SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Karayolları Müdürü


    Genel müdür müsün, Şube Müdürü müsün, yoksa sadece basit bir şef misin bilmiyorum ama Devletin imkanları ile insanların ekmeğiyle oynayamazsın. Bu hakkı sana kimse vermedi. Sen kimsin yahu!

   Sanki Karasu Adapazarı yolunda tüm eksiklikler bitti de, Limandere  kavşağındaki  gariban lokantacı ve büfeciye yetti gücün. Yol kenarındaki bütün bariyerler tamamlandı da, bir tek onların önü açık kaldı. Gittin onların önünü bariyerle kapattın ki araç girmesin! Şimdi hiçbir araç oraya uğramıyor ve dükkanlar faaliyette değil.

   Neymiş efendim, şikayet varmış. Kim, neden şikayet etmiş ruhsatlı dükkanları, sebebi neymiş? Belli değil.

   Adapazarı’ndan gelirken ara sıra uğrayıp meşhur “Limandere Kavurması” yiyorduk. Şimdi çektiğiniz bariyerler sayesinde uğrayamıyoruz.

   Neler oldu biliyor musun Müdür? O lokantanın iki aşçısından biri işi bırakmak zorunda kaldı, yani işsiz. Diğeri de evini o bölgeye taşımıştı, kirasını ödeyemiyor. O da yakında işsiz kalacak. Büfe sahibi de yatırım yapıp dünya kadar borca girdi ama faaliyete bile geçemedi! Sayenizde…

   Bak Müdür, benim aklımdan neler geçiyor, biliyor musun? Hani sizin Ferizli’de bir Şubeniz var ya… Hani orda da Meşhur Limandere kavurmacıları var ya… Et ve sucuk ile diğer yemekler de veriliyor tabii orada. Sakın şikayet edenler bunlar olmasın! Ahbap kanka ilişkisi mi, ticari ilişki mi var aranızda bilmiyorum ama Ferizli’de odaklanmanızdan şüpheleniyorum. Sahi, Ferizli’dekilerin önünü de kapamayı düşünüyor musunuz?

   Limandere kavşağındaki lokanta ve büfe sahibinin bir dayısı yok belli. Yoksa önü kapanmazdı. Şimdi yandan yol açmaya uğraşıyorlar. Daha ileri gidip onu da kapamazsınız umarım.

   Ticari istihdam yaratmaya çalışan bu gariban aileler, dilekçe vermişler karayollarına, önlerinin açılması için. Bu ailelerin mağduriyetini giderin ve önlerindeki bariyerleri kaldırın. İnsanların ekmekleri ile oynama hakkını kimse size vermedi. Devlet, Millet içindir. Sen de Devletin bir memurusun.

   İş arıyorsan, Karasu Yenimahalle kavşağını düzelt, aydınlat da kazaları önle. İnsanları da tabelaları koruduğun gibi koru!

                         ÖĞRETMEN POLİS ELELE

   Yeniyetme çocuklar, ellerinde sigara, pasaj içlerinde tüttürüyorlar. Bir kız çocuğu, ara yolda kendine hiç yakışmayan bir şekilde hem yürüyor, hem sigara içiyor! Belli ki 18 altı sigara satılmaz yasağına uyulmuyor.

   Benim duyumlarım, tezgah altı tek tek sigara satılıyor. Sigaranın tek ya da paket olarak satılması yasak! Okullarda da ara sıra yapılan üst aramaları sebebiyle paket almaya pek cesaret edilemiyor. Sigarayı tek tek satan yerler var. Bunu kim önleyecek?

   Gelişmiş ülkelerde hızla azalan sigara tüketimi, bizde gerekli önlemler alınmadığı için azalmıyor. Bakanlığın çalışması, içenlerin bırakabilmesi için tıbbi destek sağlanması yönünde.Sigaraya yeni başlayanları önleyecek tedbirler net değil. Halbuki gençlere sigaranın zararları anlatılıp içilmesi için oluşan ortamın yok edilmesi. Gençlere paket ya da tek tek sigara satan büfe ya da dükkanlar tespit edilip gereken cezalar verilmeli.

   Bahar geldi. Okula giden gençlerin dersten kaytararak tenha yerlerde buluşma sezonu da açıldı. Aileler çocuklarını okulda bilirken, onlar pastanelerin kuytu yerleri, ya da tenha sokaklarda el ele, yanak yanağa gezmelerde… Normal arkadaşlıktan çok daha fazla samimi bir şekildeki bu yakınlık, omuza el atılması, kaçamak ya da aleni öpüşmeler, okul civarındaki aileleri de rahatsız ediyor.

   Tüm bunların önlenmesi için polis ve öğretmenlerin işbirliği yapmaları lazım. Gençlerin bu yönde tespit edilen eğilimleri de ailelerine bildirilmeli.

   Sahi, ağzında sigara olan 15 yaşındaki bir çocuğu gören öğretmen ya da polis tepki veriyor mu? Hani eskiden toplum müdahale ediyordu buna ya…

                          KARIMI ÇOK SEVİYORUM

   “Allah’ım, Karımı her türlü tehlikeden koru, gerekirse ben tehlikeye atılayım. Onu hiç yorma, gerekirse ben yorulayım… O çalışmasın, ben çalışayım… O hasta olmasın, ben olayım... Allahım, o aldatmasın, ben aldatayım… Benim güzel karım dul kalmasın, ben kalayım..!”  

                           ESKİŞEHİR ÇOK GÜZEL

   Gidenlerin tamamına yakını böyle söylüyor. Ben gidemedim ama basından izlediğim kadarıyla, Sakarya nehrinin etrafını plaj gibi düzenlemişler.

   Yenimahalle, Sakarya nehri kenarı doğal güzelliklerle dolu… Ama Sakarya kenarındaki yol yürünülebilir bile değil, çamur deryası. Hani seçim yaklaşırken, Başkanın burası için verdiği sözleri hatırlatayım dedim. Yürüyüş yolları filan…

   Bizde de Sakarya kenarı çok güzel olabilecek mi?   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ