KUZEYİN YILDIZI


 Yok yok, gazetemizden bahsetmeyeceğim. Kendimden de…!

  Kuzeyin Yıldızı, Belediyenin gayretleri ve Ekşioğlu Kardeşlerin maddi yardımları ile yapılan, Karasu Terminali yanındaki Kültür Merkezi’ndeki Halk Oyunları ekibinin adı. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından tahsis edilen Halk Oyunları Antrenörü İsmail Hakkı Hocamız, pırıl pırıl kızlarımıza halk oyunları öğretiyor.

   Yaş gurubu olarak ortaokul seviyesindeki kızlarımızla kurulan ekip, hocalarının ağzından çıkan her terimin hangi figür olduğunu anlayıp, ayaklarıyla da tempo tutarak gurup halinde sergiliyorlar. Bu oyunları müzik eşliğinde de keyifle tekrarlıyorlar.

   Uzun zamandır çalışma içinde olduklarını bildiğim bu ekibin ne zaman sahne alacaklarını sık sık Müdür Ertürk Muti’ye soruyordum. Aynı soruyu hocalarına da sordum. Mayıs ayı dedi. Bana göre bu gün sahne alsalar, hiç bocalamadan seyirciyi sıkmadan keyifli bir gösteri sergileyecekler. 3 ay sonraki gösterinin profesyonelce olacağını ve muhteşemliğini şimdiden tahmin edebiliyorum.

   Karasu, ihmal edilmez üzerinde durulursa, çok uzun yıllar adından bahsettirecek bir halk oyunları ekibine sahip olmaktadır. Kızlarımız en azından liseyi bitirene kadar İlçemizi temsil edebileceklerdir. Liseyi bitirdiklerinde ise alttan gelen gençlere nöbeti devredeceklerini umuyorum. Ekip hazır olduğunda, özel günlerde gösteri yapabilecekler, özel cemiyetlere davet edilebileceklerdir. Belki profesyonelliğe geçip para bile kazanabilirler. Şimdilik tek ihtiyaç, 30 kişilik bir eşofman takımı. Onu da Karasu’lu işadamlarımızdan birinin karşılayacağını tahmin ediyorum.

   Emeği geçenler, karşılığını fazlasıyla alacak gibi… Teşekkürler.

   CAFERİYE’YE ORTAKÖY!

   Toki’nin, Caferiye’de bir site kurup Kocaali’nin Ortaköy Beldesi’ni buraya taşıyacağı konuşuluyor. Olmaz!

   Anne tarafım Ortaköy kökenli olduğu için, ara sıra bu beldeye giderim. (Maalesef kamulaştırmadan pay sahibi olamadık, kurnaz dayılar zamanında anneanneme imza attırıp tüm haklarını ellerinden almışlar!) Ortaköy’de hemen herkes, dışarıda en az bir daire sahibi. Bu sebeple yeni kurulması düşünülen siteden kimse daire almayı düşünmüyor. Zaten de kimsede de daire alacak para kalmamış!

   Ortaköylüler, “Böyle bir site en baştan olsaydı, iyi olurdu. Akrabalarımızı, komşularımızı özlediğimiz zaman ziyarete giderdik” şeklinde konuşuyorlar. Ama hem düşünülen yer, hem de zamanlama uygun değil, denilmekte.

   Kamulaştırmada bana göre en adaletsiz kısım, fındık bahçelerine değerinin 3-5 katı fazla, 30.TL/m2 fiyat verilirken evlere düşük değer verilmesidir. Vatandaşın elinden zorla alınan ev, küçük ve eskiyse, o vatandaş o parayla nasıl yeniden mesken sahibi olabilir? Fındık bahçesi olmayan, sadece bir küçük eski evi olan vatandaşlar tespit edilip, ev bedeli yerine Toki’den bir daire verilmesi uygun düşebilir. Ancak o da Caferiye gibi bir yerde değil, İş imkanlarının da olduğu bir kent merkezinde olmalı.

   KARAYOLLARINDAN ÇÖZÜM!

   Karasu-Yenimahalle arasındaki kavşakta ışıklandırma olmadığından bahsetmiştim. Bu yüzden orda -eskiden beri- çok kazalar oldu. Ama şimdi yol yapım çalışmaları sonrası, Adapazarı’ndan gelen araçlar, Karasu’ya çok keskin dönüş yapmak zorunda kalıyorlar. Az hızlı ve dalgın olan, hele yabancı ve yolu bilmeyen birisiyse, aniden ortaya çıkan bu durum karşısında panikleyip kaza ihtimaliyle karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple gece aydınlatıcı, gündüz de uyarı lambası konulmalı.

   Buraya Karayolları’nın koyduğu tabelayı, yine yukarıda saydığımız sebeplerle kaza yapan birisi çarparak yıkmış. Biz, “Şimdi ışıklandırma yaparlar artık” diye düşünürken, tabela sökülüyor ve yolun daha emniyetli olan arka tarafına dikiliyor. Artık kaza yapılsa da, tabela emniyette!

  CADDE TABELALARI

  “Bir ülkenin zenginliği, cadde ve sokak tabelaları ile belli olur” diye bir yazı okumuştum.

   Dörtyol kavşakta, İstanbul caddesi, Plaj caddesi ve Ankara caddesini gösteren tabelalar konmuş. Kent Merkezi’ne de daha önce benzer, abartılı tabelalar konmuştu. Bu seferki tabelalar, kibar ve güzel olmuş. Ancak tek hata, trafik lambasını kapatacak şekilde konması…

   Hızla değişen değerler sebebiyle, bazı caddelere verilen özel isimlerin zamanla değiştirileceği buna bağlı olarak tabelaların da değişeceği konusunda endişelerim var!

  AĞAÇ DİKELİM AĞAÇ

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ