diye. Nazım İmar Planlarında Küçükboğaz arkalarında, İmara açılmamış, altyapısı olmamış fındıklık tepelerde Fakülte için yer ayrıldığını öğrendik. Nasrettin Hocanın çalı dikip takılan koyunların yününden borç ödemesi gibi, ağzımıza susturulmak için çalınan bir parmak bal (uzaktan gösterilen bal mı deseydik!)…

   Yine öğreniyoruz ki, Sakarya Üniversitesi dekanı Muzaffer Elmas ile Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı Fakülte için anlaşmışlar. Recep Yıldırım ve Yaşar yazıcı ağırlığı… Hayırlı olsun. Biz ağlandık, onlara meme verildi.  Üstüne üstlük, Yüksek Okullarda değişen mevzuat gereği, Öğrencilerin bir yıl staj yapma mecburiyeti gibi sebeplerden, İlçemizde öğrenci de kalmadı. Minibüsler boş gidip geliyor.

   Artık anlaşıldı ki, Karasu’nun siyasi çevrelerde ağırlığı yok. Belki de Belediye Başkanı iktidardan değil diyedir, emin değilim.

   Kibar Holding’in Saç Fabrikası, Otomobil Fabrikası hayal oldu. Yarın bunların başka bir ilde yapılma kararı duyarsak, şaşırmayalım.

   Tersane sahibi iflas etti, orada mezbelelik olarak duruyor. Ne başkasına devrediliyor, ne de sökülüyor! Bari restore edilse de başka amaç için kullanılsa…

   Tigem arazisi de Vanlı bir firmaya 30 yıllığına kiralandı! Halbuki ne umutlar beslemiştik!

   İşsizliğe merhem olacak denilen Organize sanayiden bile medet ummaya başladık. Ama sanki buralı değilmiş havalarında…

   Fındığımız para etmedi, sahildeki arsaları da sata sata bitirdik inşaat yaparak. Arsa kalmadı. Fındıkçısından müteahhidine kadar hepimiz el açtık, işimiz kaldı duaya. Ankara bize gelmezse, biz gönderelim meclise bir Karasu’lu.

                                     ÇEK BİR NEFES

   Başta Kaymakam Bey olmak üzere, Emniyet Müdürü ve Emniyet Teşkilatımıza da teşekkür ediyorum. Artık Kahvehanelerde temiz nefes çekiliyor. Kapalı Yerde Sigara İçme yasağına uyuluyor.

   Geçen hafta yazımı yazıp gazeteye göndermiştim. Akşama oturduğum bir Kahvehanede değişiklik yoktu. Bir haber geldi, Adapazarı ekibi geldi, kahvehanelere sigara baskını yapıyor, bir kahvehaneye de 5 milyar ceza kesmişler, diye. Sigaralar söndürüldü, kapı-pencereler açılıp havalandırıldı. Az sonra, ekip gitti denilerek yeniden yakıldı sigaralar.

   Artık Adapazarı ekibi de yok ama sigara içilmiyor.. Bundan sigara tiryakileri bile memnun. Biri takıldı, senin yüzünden artık sigara içemiyoruz, diye. Memnun değil misin diye sordum, daha cevap almadan herkes memnun olduğunu söyledi.

   Şimdi beklediğimiz, denetimlerin sık sık tekrarlanması ve yasağın delinmesine müsaade edilmemesi.

                                     ABDULGANİ SARI

   Karasuluya Karasu’yu tanıttı. Köy köy gezdi, fotoğrafladı. Klip yaptı, yönetti. Kitap yazdı.

   Açtığı facebook hesabında zaman zaman Yeşilçam’ın ünlüleriyle çekilmiş resimlerini yayınladı. Şaşırmıştım doğrusu. Bu kadar da içinde miydi Yeşilçam’ın?

   Araştırma yazılarına İpsiz Recep hikayeleri de katıyordu. Hatta bu sebeple bazı kahvelere girdiğinde insanların ondan kaçtığını, sırt döndüğünü filan söyledi son konuşmamızda. İpsiz Recep’ten hoşlanmayan Abhazalar tavır koyuyordu. Bu da onu üzüyordu. “İnsanları üzmek istemiyorum ama, duyduğumu yazıyorum” demişti Kurban Bayramı kutlamasında Kent Parkta ki son konuşmamızda.

   Orda “Orta hasarlı Yapıları” haber yapalım demiştim, bayramdan sonra yaparız demişti. Bayramdan sonra aradığımda da bir hanım açtı telefonu. Duvardan düştü demişti. Felç olduğunu öğrendim daha sonra. Ve en son da vefat ettiğini...

   Öldükten sonra bile terk etmedi Karasu’yu, en son geldiği halde. Sevdiği, ekmeğini yediği Karasu’ya gömüldü.

   Mekanın Cennet olsun Gani Abi. Seni özleyeceğiz.

  

 , 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ