SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

KENT KONSEYİ


   Devlet eli ile kurulan tek sivil toplum örgütü, “Kent Konseyi`”dir. 
   Gerçekte sivil toplum örgütleri pek sesini çıkaramıyor bu memlekette! Sanki her şey yolunda, her şey düzgün de… Sanki halkımız refah içinde, bütün isteklerimiz karşılanmış da…
   Bundan yaklaşık 7-8 sene önce, Belediye Meclisinde Kaymakam nezaretinde toplanan halkımıza Kent Konseyi ile ilgili Yasa okundu ve yapılaşma sağlanarak çeşitli konularda görevler verildi. Ekip başları seçildi, ekipler seçildi. Heyecanlı bir şekilde görevler taksim edildi. Alınan kararlar, Belediye Meclisinde gündeme getirilecek, çözüm aranacaktı!
                         …….
   O gün bu gündür tık yok. 
   Sanki Kent`imizin tüm sorunları halledilmiş, tüm ihtiyaçlar karşılanmış, halkımızı huzur içinde…
   Peki bunu niye yazdım? Önümüzdeki hafta Kent Konseyi yeniden toplanacak. Kim bilir belki de diğer STK`lar görevini tam yapmadığı içindir. Başkan, yönetim ve komisyonlar yeniden kurulacak. İstiyorum ki yeniden yapılanacak Konsey, önceki gibi pasif kalmaz, ses getirir.
   İlçemizin yolları bozuk... Belki de ilçemizi ilgilendiren en önemli sorun… 1 Yılı aşkın zamandır asfaltlama yapılmadı. Şimdi, Saski içme suyunu yeniden yapacakmış. Yolların tekrar bozulmaması için asfalt işleri geciktiriliyormuş! Oh, canlarına minnet… Bundan ala bahane olur mu?
   Sahilimiz Büyükşehir`e devredildi. Paravanlar çakılıp bir büyük yatırımın temeli atıldı. Peki, halkımızın tepkisi ne? Gerçekten böyle bir yatırım istiyor muyuz? Soruldu mu? Hani resimlerde güzel gözüküyor da, sahil düzenlemesi bittikten sonra elimizi kolumuzu sallayarak girebilecek miyiz? Yoksa bir Yandaşa ihale edilip sadece parası olan mı girebilecek?
   Kentimize yapılan lüks hastanede tüm uzmanlar hazır olabilecek mi? Ameliyat yapılabilecek mi? 
   Peki, bu hastanenin yolu nereden olacak? Nasıl girebileceğiz?
   Eski hastane ne olacak? Kentin göbeğindeki bu yeşil alanı da olan yapı, birilerine peşkeş mi çekilecek, yoksa sağlık ocağı, herhangi bir kamu kurumu vb olarak devam mı edecek? Bunları halkımıza soran var mı? 
   Denizimizin içindeki molozlar ne olacak? Daha daha içerlerdeki midyelerimiz avlanmaya devam edecek mi? Hani sahilimizi, kumsalımızı gün geçtikçe kaybetmeye devam ediyoruz da..!
   Her seçim öncesi ısıtılıp önümüze getirilen Liman İnşaatı, Demiryolu inşaatı ne olacak?
   Sahi, Sakarya nehri kenarına rekreasyon alanları yapılacaktı! Unuttuk mu? 
   Bu İlçe hizmete aç. Yeni dönemde ciddi bir yatırım yapılmadı. Tek yatırım olarak yapılan Doğalgaz inşaatının verdiği hasar bile hala giderilemedikten sonra… Ki hala Belediye binası doğalgaza geçmiş değil. Hala okullarımız kömür yakıyor. Bazı havalarda o kömür dumanı havaya gitmeyip kurşun gibi dibine çöküyor ve yavrularımızı zehirliyor. Okullarımızın ve Belediyemizin de Doğalgaza geçmesi için ne yapmalıyız acaba?
   Şimdi boy boy resimlerin, parti amblemlerinin asıldığı minibüs ve otobüsler, gürültü kirliliği yaparak yüksek sesle cadde ve ara sokaklarımızda dolaşacaklar. Hani, Belediye zabıtası, İktidar ve muhalefet ayırmadan, “Sokak aralarında megafonla satış yapmak yasak” diyerek ceza kesebilecek mi?
   14-14 de, yani Ayın 14`ünde saat 14.00`de Belediye meclis salonunda toplantı yapılması beklenen Kent Konseyinin bu güne kadar Karasu`da kurulmuş en güçlü STK olmasını diliyorum. Göreve gelecek arkadaşları bu amaç doğrultusunda çalışmaya ve ciddi muhalefet yapmaya davet ediyorum.
   Kent kazansın.
            TARAKLI-KARASU
   Nüfusunun çoğu Karadenizli olan Karasu İlçemiz ile Nüfusunun çoğu Manav tabir ettiğimiz yerli halktan oluşan Taraklı ilçemiz ile ortak bir Kültür Projesi yapıldı. Aynı İlin iki farklı kültüre sahip ilçelerinin kaynaşması ve birbirlerini tanıması amaçlı yapılan etkinliklerin ilk ayağı 2 Mayısta Taraklı`da, ikincisi de 23 Mayısta Karasu`da olacak. 
   Belediye Basın Müdürlüğü Nuri Haşmenoğlu`nun gayretleriyle hazırlanan bu proje bakalım neler getirecek!
                      VE SPOR
   Öncelikle Bal Ligine çıkmak için büyük bir avantaj sağlayan Kocaali`nin final gibi bir maçı var hafta sonu. Rakibin kim olduğu önemli değil. Kocaalispor, kendisini 1 puan geriden takip eden rakibi ile berabere bile kalsa, Bal ligine kalıyor.
   Serdivan, Sakarya`nın 3 takımının üstünde bitirdiği için seneye İl sıralamasını lider bitirdi ve seneye doğrudan BAL`da. Karasuspor, eleme maçı oynayacak. Bu hafta kendi sahasında aldığı mağlubiyetten sonra, Serdivan`ı yenemediğimize bir kere daha hayıflanıyoruz.
   Karasu maçında da olaylar çıkmıştı ama Karasu o maça kadar ligde kalma iddiasını sürdürüyordu. Peki, Serdivan`daki olayların sebebi ne? Ligde şampiyon olma ihtimalin yokken, 3 Sakarya takımının lideriyken, mağlubiyeti hazmedememek ne?
   Biz, bunun acısını çekmiş ve bir maçımızı tarafsız bir sahada oynamıştık. Önümüzdeki sezon benzer cezanın Serdivan`a da verilmesi öfkemizi bir nebze hafifletecektir. Hele BAL liginde kalırsak, Serdivan ve Kocaali ile tatlı bir rekabet ortamıolacaktır. Bekliyor ve umuyoruz.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 916