SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • KIYI KENAR ŞERİDİMİ İSTİYORUM

KIYI KENAR ŞERİDİMİ İSTİYORUM


   Sayın Mehmet İspir`li AKP Belediyesi, bizleri çok şaşırttı. Partisinin iktidar olması sebebiyle devletin de gücünü arkasına alarak büyük hizmetler beklediğimiz Karasu Belediyesi, maalesef halka umduğunu veremedi. Bırakın hizmeti, elimizdekileri de kaybettik. Hâlbuki önceki AKP iktidarı, ilçeyi yıldız yapma yolunda dev adımlar atmış, büyük kararlar vermişti.
   Ben, Karasu halkı adına kıyı kenar şeridimi istiyorum.
   Kıyı kenar şeridi denilince akla hemen deniz geliyor tabii… Ama benim bahsetmek istediğim Küçükboğaz Gölü ve Sakarya Nehri kenarı…
   Bu yazıyı yazmadan bir gün önce Eskişehir`den misafirlerim geldi. Karasu`yu gezdirmek istedim. Karasu`nun içinden geçerken duyduğum hicabı, “Alt yapı yapılıyor da ondan yollar böyle bozuk” diyerek geçiştirdim. 
   Deniz kenarındaki yolda aracımızla gezerken, kıyı kenar şeridine yapılan yapıları sordular bana. `Orası Büyükşehire ait, onlar kiraya veriyor` dedim. Halka ait kıyı kenarımız, halka ait barakalar yıkılarak maalesef kiraya veriliyor!
   Sakarya Nehri de bildiğiniz gibi… Denetimsizliği gören, adamını bulan bir baraka yapmış. Kimi gücü nispetinde kimi de torpili nispetinde… Sanırım başkanın yapmak istediği rekreasyon bu değildi.(Çünkü, seçimlerden önce vaat etmişti, burada rekreasyon alanı yapacağım diye) En azından nehrin doğu tarafındaki yolu yürüyüş alanı, bisiklet yolu haline dönüştürün!
   Benim asıl bahsetmek istediğim, Küçükboğaz Gölü kenarları…
   Denizden itibaren gölün etrafında yürüyüş yapmak istiyorum, ama ne mümkün!
   Sayın İspir`den önce oralar bakirdi! Denizden itibaren bir lokanta vardı çalışmayan, bir de oradaki fabrikavari yapı..! Ya şimdi öyle mi? Göl kenarına inemiyorsun, seyretmeye. İllaki bir tesise girmeniz lazım. Hele bazı tesislerin kapalı olduğu kış sezonunda, neredeyse göl kenarına inemiyorsunuz. (Eskişehir`den gelen vatandaşlarımı tam da bu sebeple göl kenarına getirmedim. Yoksa köprüye kadar getirip geri dönmemiz lazım)
   Şimdi, Küçükboğaz birilerine peşkeş çekildi. Göl kenarına inmeniz mümkün değil. Tesisler, sınırlarındaki çitleri su kıyısına kadar indirmiş. Bırakın suyun yanına inmeyi, bir tesisten diğerine geçmeniz bile mümkün değil.
   Peki, hangi güç gölden balık tutmayı yasaklıyor biliyor musunuz? Bu tesisleri babasının malı sanan yöneticileri, kapılarına yazmışlar, `Burada balık tutmak yasaktır` diye… Sanki göl babalarının malı…
   Peki, tesisleri geçtik, gölün diğer taraflarındaki göle sınırı olan tarlalar… Göl bizim diyebilirler mi?
   Ben, buradan özellikle istirham ediyorum; gölün etrafına 15 metre genişliğinde yürüyüş platformu yapılsın. Buna bisiklet yolu da eklenebilir. 
   İnsanlar, gezip tozup piknik de yapabilsin, balık da tutabilsin. Aynı şeyi Sakarya kenarında da yapın.
   Kimin malını kime kiralıyorsunuz? Vatandaşın hakkı olan kıyı kenar şeridini vatandaşa geri verin.
   SOSYAL TESİSLER
   İlçemizde, bir de sosyal tesis eksikliği görüyorum. Kişisel girişimciler, halka güzel tercih seçenekleri bıraksa da, halkın güvenerek, kazıklanma tehlikesi olmadan gidip eğlenebileceği bir yer yok. 
   Benim, tam da burada bir önerim var; tarla tabir edilen Gazinolar Bölgesi, halkla iç içe değil. Buralar, denetimden uzak, içki ve fuhuş ile anılan bir bölge oldu. 
   Kafayı bulanın havaya silah sıktığı, ayakta duramayacak halde olanın direksiyona geçtiği, kim kime dum duma keşmekeşliğin devam ettiği bir bölgedir. 
   Yeni yapılan ve şöhret sahibi sanatçıları buraya getiren işletmeciler ses getirse de gözlerden uzak bir yerdir. Eğlence yeri olsa da burada geçmişte acı olaylar da yaşandı. Tekrarı da yaşanabilir. 
   Bu sebeple, burada yakılmış, atıl halde duran bir işletme var. Bu işletmeyi tamamen yıkıp projeleri yapılarak uluslar arası ölçeklerde bir eğlence yeri devlet eliyle, belediye eliyle açılamaz mı?
   Sanatçıların sahneden inmeden sanatlarını icra ettiği, insanların aileleriyle geldiği, yenilip içilirken kazıklanma korkusu olmadığı bir işletme, diğer işletmelerin de kendisine çeki düzen vermesini ve denetlenmesini sağlar.
   Ayrıca buranın girişine modern ışıklı bir tak yapılması, yollarının asfaltlanması, çevre il ve ilçelerden ziyaretleri de artıracak, ilçeye döviz girişi sağlayacaktır.
    M. AKİF`İ ANMA
   Sağolasınız, Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencileri…
   Doğrusu, anma merasimine giderken bu kadarını beklemiyorduk. Çünkü, ünlü şairimizin hayatından çok daha fazlasını yaşattınız bize.
   M. Akif Ersoy`u ve İstiklal Marşımızın kabulünü anarken okunulan şiirler, Koro ile okunulan şiirler, türküler ile tüylerimizi diken diken ettiniz.
   Hazırladığınız video klip ile İstiklal Marşımızı ilçemizin ileri gelenlerine kıta kıta okutmanız da güzel bir düşünceydi. 
   Seyirci de ayrı bir güzeldi. Hele Yemen Türküsü`nü tiz sesten okuyan kızımızı öksürük tutunca moral olsun diye alkışlamaları, motive etmeleri aynı ruhu taşıdıklarının göstergesiydi.
   Ödül alma kısmında, dereceye girme sebepleri arka planda bir video kliple canlandırılabilirdi. Zamanın yetmeyeceği düşünüldü sanırım.
   Siz çok yaşayın.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 679